Od 1979 roku arena w sercu Stadniny staje się na kilka godzin miejscem, gdzie można podziwiać najpiękniejsze polskie konie arabskie i gdzie uhonorowany zostaje trud poniesiony przez ich hodowców. Polski Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi służy nie tylko prezentacji koni i ocenie pracy hodowców, ale przede wszystkim spełnia istotną rolę w selekcji i doborze. Obok próby na torze wyścigowym pozwala bowiem na obiektywną ocenę wartości materiału hodowlanego i wyznacza dalszy kierunek hodowli.
Komisja sędziowska w międzynarodowym składzie, ocenia konie w ruchu (w stępie i w kłusie) oraz w pozycji stój. Punktacji (w skali 0-20 pkt.) poddawanych jest pięć elementów: typ, głowa i szyja, kłoda, nogi i ruch. Oceniany koń może uzyskać maksymalnie 100 punktów. Sędziowie nie mają prawa wglądu do katalogu czempionatowego ani przed, ani w trakcie pokazu, co gwarantuje maksymalną obiektywność ocen. Nie mogą też sugerować się nazwą, ani pochodzeniem oglądanego konia, gdyż te dane ujawniane są dopiero przy ogłaszaniu wyniku.
Do roku 2006 ogiery młodsze (roczne i dwuletnie) poddawane były ocenie podczas Czempionatu Polski Ogierów Młodszych, rozgrywanego w ramach wiosennego Młodzieżowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi, odbywającego się w SO Białka. W roku 2007 po raz pierwszy janowski Pokaz Narodowy zyskał pełen wymiar poprzez dodanie klas ogierów młodszych oraz kategorii koni 3-letnich.
Konie prezentowane są zatem w 9 klasach, co pozwala na obiektywne porównanie koni z tego samego rocznika, bądź grupy wiekowej:
Klasa I - klaczki roczne
Klasa II - klaczki dwuletnie
Klasa III - klacze trzyletnie
Klasa IV - ogierki roczne
Klasa V - ogierki dwuletnie
Klasa VI - ogiery trzyletnie
Klasa VII - klacze 4-6-letnie
Klasa VIII - klacze 7-10-letnie
Klasa IX - klacze 11-letnie i starsze
Klasa X - ogiery 4-8-letnie
Klasa XI - ogiery 9-letnie i starsze
Konie, które zdobyły 1 i 2 miejsce w swojej klasie, stają do rozgrywki o tytuł Czempiona w poszczególnych kategoriach wiekowych, przy czym zdobywcą tytułu Czempiona Polski może zostać jedynie zwycięzca klasy (dla "drugich miejsc" dostępny jest tytuł Wiceczempiona). Czempionat Klaczy Młodszych obejmuje klasy I, II i III, Czempionat Ogierów Młodszych - klasy IV, V i VI, Czempionat Klaczy Starszych - klasy VII, VIII i IX, Czempionat Ogierów Starszych - klasy X i XI. Czterech zwycięzców Czempionatów staje następnie do rozgrywki o tytuł Najlepszego Konia Pokazu (Best in Show).
Historia pokazała, jak silny wpływ na hodowlę wywarli zdobywcy tytułu Narodowego Czempiona Polski: EUKALIPTUS, ALGERIA, ALOES, ARRA, FAWOR, PEPTON, EMIGRANTKA, ESKLAWA, ETRURIA, EMANACJA, PESAL, EL DORADA i PIANISSIMA.
Warto przekonać się na własne oczy i w gronie znamienitych koniarzy i hodowców być świadkiem, jak tworzy się historia i jak najlepsze z polskich koni rywalizują o najbardziej pożądane z trofeów – o tytuły Czempionów Narodowych
www.prideofpoland