aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Obcokrajowcy nie wykupują pomorskiej ziemi

7 sierpnia 2003

Obcokrajowcy nie wykupują masowo ziemi w Polsce - wynika ze sprawozdania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ubiegłym roku w województwie pomorskim kupili tylko jedną nieruchomość.

Według danych MSWiA, najwięcej nieruchomości i ziemi rolniczej obcokrajowcy kupili w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, śląskim i podlaskim. W ubiegłym roku minister wydał cudzoziemcom 2224 zezwolenia na nabycie nieruchomości oraz 450 zezwoleń na kupno akcji i udziałów w spółkach. 276 wniosków odrzucił, najczęściej z powodu braku dostatecznych dowodów na to, że obcokrajowca łączą z naszym krajem silne i trwałe więzi.

Według Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Gdańsku, wśród cudzoziemców nie ma zbyt dużego zainteresowanie zakupem ziemi na Pomorzu. - Nie można mówić o masowym wykupie gruntów przez obcokrajowców - zapewnia Michał Kubach, dyrektor Agencji. - Polityka prowadzona przez naszą agencję ogranicza możliwość sprzedaży na rzecz cudzoziemców i spółek z udziałem zagranicznym, a pozwala na dzierżawienie gospodarstw rolnych.

Według dyrektora, nietrafione są też argumenty, że obcokrajowcy "podstawiają” Polaków, którzy kupują dla nich ziemię. - Nie znamy takich przypadków - mówi Kubach. Jednak nieoficjalnie mówi się, że rolnicy sami starają się ominąć przepisy i za pomocą "podstawionych” kupców zbywają ziemię obcokrajowcom. - Cena hektara to około 2-3,5 tys. zł. Tymczasem na Kaszubach, w okolicach Kościerzyny, cena wzrasta już do 130 tys. zł za hektar nieużytków VI klasy. Żaden Polak jej na pewno nie kupi - mówi wysoki urzędnik AWRSP, który woli zostać anonimowy. Wysoka cena ma, według niego, odstraszyć rodzimych kupców.

W 2002 r. w województwie pomorskim doszło do jednej transakcji sprzedaży nieruchomości na rzecz Elektrociepłowni Wybrzeże S.A. w Gdańsku, której właścicielem są Francuzi. Do tej pory Agencja sprzedała cudzoziemcom 18 hektarów ziemi, a spółki z mniejszościowym zagranicznym kapitałem kupiły ponad 4,6 tys. ha. Najwięcej kupiły spółki z udziałem kapitału niemieckiego, holenderskiego i duńskiego. Podstawowym celem zakupu jest uprawa roślin i hodowla zwierząt - informuje Kubach.

Cudzoziemiec, który chce w Polsce kupić nieruchomość, musi wykazać, że jego związki z naszym krajem są silne i trwałe, czyli czy ma polskie obywatelstwo, polskiego małżonka, jest w kadrze kierowniczej przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym lub prowadzi na terenie Polski działalność gospodarczą. Obcokrajowiec może kupić ziemię również bez konieczności uzyskania pozwolenia, musi jednak mieszkać u nas pięć lat od daty uzyskania prawa stałego pobytu.


POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę