aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

(Nie) ziemskie przyspieszenie

24 grudnia 2015
Szykuje się znacznie przyśpieszenie w sprzedaży państwowych gruntów rolnych. Ministerstwo rolnictwa nie zamierza czekać na ustawę reprywatyzacyjną i zapowiada, że wystawi w przetargach grunty z roszczeniami byłych przedwojennych właścicieli lub ich spadkobierców.

Szybka sprzedaż ziemi to jeden z priorytetów ministerstwa rolnictwa. Ale projekt ustawy w tej sprawie jest bardzo kontrowersyjny i wywołuje sprzeciw nie tylko w opozycji, ale także wśród polityków koalicji rządowej.

Leszek Korzeniowski – poseł PO „ Ja już kiedyś mówiłem, ze nie wszystko mi się w tej ustawie podoba”.

Dlatego ministerstwo rolnictwa wraz z Agencją Nieruchomości Rolnych postanowiły nie czekać na finał prac sejmowych. Obecnie oferta Agencji to 160 tysięcy hektarów gruntów. W najbliższym czasie ma jednak nastąpić przyśpieszenie ich sprzedaży, a oferta powiększy się nawet do 300 tysięcy hektarów. Jak to możliwe?

Kazimierz Plocke – wiceminister rolnictwa „ Zostało wydane specjalne rozporządzenie prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, które ma po pierwsze umożliwić sprzedaż gruntów z zastrzeżeniami reprywatyzacyjnymi”.

Od czasów premiera Jerzego Buzka, który wydał specjalną instrukcję w tej sprawie, ziemie do których były zgłaszane roszczenia nie były wystawiane na sprzedaż. Ale instrukcja de facto nigdy nie była aktem prawnym. Dlatego teraz Agencja Nieruchomości Rolnych byłym właścicielom lub ich spadkobiercom zaproponuje prawo pierwokupu. Jeżeli z niego nie skorzystają ziemie będą wystawione na sprzedaż. Pytanie tylko czy rolnicy udźwignął ciężar finansowy zakupu 300 tysięcy hektarów ziemi.

Wiktor Szmulewicz- prezes KRIR „ Na taka ilość może być kłopot, bo przeliczając 300 tysięcy razy 20 tysięcy, załóżmy średnia wylicytowana cena za hektar, to jest około 6 miliardów złotych, dzisiaj takich środków nie ma”.

Agencja Nieruchomości Rolnych zapowiada także uproszczenia w procedurze nabywania gruntów. Na bazie istniejących przepisów będzie proponować także obecnym dzierżawcom korzystanie z prawa pierwokupu.
źródło: tvprolna

POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę