GUS szacuje, że zbiory zbóż ogółem w 2004 roku wyniosły 29,0 mln ton, czyli o 24,1 proc. więcej od zbiorów w 2003 roku.
Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi GUS szacuje na 26,5 mln ton, czyli na 23,6 proc. więcej od uzyskanych w 2003 roku. Zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na około 1,5 mln ton, czyli o 88,2 proc. więcej od zbiorów uzyskanych w roku ubiegłym.
Zbiory ziemniaków GUS ocenia na 13,7 mln ton, czyli na poziomie zbiorów uzyskanych w 2003 roku. Zbiory buraków cukrowych szacuje na 12,0 mln ton, o 2,2 proc. więcej od ubiegłorocznych. Zbiory warzyw gruntowych ocenia na 4,8 mln ton, o 7,7 proc. więcej niż w roku ubiegłym.
insertAd('news'); GUS szacuje zbiory owoców z drzew na 2,9 mln ton, czyli o 1,5 proc. więcej niż w 2003 roku. Zbiory owoców jagodowych szacuje na 0,5 mln ton, o 16,4 proc. więcej niż w roku ubiegłym. "W bieżącym roku o wysokości plonowania poszczególnych upraw zdecydowały przede wszystkim niezwykle korzystne warunki agrometeorologiczne" - napisał GUS w komentarzu. "Na wysokość zbiorów wpłynęło również zwiększenie w stosunku do roku ubiegłego powierzchni zasiewów wszystkich gatunków zbóż ozimych, rzepaku i rzepiku oraz strączkowych jadalnych" - dodaje GUS. GUS odnotowuje, że na wielkość zbiorów pozytywny wpływ miała również poprawa jakości zasiewanych zbóż.
OCENA GUS:
W bieżącym roku o wysokości plonowania poszczególnych upraw zdecydowały przede wszystkim niezwykle korzystne warunki agrometeorologiczne od siewów i wschodów roślin uprawnych, w tym zwłaszcza zbóż i rzepaku poprzez cały, wydłużony okres wegetacji, okres dojrzewania i zbioru.
Na wysokość zbiorów wpłynęło również zwiększenie w stosunku do roku ubiegłego powierzchni zasiewów wszystkich gatunków zbóż ozimych, rzepaku i rzepiku oraz strączkowych jadalnych.
Należy również zaznaczyć, że w br. zanotowano korzystne zmiany w strukturze zasiewów zbóż - zwiększenie powierzchni uprawy zbóż intensywnych, szczególnie w gospodarstwach o dużym areale uprawy, stosujących właściwą agrotechnikę (kwalifikowany materiał siewny odmian wysoko plonujących, nawożenie, zabiegi ochrony roślin i pielęgnacyjne) pozwalającą na uzyskanie bardzo wysokich plonów.
Nie bez znaczenia w kształtowaniu się finalnych zbiorów ziarna było stwierdzenie lepszej od ubiegłorocznej zdrowotności plantacji zbóż - mniejsze od ubiegłorocznego występowanie chorób i szkodników na uprawach zbożowych.
Szacuje się, że tegoroczne zbiory ziarna zbóż i rzepaku, podobnie jak w większości krajów członkowskich UE będą wyższe od bardzo niskich ubiegłorocznych, a także od szacowanych w poprzednich ocenach. W poprzednich ocenach nie uwzględniono założenia skrajnie korzystnych dla produkcji ziarna czynników termiczno-wilgotnościowych.
Warunki agrometeorologiczne w miesiącach letnich spowodowały znaczne wydłużenie okresu nalewania ziarna, wyjątkowo długi czas jego dojrzewania w niezwykle sprzyjających warunkach wilgotnościowych i termicznych, a korzystny przebieg warunków atmosferycznych w okresie żniw umożliwił zminimalizowanie strat występujących podczas sprzętu.
Biorąc pod uwagę aktualną sytuację produkcyjną ocenia się, że zbiory ziarna prawie wszystkich gatunków zbóż będą wyższe o ponad 20% od ubiegłorocznych, natomiast zbiory rzepaku i rzepiku będą prawie dwukrotnie wyższe.
Zbiory ziemniaków (przy zmniejszonym areale uprawy, ale wyższych plonach) szacuje się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznych, natomiast zbiory buraków cukrowych przewiduje się nieco wyższe od uzyskanych w roku ubiegłym.
Szacuje się także, że wyższe od ubiegłorocznych będą zbiory owoców z drzew i upraw jagodowych, jak również zbiory warzyw gruntowych.
Zboża
Według drugiego (przedwynikowego) szacunku powierzchnia uprawy zbóż ogółem (zboża podstawowe z mieszankami zbożowymi łącznie z ziarnem kukurydzy, gryki, prosa i pozostałych zbożowych) wyniosła blisko 8,4 mln ha i była większa od ubiegłorocznej o 2,7%, ale o 4,7% mniejsza od średniej z lat 1996-2000.
Plony zbóż ogółem oszacowano na 34,6 dt/ha tj. o 20,6% więcej niż w 2003 r., a w porównaniu do średniej z lat 1996-2000 więcej o 21,0%.
Zbiory zbóż ogółem szacuje się na 29,0 mln t, tj. o blisko 5,6 mln t (o 24,1% więcej niż w 2003 r.) i blisko 3,8 mln t (o 15,3%) więcej od średniej z lat 1996-2000.
Powierzchnię zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi ocenia się na 7,9 mln ha, tj. o 1,8% więcej od zasiewów ubiegłorocznych.
Plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na 33,5 dt/ha, tj. o 21,4% więcej niż w 2003 r. i o 18,0% więcej od średniej z lat 1996-2000.
Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na 26,5 mln t, tj. o 5,1 mln t (o 23,6%) więcej od ubiegłorocznych i o 2,0 mln t (o 8,0%) więcej od średnich zbiorów z lat 1996-2000 w tym:
pszenicy na 9,5 mln t, tj. o 21,1% więcej niż w 2003 r.,
żyta na 4,2 mln t, tj. o 33,2% więcej od uzyskanych w roku ubiegłym,
jęczmienia na 3,5 mln t, tj. o 24,1% więcej od ubiegłorocznych,
owsa na 1,4 mln t, tj. o 20,3% więcej niż w 2003 r.,
pszenżyta na 3,6 mln t, tj. o 28,9% więcej od uzyskanych w roku ubiegłym,
zbiory mieszanek zbożowych na 4,3 mln t, tj. więcej od ubiegłorocznych o 17,3%.
Szacuje się, że powierzchnia uprawy kukurydzy uprawianej na ziarno wynosi 415 tys. ha, tj. o 16,6% więcej niż w roku ubiegłym (o 325,5% więcej niż średnia z lat 1996-2000).
Plony kukurydzy uprawianej na ziarno szacuje się na 58,6 dt/ha, tj. o 10,8% więcej niż w roku ubiegłym, a zbiory na 2,4 mln t, tj. o 29,3% więcej niż w 2003 r.
Rzepak i rzepik
Szacuje się, że powierzchnia rzepaku i rzepiku ozimego i jarego łącznie wyniosła 538,2 tys. ha i była większa o ok. 26,3% od ubiegłorocznej.Plony rzepaku i rzepiku ocenia się na 27,7 dt/ha tj. o 9,1 dt/ha (o 48,9%) więcej niż w 2003 r.Zbiory rzepaku i rzepiku szacuje się na blisko 1,5 mln t, tj. o 88,2% więcej niż w roku ubiegłym.
Ziemniaki
Ocenia się, że powierzchnia uprawy ziemniaków zajmuje nieco powyżej 0,7 mln ha i jest mniejsza od ubiegłorocznej o 6,9%.
Niskie temperatury powietrza i gleby utrzymujące się na przeważającym obszarze kraju w okresie wczesnej wiosny wydłużyły wschody ziemniaków. W maju po ciepłym początku miesiąca, przez dalsze 3 tygodnie utrzymywały się dość niskie temperatury, które spowolniły wegetację ziemniaków. Opady deszczu występujące w czerwcu i lipcu korzystnie wpłynęły na stan plantacji ziemniaków. Chłody w czerwcu i lipcu ograniczyły występowanie stonki ziemniaczanej, wolniej rozwijała się zaraza ziemniaka. Układ warunków agrometeorologicznych w sierpniu i w pierwszej dekadzie września na ogół był korzystny dla wegetacji ziemniaków, z wyjątkiem rejonów województw mazowieckiego, łódzkiego i wielkopolskiego, gdzie obserwowano deficyt opadów.
Szacuje się, że plony ziemniaków wyniosą 193 dt/ha i będą o 14 dt/ha (o 7,8%) wyższe od ubiegłorocznych. Zbiory ziemniaków mimo spadku powierzchni ich uprawy ocenia się na 13,7 mln t, tj. na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego.
Buraki cukrowe
Szacuje się, że powierzchnia uprawy buraków cukrowych w br. wynosi 0,3 mln ha i jest o 2,1% większa od ubiegłorocznej.
Siewy buraków cukrowych generalnie przeprowadzono w II i III dekadzie kwietnia (w niektórych rejonach kraju rozpoczęto siewy w końcu marca). Majowe chłody spowolniły wegetację roślin. W czerwcu i lipcu w wyniku dobrego uwilgotnienia gleby obserwowano szybki przyrost masy liści i korzeni. Ciepły i słoneczny sierpień i pierwsza dekada września sprzyjały gromadzeniu cukru w korzeniach buraków cukrowych.
Zbiory buraków cukrowych szacuje się na ok. 12,0 mln t (więcej od ubiegłorocznych o ponad 2 %).
Siano łąkowe
Warunki wegetacji roślinności łąkowej po zbiorze I pokosu były w br. na ogół dobre. Lipiec był miesiącem dość intensywnego przyrostu biomasy roślinności łąkowej i pastwiskowej zwłaszcza na łąkach, które w I pokosie skoszono wcześniej. Pod koniec lipca i sierpnia słoneczna pogoda sprzyjała koszeniu, suszeniu i magazynowaniu siana. Czynnikiem ograniczającym wyższe plonowanie i uzyskanie dobrej jakości siana z łąk trwałych jest stosunkowo niski i jednostronny poziom nawożenia użytków zielonych.
Wstępnie szacuje się, że plony II pokosu z łąk w przeliczeniu na siano wyniosły 14,0 dt/ha i były o 26,1% wyższe od ubiegłorocznych. Łączną produkcję siana I i II pokosu wstępnie szacuje się na 9,3 mln t tj. o ok. 24,0% więcej od zbiorów ubiegłorocznych I i II pokosu łącznie.
Warzywa gruntowe
Warunki agrometeorologiczne w czasie tegorocznego sezonu wegetacyjnego, były dla warzyw gruntowych na ogół korzystne. Siewy na przeważającym obszarze kraju przebiegały bez zakłóceń. Warunki pogodowe sprzyjały plonowaniu kapusty i warzyw korzeniowych, ale nie były korzystne dla plonowania warzyw ciepłolubnych..
Zwiększenie powierzchni uprawy większości podstawowych gatunków warzyw gruntowych wpłynęło na wysokość produkcji. Szacuje się, że łączne zbiory warzyw gruntowych wyniosą 4,8 mln t i będą o 7,7% wyższe od ubiegłorocznych.
Owoce z drzew
Warunki przezimowania, kwitnienia drzew i zawiązywania owoców były na ogół korzystne. Dobre były także warunki atmosferyczne w czasie dorastania owoców. Opady deszczu występujące w ostatniej dekadzie sierpnia poprawiły stan uwilgotnienia gleby po okresie bezdeszczowej pogody w I i II dekadzie. Przy utrzymujących się korzystnych warunkach pogodowych przewiduje się dalszy przyrost masy owoców, co pozwoli uzyskać wysokie plony odmian zbieranych jesienią.
Szacuje się, że tegoroczne zbiory owoców z drzew będą bardzo wysokie i wyniosą 2,9 mln t, tj. o 1,5% więcej od dużej produkcji roku 2003. Według przedwynikowego szacunku wyższe lub zbliżone do ubiegłorocznych będą zbiory wszystkich gatunków owoców z drzew. Szacuje się, że tegoroczne zbiory jabłek będą na poziomie roku ubiegłego, natomiast produkcję śliwek ocenia się znacznie wyżej od ubiegłorocznej. Bardzo dobrze plonowały w bieżącym roku także czereśnie i wiśnie. Część owoców wiśni nie została zebrana ze względu na niską cenę skupu. Przewiduje się również wzrost produkcji gruszek, które w poprzednim sezonie owocowały słabiej.
Owoce z krzewów owocowych i plantacji jagodowych
Zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na 0,5 mln t, tj. o 16,4% więcej od roku ubiegłego. Ocenia się, że bardzo duży wzrost wystąpił w produkcji truskawek (o ok. 38%) w stosunku do klęskowo niskich zbiorów roku ubiegłego. Wysokie plonowanie tego gatunku w bieżącym roku było wynikiem przede wszystkim dobrego kwitnienia i korzystnych warunków atmosferycznych podczas zbiorów oraz związanego z tym wydłużonego okresu owocowania.
Szacuje się również wzrost produkcji malin w stosunku do zbiorów ubiegłorocznych. Wyżej w stosunku do poprzedniego roku oceniana jest także produkcja porzeczek, zwłaszcza porzeczek czarnych oraz aronii i borówki wysokiej.