aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Domy i mieszkania jednak nie podrożeją

15 stycznia 2004

Jak podaje "GP”, po podwyżce VAT na materiały budowlane z 7 do 22 proc. osoby budujące własne lokum systemem gospodarczym będą mogły „odzyskać” część podatku wynikającego z różnicy w obu stawkach. Nie otrzymają jednak do ręki gotówki. O „odzyskiwany” VAT będą pomniejszane ich zobowiązania podatkowe.

Od 1 maja 2004 r., gdy wejdzie w życie nowa ustawa o VAT, materiały budowlane zostaną objęte 22-proc. stawką tego podatku. Obecnie wynosi ona 7 proc. Wyrażane są opinie, że podwyżki podatku nie odczują aż tak bardzo osoby, które kupią dom lub mieszkanie od firmy deweloperskiej. Firma taka, kupując materiały budowlane objęte podstawową 22-proc. stawką, rozliczy ten podatek pomniejszając VAT należny o naliczony. W efekcie nawet po tak znacznej podwyżce VAT na materiały budowlane ceny mieszkań czy domów sprzedawanych przez deweloperów nie powinny pójść w górę.

W takiej sytuacji ci, którzy kupowaliby własne lokum od deweloperów, byliby w uprzywilejowanej pozycji w porównaniu z osobami budującymi dom własnymi siłami, czyli tzw. systemem gospodarczym – powiedziała „Gazecie Prawnej” wiceminister finansów Elżbieta Mucha. Indywidualni inwestorzy, kupując materiały budowlane z podwyższoną stawką VAT, nie mogliby bowiem rozliczyć podatku tak jak deweloper. W efekcie wzrost stawki na materiały oznaczałby dla nich znaczące podrożenie inwestycji. – Aby do tego nie dopuścić, w Ministerstwie Finansów przygotowano projekt ustawy przewidujący rekompensowanie takim osobom wzrostu stawki VAT z 7 do 22 proc. – poinformowała wiceminister Elżbieta Mucha. Projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Jak indywidualny inwestor będzie „odzyskiwał” VAT? – Osoba kupująca od 1 maja br. materiały budowlane będzie musiała wziąć od sprzedawcy faktury VAT. Złoży je następnie w swoim urzędzie skarbowym. Do tych faktur będzie musiała dołączyć dokumenty potwierdzające realizację budowy, np. kopię lub oryginał pozwolenia na budowę. Urząd skarbowy najpierw zweryfikuje przedstawione faktury, a następnie na ich podstawie wyda decyzję o wysokości kwoty VAT, którą budujący będzie mógł odzyskać w związku z różnicą między stawką 7 i 22 proc. Taka dokładna weryfikacja faktur będzie przeprowadzana po to, żeby już później nie nękać podatników kontrolami – wyjaśniła wiceminister Elżbieta Mucha.

Inwestor nie otrzymywałby jednak gotówki z urzędu skarbowego. Obowiązywałby bowiem szczególny mechanizm kompensaty. Jeżeli inwestor będzie miał zaległości podatkowe z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, to zostaną one pomniejszone o należny zwrot VAT z tytułu zakupionych materiałów budowlanych.

Jeżeli natomiast osoba indywidualnie budująca dom będzie miała do zapłacenia podatek dochodowy, to zostanie jej on pomniejszony o należny zwrot VAT. Będzie istniała jeszcze jedna możliwość. Występując o kompensatę, czyli wydanie decyzji o ustalenie wysokości zwrotu, indywidualny inwestor będzie mógł wystąpić o zaniechanie poboru zaliczek na PIT. Będzie mógł tak postąpić, gdy uprawdopodobni, że pobrany podatek byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do należnego za rok podatkowy, zgodnie z przepisami art. 22 par. 2 pkt 2 i par. 2a Ordynacji podatkowej.

Jak wyjaśniła wiceminister finansów Elżbieta Mucha, zwrot VAT będzie dotyczył faktur związanych z zakupami materiałów budowlanych od 1 maja br. (nawet gdyby sama ustawa weszła w życie nieco później). O odzyskiwany VAT będą pomniejszane należności uprawnionych osób w podatku dochodowym za 2004 r. Przyszła ustawa ma przewidywać pięcioletni okres, w którym będzie możliwe dokonywanie potrąceń VAT z podatku dochodowego. Będzie to pięć lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym podatnik otrzyma decyzję. Taka zasada zostanie wprowadzona po to, żeby osobom, np. o niskich dochodach, nie „przepadła” część możliwego do odzyskania VAT.


POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę