aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dni Konia Arabskiego 2010

6 sierpnia 2010

Tradycyjnie w drugi weekend sierpnia odbędą się w Janowie Podlaskim Dni Konia Arabskiego ze słynną aukcją Pride of Poland. W dniach 6-8 sierpnia 2010 r. miłośnicy koni będą mogli podziwiać najpiękniejsze klacze i ogiery podczas Narodowego Pokazu Konia Arabskiego, a właściciele stadnin z całego świata będą licytować te najlepsze z najlepszych, być może bijąc kolejne rekordy cenowe.

Najważniejszym wydarzeniem trzydniowego święta miłośników koni arabskich będzie aukcja Pride of Poland, organizowana nieprzerwanie od 1970 roku w niezwykłym miejscu, jakim jest najstarsza państwowa Stadnina Koni w Janowie Podlaskim, która mimo przemian ustrojowych i ekonomicznych w Polsce i światowych kryzysów nieustannie święci triumfy. W tym roku, w niedzielę 8 sierpnia, potencjalni nabywcy zgromadzą się w oddanej do użytku w 2006 roku nowoczesnej hali widowiskowej, aby już nie tylko podziwiać, ale przede wszystkim walczyć o możliwość sprowadzenia tych najlepszych klaczy i ogierów do swoich prywatnych stajni. Hala wraz ze stajniami boksowymi na 40 koni i przyległym placem konkursowym jest w pełni wyposażona na potrzeby rozgrywania imprez pokazowych, handlowych i hippicznych. Usytuowany na obrzeżach stadniny obiekt pozostaje jej integralną częścią, nie zakłócając ustalonych dróg komunikacji, zachowując natomiast styl i klimat XIX-wiecznej architektury. Sądząc po cenach jakie padają podczas licytacji można przypuszczać, że otoczenie i wytworzony klimat działają na nabywców mobilizująco. W 2009 roku, ogłoszonym wszem i wobec rokiem kryzysu gospodarczego, Janów Podlaski był prawdopodobnie jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie nie skąpiono grosza. Łącznie na Aukcji sprzedano kilkadziesiąt koni za ok. 2,5 mln euro. Szczególne emocje wzbudziła licytacja klaczy ze SK Janów Podlaski o imieniu PINTA, którą Pani Shirley Watts, żona perkusisty The Rolling Stones nabyła za pół miliona euro. Dodatkowo, w wyjątkowy sposób, uczczony został fakt, że była to jubileuszowa 40 aukcja. Po raz pierwszy zostało wylicytowane prawo do pokrycia klaczy Pianissima, obecnej czempionki świata klaczy starszych, dowolnie wybranym ogierem. Nabywca z Kalifornii za 175 tys. euro po 11 miesiącach stanie się właścicielem źrebaka, być może czempiona nad czempionami.

Aukcja Pride of Poland odbywa się w Janowie Podlaskim, ale nie tylko konie tutejszej hodowli są na niej wystawiane. Aukcja wykorzystywana jest jako narzędzie marketingowe dla działających obecnie trzech państwowych stadnin koni arabskich: Janów Podlaski, Białka (koło Krasnegostawu, woj. lubelskie) i Michałów (koło Pińczowa, woj. świętokrzyskie). Nad wszystkimi nadzór właścicielski sprawuje Agencja Nieruchomości Rolnych. W aukcji biorą udział również hodowcy i właściciele koni prywatnych z całej Polski. Najdroższą polską klaczą jest jak dotąd Penicylina – sprzedana przez Stadninę Koni Janów Podlaski za 1,5 mln dolarów na aukcji Polish Ovation, zorganizowanej w Stanach Zjednoczonych w 1985 roku. Rekord sprzedaży klaczy na aukcji w Janowie Podlaskim pobiła w 2008 roku klacz Kwestura ze Stadniny Koni Michałów ceną 1,125 miliona euro.

Wydarzeniem tegorocznej licytacji może być sprzedaż klaczy PILAR z Janowa Podlaskiego – prawdziwej „divy“ polskiej hodowli, której potomstwo zdobywa najwyższe laury na pokazach. Klacz dzięki swym osiągnięciom, pochodzeniu i urodzie, z pewnością będzie miała wysoką wartość „kolekcjonerską“ dla nowego właściciela. Oby znalazła dobry dom, który dorówna komfortowym warunkom, jakie zapewnia jej rodzima stadnina: suchą, dobrze wentylowaną stajnię, duży wygodny boks i rozległe, zielone pastwiska. W tym roku oferta obejmuje 36 klaczy z tzw. listy głównej Pride of Poland, oraz 41 koni na liście tzw. Selection Sale. Sprzedawane są klacze hodowlane – w większości zaźrebione w tym sezonie, aby urodzić potomstwo w przyszłym roku, już dla nowych właścicieli.

Jednym z czynników przyciągających inwestorów do Janowa Podlaskiego jest jakość, którą gwarantuje fakt, że konie pochodzą z państwowych stadnin koni i stad ogierów, nad którymi nadzór sprawuje Agencja Nieruchomości Rolnych. Hodowla koni w stadninach prowadzona jest z uwzględnieniem założeń programu wykorzystywania zasobów genetycznych stad zarodowych ANR dla doskonalenia krajowej populacji koni. Liczba klaczy matek w stadninach ANR w roku 2009 wyniosła 1132. Spółki ANR hodują 9 ras koni: 4 spółki prowadzą hodowlę koni pełnej krwi angielskiej, a 3 spółki hoduje konie czystej krwi arabskiej. Ich zadaniem jest dostarczanie koni ras czystych, wykorzystywanych również w hodowli koni półkrwi. Głównym zadaniem spółek hodujących konie półkrwi, tj. rasy małopolskiej, wielkopolskiej, szlachetnej półkrwi i śląskiej oraz rasy polski koń zimnokrwisty, jest zabezpieczenie ogierów dla Stad Ogierów. Rola stadnin w całym systemie organizacji krajowej hodowli koni jest bardzo istotna, gdyż tam właśnie produkowany jest najlepszy materiał genetyczny. W stadninach utrzymywane jest tylko ok. 4 proc. stanu klaczy wpisanych do ksiąg hodowlanych, ale produkują one ponad 70 proc. ogierów ras szlachetnych, kupowanych przez Stada Ogierów.

Dni Konia Arabskiego, które odbywają się w Janowie Podlaskim co roku udowadniają, że konie czystej krwi arabskiej są nie tylko powodem do dumy dla Polaków, ale także dobrem pożądanym na całym świecie, za które ich miłośnicy są gotowi płacić setki tysięcy euro. Zbliżająca się wielkimi krokami 41 edycja tego końskiego święta nad świętami, pozwala mieć nadzieję, że 2010 rok okaże się nie mniej atrakcyjny niż lata poprzednie, pod względem piękna prezentowanych koni oraz równie korzystny, za sprawą cen osiąganych podczas aukcji.

 


POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę