aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ANR finansuje wypoczynek

1 października 2003

Na swojej internetowej stronie Agencja Nieruchomości Rolnych podaje, iż w 2003 roku dofinansowała organizację wypoczynku letniego dla 28,6 tys. dzieci z rodzin byłych pracowników pegeerów. 20 560 dzieci w wieku 7-15 lat przebywało na koloniach i obozach na terenie całego kraju , a 8 040 na półkoloniach w miejscu zamieszkania lub jego pobliżu.

Dzieci odpoczywały w większości na koloniach i obozach wypoczynkowych oraz sportowych, od Bałtyku po Tatry. Zorganizowano również kolonie terapeutyczne dla dzieci z rodzin z problemami alkoholowymi oraz promujące zdrowy styl życia. Na koloniach i obozach prowadzone były kursy nauki pływania, nurkowania, żeglarstwa, informatyki, języków obcych.

W ten między innymi sposób Agencja udziela pomocy byłym pracownikom pegeerów i członkom ich rodzin w przezwyciężaniu trudnej sytuacji życiowej. Po raz pierwszy na kolonie dzieci pojechały w 1993 roku. Łącznie z tej formy pomocy skorzystało wtedy 128 dzieci. Prowadzone od 10 lat akcje w szczególności są skierowane do rodzin wielodzietnych, często patologicznych, znajdujących się w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej.

W tym roku wpłynęło do Agencji ponad 100 wniosków od organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji zainteresowanych otrzymaniem bezzwrotnej pomocy finansowej na organizację wypoczynku letniego dla dzieci z rodzin byłych pracowników pegeerów. Ze względu na tak duże zainteresowanie preferowani byli między innymi organizatorzy półkolonii, organizacje pozarządowe nie prowadzące działalności gospodarczej oraz organizatorzy wypoczynku dla dzieci niepełnosprawnych. 

W organizacji tegorocznego letniego wypoczynku Agencja współpracowała z 53 instytucjami, między innymi ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej, Polskim Czerwonym Krzyżem, Caritasem, Związkiem Młodzieży Wiejskiej, Ochotniczymi Hufcami Pracy, Ludowymi Zespołami Sportowymi.

W 2003 roku Agencja finansowała 80% bezpośrednich kosztów pobytu dziecka na kolonii, czyli 560 złotych, a także koszty doposażenia dzieci w odzież, obuwie, środki higieny osobistej, wyprawki szkolne (80złotych na jedno dziecko), oraz koszty przewozu, ubezpieczenia (50 złotych na jedno dziecko). Organizatorzy kolonii dopłacają do jednego dziecka140 złotych tj. 20% bezpośrednich kosztów. Dzięki temu łączny koszt pobytu 1 dziecka na kolonii wyniósł 830 złotych. 

Natomiast na półkoloniach łączny koszt pobytu jednego dziecka, z uwzględnieniem 20% udziału organizatora wynosi 140 złotych ( z tego 80% – 112 zł /dziecko i 20% bezpośredni organizator – 28 zł/dziecko). W bieżącym roku ANR przeznaczyła ogółem na letni wypoczynek dzieci 12,5 mln złotych.

ANR finansuje także inne formy pomocy dla dzieci i młodzieży. W roku szkolnym 2003/2004 planuje przyznać 17-18 tysięcy nowych stypendiów dla uczniów publicznych szkół średnich i ponadgimnazjalnych kończących się maturą. Otrzyma je łącznie 50 tysięcy dzieci i młodzieży. W bieżącym roku będzie kontynuowany program Stypendiów Pomostowych dla studentów, którzy podjęli naukę na studiach magisterskich w państwowych uczelniach wyższych. Łącznie na stypendia w bieżącym roku szkolnym Agencja przeznaczy ponad 100 milionów złotych.

Ponadto Agencja Nieruchomości Rolnych subwencjonuje:

  • zajęcia kulturalne i sportowe prowadzone wśród dzieci i młodzieży ze środowisk popegeerowskich;
  • dożywianie dzieci w szkołach;
  • dowożenie dzieci do szkół;
  • leczenie sanatoryjne dzieci;
  • prowadzenie badań lekarskich w ramach akcji Białe Soboty, Białe Niedziele;
  • zakupy sprzętu dla szkół w tym stołówek, sal gimnastycznych, pracowni komputerowych.

POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę