Na swojej internetowej stronie Agencja Nieruchomości Rolnych podaje, iż w 2003 roku dofinansowała organizację wypoczynku letniego dla 28,6 tys. dzieci z rodzin byłych pracowników pegeerów. 20 560 dzieci w wieku 7-15 lat przebywało na koloniach i obozach na terenie całego kraju , a 8 040 na półkoloniach w miejscu zamieszkania lub jego pobliżu.
Dzieci odpoczywały w większości na koloniach i obozach wypoczynkowych oraz sportowych, od Bałtyku po Tatry. Zorganizowano również kolonie terapeutyczne dla dzieci z rodzin z problemami alkoholowymi oraz promujące zdrowy styl życia. Na koloniach i obozach prowadzone były kursy nauki pływania, nurkowania, żeglarstwa, informatyki, języków obcych.
W ten między innymi sposób Agencja udziela pomocy byłym pracownikom pegeerów i członkom ich rodzin w przezwyciężaniu trudnej sytuacji życiowej. Po raz pierwszy na kolonie dzieci pojechały w 1993 roku. Łącznie z tej formy pomocy skorzystało wtedy 128 dzieci. Prowadzone od 10 lat akcje w szczególności są skierowane do rodzin wielodzietnych, często patologicznych, znajdujących się w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej.
W tym roku wpłynęło do Agencji ponad 100 wniosków od organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji zainteresowanych otrzymaniem bezzwrotnej pomocy finansowej na organizację wypoczynku letniego dla dzieci z rodzin byłych pracowników pegeerów. Ze względu na tak duże zainteresowanie preferowani byli między innymi organizatorzy półkolonii, organizacje pozarządowe nie prowadzące działalności gospodarczej oraz organizatorzy wypoczynku dla dzieci niepełnosprawnych.
W organizacji tegorocznego letniego wypoczynku Agencja współpracowała z 53 instytucjami, między innymi ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej, Polskim Czerwonym Krzyżem, Caritasem, Związkiem Młodzieży Wiejskiej, Ochotniczymi Hufcami Pracy, Ludowymi Zespołami Sportowymi.
W 2003 roku Agencja finansowała 80% bezpośrednich kosztów pobytu dziecka na kolonii, czyli 560 złotych, a także koszty doposażenia dzieci w odzież, obuwie, środki higieny osobistej, wyprawki szkolne (80złotych na jedno dziecko), oraz koszty przewozu, ubezpieczenia (50 złotych na jedno dziecko). Organizatorzy kolonii dopłacają do jednego dziecka140 złotych tj. 20% bezpośrednich kosztów. Dzięki temu łączny koszt pobytu 1 dziecka na kolonii wyniósł 830 złotych.
Natomiast na półkoloniach łączny koszt pobytu jednego dziecka, z uwzględnieniem 20% udziału organizatora wynosi 140 złotych ( z tego 80% – 112 zł /dziecko i 20% bezpośredni organizator – 28 zł/dziecko). W bieżącym roku ANR przeznaczyła ogółem na letni wypoczynek dzieci 12,5 mln złotych.
ANR finansuje także inne formy pomocy dla dzieci i młodzieży. W roku szkolnym 2003/2004 planuje przyznać 17-18 tysięcy nowych stypendiów dla uczniów publicznych szkół średnich i ponadgimnazjalnych kończących się maturą. Otrzyma je łącznie 50 tysięcy dzieci i młodzieży. W bieżącym roku będzie kontynuowany program Stypendiów Pomostowych dla studentów, którzy podjęli naukę na studiach magisterskich w państwowych uczelniach wyższych. Łącznie na stypendia w bieżącym roku szkolnym Agencja przeznaczy ponad 100 milionów złotych.
Ponadto Agencja Nieruchomości Rolnych subwencjonuje: