Olsztyński oddział Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR), obejmujący swym zasięgiem województwa warmińsko- mazurskie i podlaskie, ponownie przygotowuje grunty rolne do sprzedaży.
Sprzedaż gruntów wstrzymano do czasu wprowadzenia regulacji prawnych związanych z mieniem zabużan. Teraz oddział Agencji przygotowuje do sprzedaży 120 tysięcy ha gruntów rolnych, w tym gruntów, na które kończy się dzierżawa i wracają do zasobów ANR. Będą one ponownie przygotowywane do dzierżawy albo do sprzedaży - poinformował we wtorek Jerzy Lidacki z ANR w Olsztynie.
W myśl ustawy, zabużanie mogą brać udział w przetargach na sprzedaż ziemi, a na poczet ceny sprzedaży albo opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa, zaliczona im będzie wartość nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami państwa polskiego.
Według Lidackiego, zainteresowanie kupnem gruntów rolnych wciąż rośnie. Zakupem interesują się zabużanie, którzy mogą uczestniczyć w przetargach. Rosnące zainteresowanie wśród nabywców wynika także z obaw, że po 1 maja, czyli po wejściu Polski do Unii, cena gruntów rolnych wzrośnie - dodał Lidacki.
Wśród kupujących są tacy, którzy powiększają swoje gospodarstwa, wykupując grunty leżące w sąsiedztwie. W takich przypadkach powierzchnia kupowanych gruntów wynosi zazwyczaj kilkanaście hektarów. Są jednak i tacy, którzy kupują duże gospodarstwa - do 300 ha, czyli o maksymalnej powierzchni, jaką dopuszczają przepisy.
Od początku istnienia Agencji (poprzednio nosiła nazwę Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa), czyli od 1992 roku, w olsztyńskim oddziale sprzedano 32 proc. posiadanych zasobów gruntów rolnych czyli 298 tys. ha. Średnia cena transakcyjna wyniosła w 2003 roku 2970 zł za 1 ha.