aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wiadomość

11 października 2007

Rolnicy zainteresowani ubieganiem się o wsparcie finansowe, jeszcze przed złożeniem wniosku o pomoc, powinni posiadać plan zalesienia, który zawiera wytyczne dotyczące założenia i prowadzenia uprawy leśnej.

 

W celu jego sporządzenia należy:

  1. zgromadzić następujące dokumenty: 

    1. wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczący działek ewidencyjnych, na których są położone grunty przeznaczone do zalesienia, a w przypadku braku tego planu - zaświadczenie potwierdzające, że przeznaczenie gruntów do zalesienia nie jest sprzeczne z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;

    2. oświadczenie rolnika o powierzchni gruntów przeznaczonych do zalesienia zawierające numery działek ewidencyjnych, na których są położone te grunty;

    3. w przypadku planowanego zalesienia części działki ewidencyjnej - mapę zalesienia, sporządzoną przez osobę posiadającą w tym zakresie uprawnienia zawodowe, nadane na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2005 r. Nr 240, poz. 2027 oraz z 2006 r. Nr 170, poz. 1217) na podkładzie mapy zasadniczej, z naniesionymi granicami działek ewidencyjnych oraz granicami gruntu do zalesienia wraz z obliczoną powierzchnią gruntów w poszczególnych klasach gleboznawczych oraz łączną powierzchnią gruntu do zalesienia; w przypadku braku mapy zasadniczej, mapę zalesienia można sporządzić na podkładzie ewidencyjnym;

    4. kopię części mapy ewidencji gruntów i budynków obejmującą grunty przeznaczone do zalesienia.

  2. złożyć w nadleśnictwie wniosek o sporządzenie planu zalesienia.

Wniosek sporządza się w dwóch egzemplarzach. Jeden pozostaje u rolnika i na nim należy uzyskać potwierdzenie terminu złożenia wniosku o sporządzenie planu zalesienia. Drugi pozostaje w nadleśnictwie.

 

Wykonanie planu zalesienia jest bezpłatne. Można go sporządzić dla rolnika lub dla grupy rolników. Jeśli wniosek o pomoc na zalesianie składa grupa rolników, sporządza się jeden wspólny plan zalesienia.

 

Plan zalesienia w przypadku, gdy wniosek składa grupa rolników, sporządza się w co najmniej czterech egzemplarzach (po jednym dla każdego członka grupy i dla nadleśnictwa). Nadleśniczy ma obowiązek podpisać plan zalesienia na każdej stronie.

 

Następnym krokiem do uzyskania pomocy finansowej jest złożenie wniosku o przyznanie pomocy na zalesianie. We wniosku trzeba wpisać dane uzyskane z ewidencji gruntów i budynków zgodne ze stanem faktycznym, z planem zalesienia oraz dołączyć:

  • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczący działek ewidencyjnych, na których są położone grunty przeznaczone do zalesienia, a w przypadku braku tego planu - zaświadczenie potwierdzające, że przeznaczenie gruntów do zalesienia nie jest sprzeczne z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;

  • oświadczenie rolnika o uzyskiwanych dochodach z pracy w gospodarstwie rolnym;

  • zaświadczenie o uzyskanych dochodach z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej w roku poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy na zalesianie, wydane przez urząd skarbowy, w przypadku, gdy rolnik uzyskał takie dochody;

  • kopię części mapy ewidencji gruntów i budynków z oznaczeniami poszczególnych gruntów przewidzianych do zalesienia, naniesionymi w sposób określony w załączniku do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy na zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013;

Ponadto, w przypadkach gdzie ma to zastosowanie, rolnik powinien dołączyć:

  • dokumenty potwierdzające uzyskiwanie dochodów innych niż dochody
    z rolnictwa w roku poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy na zalesianie, w przypadku, gdy rolnik uzyskał takie dochody;

  • w przypadku, gdy planuje się zalesienie gruntu leżącego w rezerwacie przyrody lub w parku krajobrazowym - opinię wydaną przez wojewódzkiego konserwatora przyrody, właściwego ze względu na położenie tego gruntu;

  • w przypadku, gdy planuje się zalesienie gruntu leżącego w parku narodowym – opinię wydaną przez dyrektora tego parku;

  • w przypadku, gdy grunty przeznaczone do zalesienia nie stanowią wyłącznej własności wnioskodawcy - pisemną zgodę na zalesienie gruntów wydaną przez pozostałych współwłaścicieli;

  • w przypadku, gdy grunty przeznaczone do zalesienia stanowią odrębną własność małżonka wnioskodawcy - pisemną zgodę na zalesienie tych gruntów wydaną przez małżonka będącego wyłącznym właścicielem gruntów przeznaczonych do zalesienia.

 

Po weryfikacji wniosku, kierownik biura powiatowego ARiMR wyda postanowienie o spełnieniu niezbędnych warunków we wniosku o przyznanie pomocy na zalesianie lub decyzję o odmowie przyznania pomocy.

 

Po otrzymaniu postanowienia, rolnik będzie mógł rozpocząć prace zalesieniowe. Trzeba je będzie wykonać w terminie określonym w planie zalesienia, jednakże nie później niż w okresie sadzenia przypadającym na wiosnę roku następującego po tym, w którym został złożony wniosek o przyznanie pomocy na zalesianie.

 

W ciągu 7 dni od zakończenia zalesienia, rolnik powinien pisemnie powiadomić nadleśniczego o wykonaniu zalesienia. Wówczas nadleśniczy wyda zaświadczenie o zgodności zalesienia z planem zalesienia.

 

Następnie w terminie 21 dni od dnia wydania przez nadleśniczego zaświadczenia, ale nie później niż do 20 czerwca roku, w którym zalesienie wykonano wiosną albo roku następującego po roku, w którym zalesienie wykonano jesienią, należy do biura powiatowego ARiMR złożyć oświadczenie o wykonaniu zalesienia zgodnie z planem zalesienia, do którego obowiązkowym załącznikiem jest zaświadczenie nadleśniczego.  
 

Przyznanie pomocy na zalesianie następuje w drodze decyzji kierownika biura powiatowego.

 

W terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja ta stanie się ostateczna, ARiMR wypłaci: wsparcie na zalesienie, premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową. Należność zostanie przekazana na rachunek bankowy wnioskodawcy.

 

W celu otrzymania płatności w kolejnych latach, rolnik zobowiązany jest do składania w terminie od 1 czerwca do 31 lipca wniosku o wypłatę pomocy na zalesianie. Na tej podstawie ARiMR, w terminie 12 miesięcy od daty poprzedniej wypłaty, przekaże należność z tytułu premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej.

 

Najpóźniej w piątym roku od założenia uprawy leśnej, do kolejnego wniosku o wypłatę pomocy na zalesianie, rolnik będzie  zobowiązany dołączyć decyzję starosty o przekwalifikowaniu gruntu rolnego na leśny. Decyzja ta będzie podstawą do wypłaty ostatniej (piątej) premii pielęgnacyjnej oraz premii zalesieniowej począwszy od piątego roku.

 

Od 1 września Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadza działanie „Zalesianie gruntów rolnych" w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ma ono na celu wyco-fanie gruntów rolnych o małej przydatności produkcyjnej oraz poprawę struktury agrarnej i krajobrazu obszarów wiejskich.

Wnioski można składać w biurach powiatowych Agencji. Aby producent rolny mógł złożyć wniosek o przyznanie płatności na zalesianie, musi posiadać plan zalesienia wykonany przez nadleśnictwo, które ma 60 dni na wykonanie tego planu. Poniżej przedstawiono kolejne kroki i działania, które trzeba podjąć przed i po zalesieniu.

Krok 1- przed zalesieniem
Wnioskodawca zbiera wymagane dokumenty (może to robić bez ograniczeń czasowych).
1. Wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z informacją o przeznaczeniu działek do zalesienia (z gminy).
2. Kopia mapy ewidencyjnej z działkami do zalesienia (ze starostwa). Na mapie należy zaznaczyć działki przeznaczone do zalesienia.
3. Wypis z rejestru gruntów i budynków (ze starostwa).
4. Zamawia wykonanie niezbędnych usług geodezyjnych, w sytuacji gdy zgłoszone działki rolne mają inną powierzchnię niż ewidencyjne.

Krok 2 - przed zalesieniem

Wnioskodawca składa pisemny wniosek do nadleśnictwa o wykonanie planu zalesienia.
1. Nadleśnictwo ma 60 dni na wykonanie planu zalesienia, jeśli wnioskodawca dostarczył dokumenty określone w kroku 1.
2. Plan zalesienia musi być podpisany na każdej stronie przez nadleśniczego.
3. Plan zalesienia jest przechowywany przez producenta rolnego, a jego kopia przez nadleśniczego przez 10 lat (5 - realizacja planu + 5 - po jego zakończeniu).
4. Dla grupy rolników sporządza się wspólny plan zalesienia.
5. W planie zalesienia podaje się termin wykonania zalesienia określając porę sadzenia (jesień lub wiosna, ew. jesień - wiosna).

Pamiętaj:
Aby wnioskodawca mógł złożyć wniosek w tym samym roku musi wystąpić do nadleśniczego, nie później niż do 15 maja.

Krok 3 - rok poprzedzający zalesienie

Wnioskodawca wypełnia i składa wniosek o przyznanie płatności na zalesianie gruntów rolnych do BP ARiMR.
1. Wnioski można składać od 1.06 do 15.07. W roku 2004 - 1.09 - 31.12.
2. Wnioskodawca podaje we wniosku deklarowany termin sadzenia (zgodny z planem zalesienia).
3. Biuro ma 60 dni na rozpatrzenie kompletnego wniosku.
4. Wnioskodawca otrzymuje:
a) postanowienie, jeśli wniosek rozpatrzono pozytywnie,
b) decyzję, jeśli wniosek rozpatrzono negatywnie.

Krok 4 - rok zalesienia

Wnioskodawca wykonuje zalesienie
Zalesienie wykonywane jest zgodnie z planem zalesienia. Odległość od działek innych producentów rolnych powinna wynosić:
- 1,5 m od granicy sąsiedniej działki użytkowanej jako grunt leśny;
- 3 m od granicy sąsiedniej działki użytkowanej jako grunt rolny.

Krok 5 - rok zalesienia

Nadleśniczy potwierdza wykonanie zalesienia
1. Wnioskodawca po wykonaniu zalesienia w ciągu 7 dni zawiadamia o tym na piśmie nadleśniczego dołączając do pisma oświadczenie o wykonaniu zalesienia.
2. Nadleśniczy w ciągu 14 dni powinien dokonać oceny zgodności założonej uprawy z planem zalesienia i poświadczyć tę zgodność wystawiając zaświadczenie o zgodności wykonanego zalesienia z planem zalesienia.
3. Potwierdzone przez nadleśniczego oświadczenie jest podstawą do wydania decyzji o przyznaniu płatności na zalesienie.
Aby wnioskodawca mógł złożyć oświadczenie przed wymaganym rozporządzeniem terminem 31 maja, musi dokonać zalesienia całego terenu objętego planem zalesienia najpóźniej do 10 maja, chyba że:
a) zawiadomi nadleśniczego w terminie krótszym niż 7 dni lub
b) nadleśniczy dokona oceny w czasie krótszym niż 14 dni.

Krok 6 - rok zalesienia

BP ARiMR przyznaje płatność na zalesienie w terminie 30 dni od złożenia oświadczenia o wykonaniu zalesienia.
1. Przyznanie lub odmowa przyznania płatności następuje w formie decyzji kierownika BP ARiMR.
2. Podstawą do jej przyznania jest złożenie oświadczenia o wykonaniu zalesienia do dnia 31 maja roku następującego po roku, w którym wydano postanowienie.
3. Kolejne raty płatności będą przyznawane po złożeniu wniosku o płatność z tytułu kontynuacji programu.

Krok 7 - 4 lub 5 rok po zalesieniu

Starosta dokonuje oceny udatności uprawy i wydaje decyzję o przekwalifikowaniu gruntu pod zalesieniem.
1. W 4 lub 5 roku od założenia uprawy starosta lub nadleśnictwo dokonuje oceny udatności uprawy.
2. Jeśli uprawa uzyskała ocenę udatnej, starosta wydaje decyzję o przekwalifikowaniu gruntu rolnego na grunt leśny.
3. Właściciel zalesionych gruntów, aby uzyskać 5 ratę premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej, musi dołączyć do wniosku o kontynuację płatności ww. decyzję starosty.
4. Brak ww. decyzji będzie też skutkował wstrzymaniem wypłat reszty płatności i zwrotem przekazanych wcześniej pieniędzy z odsetkami.

Krok 8 - między 6 a 20 rokiem po zalesieniu

1. Starosta lub nadleśnictwo sprawuje nadzór nad realizowaniem przez właściciela lasu zadań wynikających z ustawy o lasach.
2. Dla zalesionych działek o pow. ponad 10 ha sporządza się pierwszy plan urządzania.
Podsumowanie - zadania nadleśniczego
Obligatoryjne:
1/ doradztwo w zakresie zalesień i pielęgnacji upraw;
2/ opracowanie planu zalesienia (60 dni);
3/ kontrola wykonania planu zalesienia (14 dni).
Fakultatywne (zadanie zlecone przez starostę):
1. ocena udatności upraw.
Poniżej przypominam wymagane warunki oraz formy i wysokość pomocy w ramach działania „Zalesianie gruntów rolnych”.
Warunki uzyskania wsparcia:
• zalesienia mogą być wykonywane na gruntach rolnych stanowiących własność prywatną, które zostały zakwalifikowane do: gruntów ornych, trwałych użytków zielonych, sadów i plantacji owocowych;
• do zalesienia powinny być przeznaczane grunty, które są w stałym użytkowaniu rolniczym i przeznaczone są do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego;
• minimalna łączna powierzchnia zalesienia wynosi 0,3 ha, przy minimalnej szerokości zalesionej działki - 20 m;
• powierzchnia każdej działki rolnej powinna odpowiadać powierzchni działki ewidencyjnej lub działek ewidencyjnych, na których jest położona dana działka rolna;
• do zalesień wykorzystywane będą gatunki drzew i krzewów określone w Załączniku nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. (poz. 1929);
• ustalając skład gatunkowy należy brać pod uwagę gleboznawczą klasyfikację gruntów rolnych oraz regionalizację przyrodniczo-leśną;
• materiał sadzeniowy musi pochodzić z uznanej bazy nasiennej;
• plantacje choinek świątecznych oraz drzew szybko rosnących z 15 - letnią koleją rębu nie będą objęte systemem dotacji.
Z działania może skorzystać producent rolny - rolnik (osoba fizyczna) uzyskujący co najmniej 20% dochodów z tytułu prowadzenia gospodarstwa lub właściciel (osoba fizyczna) gruntów rolnych położonych w granicach Rzeczpospolitej Polskiej, będących w jego posiadaniu lub posiadaniu jego małżonka, uzyskujący dochody powyżej 80% z działalności pozarolniczej.
Ponadto zalesienia może dokonać grupa rolników (producentów rolnych), tj. co najmniej 3 rolników spełniających warunki beneficjenta, którzy chcą wspólnie zalesić co najmniej 3 ha gruntów rolnych przylegających do siebie. Dodatkowo beneficjentem działania może być producent rolny będący spółdzielnią produkcyjną (osoba prawna).
Działanie obejmuje trzy formy wsparcia finansowego:
• wsparcie na zalesienie oraz grodzenie upraw (jednorazowo);
• premię pielęgnacyjną za utrzymanie nowej uprawy leśnej (przez okres 5 lat od nasadzenia);
• premię zalesieniową, stanowiącą ekwiwalent za wyłączenie gruntów rolnych z uprawy (przez okres 20 lat).




FORMULARZ WNIOSKU
INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA WNIOSKU

POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę