Od 1 lipca 2008 r. rolnik, który uzyskał płatności bezpośrednie do gruntów rolnych ma obowiązek ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw. Niewywiązanie się z tego obowiązku oznacza konieczność zapłacenia na rzecz gminy równowartość w złotych 2 Euro od 1 ha. Kontrolę nad wypełnianiem obowiązku ubezpieczenia sprawuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. sankcja nie będzie zastosowana wobec rolników w przypadku:
- niezawarcia przez ministra właściwego do spraw rolnictwa umów w sprawie dopłat do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich,
- gdy rolnik nie zawrze umowy ubezpieczenia obowiązkowego z powodu pisemnej odmowy przez co najmniej dwa zakłady ubezpieczeń, które zawarły zministrem właściwym do spraw rolnictwa umowy w sprawie dopłat, w szczególności z powodu zaoferowania ubezpieczenia w stawkach taryfowych przekraczających 6% sumy ubezpieczenia.
Ubezpieczenia upraw rolnych uregulowano w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 150, poz. 1249, z późn. zm.).
Okres obowiązywania ubezpieczenia wynosi 12 miesięcy. Brak pisemnego wypowiedzenia zakładowi ubezpieczeń nie później niż na jeden dzień przed upływem 12 miesięcy, oznacza przedłużenie umowy ubezpieczenia na okres następnych 12 miesięcy.
Upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych,drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych ubezpieczone są od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez:
- huragan
- powódź
- deszcz nawalny
- grad
- piorun
- obsunięcie się ziemi
- lawinę
- suszę
- ujemne skutki przezimowania
- przymrozki wiosenne.
UBEZPIECZENIE ZWIERZĄT GOSPODARSKICH
Bydło, konie, owce, kozy, drób i świnie ubezpiecza się od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez:
- huragan
- powódź
- deszcz nawalny
- grad
- piorun
- obsunięcie się ziemi
- lawinę
- ubój z konieczności
DOPŁĄTY Z BUDŻETU PAŃSTWA
od 2006 roku wdrażany jest w Polsce system ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z dofinansowaniem z budżetu państwa do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia następujących zdarzeń losowych:
- dla produkcji roślinnej (tj. upraw - zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych,
- dla produkcji zwierzęcej (tj. bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.
W 2008 roku poziom dopłat jest następujący: 50% składki do 1 ha upraw rolnych i 50% składki do 1 szt. zwierzęcia gospodarskiego.
Umowa ubezpieczenia z dopłątą do składki dotyczy jednak gospodarstw o maksymalnej powierzchni 300ha.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarł z czterema zakładami ubezpieczeń umowy w sprawie dopłat ze środków budżetu państwa do składek z tytułu zawarcia w 2008 r. umów ubezpieczenia z producentami rolnymi od ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych w rolnictwie, tj. z Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń S.A. w Warszawie, Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Warszawie, Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych w Poznaniu, MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń w Sopocie.