Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Resort rolnictwa rozpoczął konsultacje ws. dopłat bezpośrednich

3 grudnia 2015
Ministerstwo rolnictwa rozpoczyna konsultacje na temat kształtu unijnych dopłat bezpośrednich, które będą obowiązywały od 2015 r. - poinformował resort. Chodzi o stworzenia takiego systemu dopłat, który dawałby dodatkowe korzyści gospodarstwom średnim.

Konsultacje społeczne potrwają do 11 lipca br.
 
Ministerstwo rolnictwa w ramach dopłat bezpośrednich proponuje m.in. przeznaczenie dodatkowych płatności ze środków przesuniętych z tzw. II-go filaru Wspólnej Polityki Rolnej (pieniądze na rozwój wsi) na dodatkowe dopłaty dla grupy gospodarstw średnich. W opinii resortu ma to pozwolić na skuteczniejsze wspieranie dochodów tych gospodarstw, które nie mają korzyści wynikających ze skali produkcji, jak gospodarstwa największe, ale mają szanse na trwały rozwój.
 
Resort proponuje trzy warianty wdrożenia takich płatności dodatkowych. W każdym z nich dopłata nie będzie mniejsza niż 184 euro do hektara. W zależności od przyjętego rozwiązania, wysokość wsparcia wzrośnie i może osiągać nawet 246 euro na hektar.
 
Ponadto rolnicy, którzy zdecydują się na zwiększenie towarowości swoich gospodarstw, będą mogli dodatkowo skorzystać z nowych form dopłat do produkcji. Resort planuje wprowadzenie dodatkowego wsparcia do bydła, krów, owiec, buraków cukrowych, ziemniaków skrobiowych, owoców miękkich, chmielu, roślin wysokobiałkowych, pomidorów, kóz, lnu i konopi włóknistych. Na dopłaty powiązane z produkcją ministerstwo chce przeznaczyć 15 proc. środków przeznaczonych na płatności bezpośrednie.
 
Wyższe wsparcie uzyskają także młodzi rolnicy. Ministerstwo rolnictwa planuje, aby płatność dla młodych rolników była realizowana jako dopłata powierzchniowa w wysokości 25 proc. średniej krajowej dopłaty na hektar (ok. 62 euro), ale limit powierzchni w gospodarstwie, do którego płatności będą przyznawane, proponuje się ustalić na 50 ha.
 
W nowej perspektywie finansowej wsparcie dla młodych rolników będzie przyznawane również w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Prawdopodobnie dotacja ta będzie wynosić do 100 tys. zł.
 
Prostszymi regułami będą objęte małe gospodarstwa rolne. Nie będą one podlegały unijnej kontroli, będą też zwolnione z obowiązku tzw. zazielenienia. Do systemu dla małych gospodarstw rolnicy będą mogli przystąpić tylko w pierwszym roku jego stosowania, tj. w roku 2015.
 
Przepisy wspólnotowe nie definiują małego gospodarstwa, a jedynie określają maksymalną kwotę wsparcia - 1250 euro na gospodarstwo rocznie.
 
Polska na realizację Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 otrzyma 32,09 mld euro, w tym na dopłaty bezpośrednie (I filar WPR)– 21,15 mld euro, a na – rozwój obszarów wiejskich (II filar WPR) – 10,94 mld euro.

POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę