Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Renty a la opozycja

28 sierpnia 2007
Powrót do wyższych rent strukturalnych zapowiadają politycy opozycji. To tylko hasła kampanii wyborczej – twierdzi Pis i przypomina, że, aby komuś dać trzeba najpierw komuś zabrać. Pierwsze renty strukturalne finansowane z programów na lata 2004-2006 były wyjątkowo atrakcyjne. Za oddanie ziemi następcy rolnik mógł liczyć nawet na półtora tysiąca złotych miesięcznie.

Podczas opracowywania szczegółów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 uznano, że takie renty są zbyt hojne i należy je zmniejszyć, aby mogło z nich skorzystać więcej rolników. Wyliczono więc, że renta powinna wynosić średnio 900 złotych. Taka decyzja nie podoba się obecnej opozycji, która podczas jednego z ostatnich wydań programu rolniczego „Tydzień” ustami wicemarszałka Sejmu zapowiedziała zmiany.

Wojciech Olejniczak – przewodniczący SLD: - Dzisiaj muszę powiedzieć jasno i precyzyjnie: po wyborach do tej sprawy wrócimy i podniesiemy wysokość rent strukturalnych do wysokości dzisiejszych rent.

Ten pomysł od razu zyskał poparcie innych ugrupowań opozycyjnych. Marek Sawicki – poseł PSL: - Ja uważam, że to był bardzo dobry pomysł i poprzedni program był programem zachęcającym rolników do przekazywania ziemi.

Prawo i Sprawiedliwość broni jednak decyzji podjętej jeszcze, za rządów Andrzeja Leppera.

- To jest pomysł kampanii wyborczej, więc ja powiem szczerze - dla nas jako związkowiec bym to samo chciał, ale projekt został uznany przez Komisję Europejską – mówi Jerzy Chróścikowski – senator PiS, NSZZ RI „Solidarność”.

Ale oprócz uzgodnień z Komisją Europejską jest jeszcze jeden problem. Skąd wziąć pieniądze na podwyższenie rent. Teoretycznie jest to możliwe, ale najpierw trzeba byłoby zabrać odpowiednią kwotę z puli pozostałych 19 działań PROW-u lub ograniczyć liczbę rolników, którzy już się zgłosili po renty.

- Jeśli teraz ktoś chciał decydować o tym, żeby zwiększyć renty strukturalne to pytam się jakich pieniędzy i których rolników należałoby wykluczyć z tych rent. – mówi Henryk Kowalczyk – wiceminister rolnictwa.

Renty strukturalne rolnicy będą otrzymywać do 65 roku życia.

POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę