Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Prawo do emerytury rolniczej według nowych zasad część III

2 kwietnia 2015
Kiedy emerytura rolnicza przysługuje w pełnej wysokości?
Emeryt, który chce otrzymywać emeryturę rolniczą w pełnej wysokości, tj. część składkową i część uzupełniającą, musi zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej.
Jeżeli emeryt prowadzi działalność rolniczą, emerytura rolnicza ulega częściowemu zawieszeniu (zawieszenie dotyczy części uzupełniającej emerytury).
Powyższe zasady nie dotyczą osób, które chcą uzyskać prawo do emerytury rolniczej przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Osoby te w ogóle nie nabędą prawa do emerytury rolniczej, jeżeli nie zaprzestaną prowadzenia działalności rolniczej.
Uznaje się, że emeryt zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego. Wypłata emerytury rolniczej nie zostanie podjęta w pełnej wysokości, jeżeli emeryt zdecyduje się na zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej poprzez przekazanie gospodarstwa rolnego w formie aktu notarialnego osobie niepełnoletniej. Wówczas wypłata świadczenia zostanie zawieszona do czasu osiągnięcia przez osobę 18 lat.
Osoby uprawnione do emerytury rolniczej w pełnym wieku emerytalnym mogą prowadzić działalność rolniczą, bez zawieszenia wypłaty części uzupełniającej emerytury, jeżeli ich małżonek podlega z mocy ustawy ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.
Co jeszcze ma wpływ na zawieszenie (zmniejszenie) emerytury rolniczej?
Osiąganie przez emeryta przychodów z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego może spowodować –w zależności od wysokości przychodu – zawieszenie lub zmniejszenie emerytury rolniczej (dot. części uzupełniającej). Jeżeli przychody nie przekraczają 70% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (wynagrodzenie to jest ogłaszane przez Prezesa GUS), świadczenie jest nadal wypłacane w dotychczasowej wysokości. Przychody przekraczające 70% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a nie przekraczające kwoty stanowiącej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, powodują zmniejszenie części uzupełniającej o kwotę przekroczenia, ale nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia ustaloną dla danego świadczenia. W razie osiągania przychodu przekraczającego kwotę 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ulega zmniejszeniu część uzupełniająca emerytury rolniczej.
Bez względu na wysokość osiąganego przychodu nie podlegają zawieszeniu ani zmniejszeniu emerytury rolnicze osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny. Emeryci ci mogą zarobkować bez ograniczeń. Dotyczy to również osób uprawnionych do częściowej emerytury rolniczej. Pozostali emeryci muszą liczyć się z zawieszeniem (zmniejszeniem) pobieranego przez nich świadczenia, w przypadku osiągania przychodu przekraczającego, określone wyżej, progi zarobkowe.
Kiedy jedna, a kiedy dwie emerytury?
Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r., które uzyskają prawo do emerytury rolniczej i do emerytury pracowniczej, mają prawo do wypłaty jednego, wybranego przez siebie, świadczenia.
Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r., które uzyskują prawo do emerytury rolniczej i do emerytury pracowniczej, mają prawo do wypłaty tych dwóch świadczeń emerytalnych.
Osoby, które nie będą posiadały 25 letniego okresu ubezpieczenia społecznego i nie nabędą prawa do emerytury rolniczej, a posiadają okresy ubezpieczenia społecznego w ZUS, będą mogły ubiegać się o emeryturę w ZUS.

Acz za KRUS

POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę