Do 10 grudnia 2008 r. ARiMR podpisała z ponad 2300 rolnikami umowy o przyznanie pomocy finansowej na modernizację gospodarstw rolnych, a do Agencji zdążyło wpłynąć już 650 wniosków o dokonanie przelewów pieniędzy na konta rolników, którzy zrealizowali w całości lub w części inwestycje założone w tzw. biznesplanie. Wnioski o płatność wystawione przez rolników opiewają na kwotę blisko 70 mln zł.
To niewątpliwie sukces Agencji, zważywszy na okoliczności związane z przyjmowaniem wniosków w szczycie ubiegłorocznej kampanii wyborczej i z akredytacją, która pozwalała wtedy jedynie przyjąć od rolników wnioski o pomoc. Była to tzw. częściowa akredytacja, bo Agencja miała gigantyczne braki m.in. w systemie informatycznym, który miał obsługiwać wnioski dotyczące modernizacji gospodarstw. Dopiero nowe kierownictwo ARiMR podjęło od początku br. szybkie prace naprawcze i na początku września Agencja uzyskała rozszerzenie akredytacji na „Modernizację gospodarstw rolnych”. Dopuszczała ona możliwości weryfikacji przyjętych wniosków, aż do momentu podpisania z rolnikiem umowy o przyznaniu pomocy finansowej. Dopiero wtedy ARiMR mogła zgodnie z prawem rozpocząć weryfikację rolniczych wniosków o przyznanie pomocy finansowej na inwestycje w gospodarstwach rolnych. Dalsze działania podejmowane przez Agencję sprawiły, że w połowie października br. Minister Finansów przyznał ARiMR pełną akredytację na to działanie, która pozwala wypłacać rolnikom pieniądze.
Warto też dodać, że w listopadzie ubiegłego roku rolnicy złożyli ponad 18 tysięcy wniosków o przyznanie pomocy finansowej na modernizację gospodarstw, występując w sumie o dofinansowanie w wysokości 624,5 mln euro (2,36 mld zł). Oznaczało to, że wielu wnioskodawców odejdzie „z kwitkiem”, bo w ubiegłym roku na wypłaty przewidziano kwotę tylko 360,2 mln euro (1,36 mld zł). Nowy Minister Rolnictwa Marek Sawicki, aby nie zwiększać niezadowolenia rolników, którzy złożyli wnioski i musieli tak długo czekać na ich rozpatrzenie, zdecydował o podwojeniu limitu środków na ten pierwszy nabór. Dzięki temu wszyscy chętni rolnicy, którzy złożyli prawidłowo wypełnione wnioski, mogą otrzymać pomoc o jaką wystąpili.
Obecnie wszystkie złożone wnioski są już po przeprowadzonej preselekcji, a prawie połowa z nich przeszła pełną kontrolę ich kompletności i zgodności z zasadami przyznawania pomocy określonymi w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa. Kontrolerzy sprawdzają m.in. czy wysokość pomocy, o którą ubiega się rolnik nie przekracza wyznaczonego limitu, a także oceniają wnioski pod kątem celowości ekonomiczno-technicznej. Weryfikuje się wnioski też pod kątem wydania środków na inwestycje zgodne z planem rozwoju gospodarstwa oraz planem finansowym lub zestawieniem finansowo-rzeczowym, które rolnik dołączał do wniosku o przyznanie pomocy finansowej na modernizację swojego gospodarstwa. Jednym ze sposobów weryfikacji takich wniosków o płatność, jest przeprowadzenie kontroli na miejscu, w gospodarstwie, w którym rolnik realizuje inwestycje. Pozytywny wynik takiej kontroli, umożliwia wypłacenie przez ARiMR, zgodnie z umową o przyznaniu pomocy finansowej, należnych rolnikowi pieniędzy. Niestety kontrole wykazały, że większość wniosków z powodu pośpiechu przy ich składaniu zawierała liczne braki i błędy, które trzeba poprawić. By nie wydłużało się to zbytnio, Agencja zaapelowała do tych Wnioskodawców, którzy otrzymują pisma z ARiMR z prośbą o uzupełnienie złożonych wniosków lub dostarczenie brakujących załączników, o dokonywanie wskazanych w nich uzupełnień i usuwanie braków w jak najszybszym terminie.
Wielu umów nie zostało też jeszcze podpisanych z innego powodu. Otóż, ponieważ od przyjęcia wniosków na wsparcie modernizacji gospodarstw minął rok i plany rolników mogły się zmienić Minister Rolnictwa Marek Sawicki specjalnym rozporządzeniem umożliwił od 30 września dokonywanie zmian w zakresie planu finansowego lub zestawienia rzeczowo-finansowego inwestycji, której dotyczył wniosek. Zmiany te nie mogą powodować zwiększenia kwoty pomocy określonej we wniosku. Zmian można dokonać do momentu podpisania umowy z ARiMR. Wprowadzenie takich zmian niestety jednak wydłuża czas zakończenia rozpatrywania wniosku i podpisania umowy o maksymalnie 4 miesiące.
W związku z tym, że bardzo wielu rolników jest jeszcze zainteresowanych otrzymaniem wsparcia na „Modernizację gospodarstw rolnych” Ministerstwo Rolnictwa i ARiMR planują na początku przyszłego roku ogłoszenie kolejnego naboru wniosków na to „działanie”.
Przypominamy, że pomoc finansową z tego działania mogą otrzymać osoby fizyczne i osoby prawne prowadzące działalność rolniczą, - posiadacze gospodarstwa rolnego lub nieruchomości służącej do prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej.
Na działanie 121 „Modernizacja gospodarstw rolnych” przeznaczono w całym okresie programowania PROW 2007-2013 ponad 1,779 mld euro.