Jak podaje FAMMU/FAPA unijna komisarz ds. rolnictwa, Mariann Fischer Boel potwierdziła , że w 2007 r. wsparcie uprawy roślin na cele energetyczne zostanie obniżone o 30% ze względu na przekroczenie maksymalnej powierzchni gwarantowanej (MGA - Maximum Guaranteed Area). Zgodnie z oszacowaniami Komisji Europejskiej, areał upraw roślin przeznaczonych na cele energetyczne zwiększył się do 2,84 mln ha, podczas gdy maksymalna powierzchnia gwarantowana dla tej formy płatności wynosi 2 mln ha.
W 2007 r. powierzchnia upraw zgłoszona we wnioskach o uzyskanie płatności zwiększyła się wiec o 127,9% w stosunku do poprzedniego sezonu. Częściowo jest to skutek objęcia tą forma wsparcia również nowych krajów członkowskich. Łącznie w tej grupie krajów złożono wnioski o płatność dotyczące powierzchni 854,2 tys. ha, w tym w Polsce - 175,4 tys. ha, na Węgrzech - 172,6 tys. ha, w Rumunii - 150 tys. ha, na Litwie - 149,1 tys. ha, a w Słowacji - 79,5 tys. ha. Znacząco zwiększyła się również powierzchnia upraw w starych krajach członkowskich - ogółem o 59,4%, w tym przede wszystkim we Francji - o 86,3% do 718,1 tys. ha i w Niemczech - o 86,75 tys. ha do 646,7 tys. ha.
Jak informuje FAMMU/FAPA Mariann Fischer Boel zapowiedziała również dyskusję nad celowością utrzymywania dopłat do produkcji roślin energetycznych podczas planowanego Przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej (Health Check). Komisja jest gotowa na całkowite zniesienie tego instrumentu. Fischer Boel podkreśliła jednak znaczenie dopłat dla rozwoju sektora biopaliwowego w UE. Jeszcze w 2004 r. areał przeznaczany pod uprawę roślin energetycznych w Unii wynosił zaledwie 0,31 mln ha.
Unia wprowadziła ten instrument wraz z reformą WPR z lipca 2003 r. Dopłata do jednego hektara wynosi 45 EUR. Areał upraw musi się mieścić jednak w ramach maksymalnej powierzchni gwarantowanej.