aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowe renty dla rolników - poradnik (2)

6 sierpnia 2004

Ile to będzie pieniędzy

Podstawą renty będzie kwota równa 210 proc. najniższej emerytury (dziś 562 zł brutto, czyli od tej kwoty trzeba jeszcze odjąć podatek). To znaczy, że najniższa renta wyniesie 1180 zł brutto. Do tej kwoty mogą jednak dojść rozmaite dodatki:

  • Jeśli występujący o rentę prowadzi gospodarstwo wspólnie z małżonkiem, który ukończył 55 lat, nie ma innych źródeł dochodu ani też prawa do emerytury, to do renty podstawowej dolicza się 60 proc. najniższej emerytury, czyli ok. 337 zł. Razem dostaną więc 1517 zł.
  • Jeśli przekazane gospodarstwo miało minimum 3 ha powierzchni, to renta rośnie o 50 proc. najniższej emerytury, czyli o blisko 281 zł. Tak więc małżeństwo rolników, którzy mają ukończone 55 lat i przekazali np. 3 ha ziemi, otrzyma 1798 zł miesięcznie.
  • Jeśli gospodarstwo ma ponad 3 ha, to za każdy hektar ziemi ponad te 3 ha należy się rolnikowi po 3 proc. najniższej emerytury, ale nie więcej niż za 20 ha. Oznacza to, że maksymalną stawkę 60 proc. najniższej emerytury, czyli ok. 337 zł, dostanie właściciel 23-hektarowego gospodarstwa (ale jak ma nawet 150 ha, to też dostanie tylko 337 zł!). Razem więc dodatek za te hektary wyniesie 619 zł (bo 281 zł do 3 ha i 337 zł ponad 3 ha). A więc małżeństwo ponad 55-letnich rolników, właścicieli 23 ha ziemi może liczyć na 2135 zł miesięcznej renty.
  • Jeśli przejmujący gospodarstwo (kupujący, dzierżawca, własne dziecko, które posiada już gospodarstwo) ma poniżej 40 lat, to sprzedający dostanie znowu dodatkowo po 3 proc. najniższej emerytury za każdy oddany hektar powyżej 3 ha, ale nie więcej niż za 20 ha. Znowu można więc otrzymać ok. 337 zł. Jeśli zsumujemy te wszystkie kwoty, to małżeństwo rolników może maksymalnie otrzymywać miesięcznie przez dziesięć lat 440 proc. najniższej emerytury, czyli ok. 2516 zł. Od tego, niestety, trzeba zapłacić podatek dochodowy 19 proc. i składkę na ubezpieczenie zdrowotne, ale i tak zostanie około 2000 zł miesięcznie.

Składamy wniosek o rentę

Wniosek o przyznanie renty dostaniemy w powiatowym biurze agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wypełniony wniosek składamy osobiście w oddziale Agencji właściwym dla miejsca zamieszkania. Wniosek jest bardzo prosty (ale zawsze w razie wątpliwości warto poprosić o pomoc urzędników). Co się wpisuje:

  • Numer identyfikacyjny producenta rolnego przypisany do gospodarstwa. To ten sam numer, który się podaje, występując o dopłaty obszarowe (o jego nadanie rolnicy składali w tym roku wnioski do ARiMR). Numer identyfikacyjny gospodarstwa jest potrzebny zawsze, kiedy staramy się o unijne fundusze. Jeśli jeszcze go nie mamy, musimy udać się do powiatowego biura ARiMR, wypełnić wniosek o nadanie numeru identyfikacyjnego gospodarstwa i w ciągu dwóch tygodni agencja nada nam ten numer.
  • Powierzchnię przekazanego gospodarstwa. Trzeba też podać numery działek rolnych, z jakich składa się gospodarstwo, i ich wielkości. Do tego potrzebna będzie mapka-wypis gospodarstwa (można ją kupić w powiatowym wydziale geodezji). Takie mapki rolnicy otrzymywali za darmo od ARiMR w trakcie szkoleń przy wypełnianiu wniosków o dopłaty unijne. Każdy, kto zrobił kopię mapki, może ją teraz dołączyć do wniosku. Na mapce zaznaczono i ponumerowano wszystkie działki rolne i ewidencyjne wchodzące w skład gospodarstwa. Te dane trzeba tylko przepisać do wniosku.
  • Komu je przekazaliśmy (od tego zależy wysokość renty - wyjaśnialiśmy to powyżej).
  • Do wniosku trzeba dołączyć dowód sprzedaży lub umowy dzierżawnej.

Uwaga! Wniosek składa się z dwóch części - pierwszą, tę bardziej szczegółową, z numerem ewidencyjnym i opisem działek - wypełnia rolnik, który stara się o rentę, drugą - nabywca jego gospodarstwa. Obaj - sprzedający i kupujący - podają dokładne adresy, nazwiska, numery PESEL itd. Do tego - przypominamy - trzeba dołączyć dowód, że gospodarstwo zostało przekazane (np. kopię aktu sprzedaży lub dzierżawy), zaświadczenie z KRUS o płaceniu składek przez ostatnie pięć lat, zaświadczenie z gminy o prowadzeniu działalności rolniczej przez ostatnie dziesięć lat.

Rada! Skopiujcie wniosek przed złożeniem, poproście o potwierdzenie na kopii i trzymajcie w domu w szufladzie (przezorności nigdy za wiele).

Kiedy dostaniemy rentę

ARiMR w ciągu 40 dni od złożenia wniosku przez rolnika dokonuje weryfikacji, czy wniosek jest kompletny i zasadny (to znaczy, czy rolnik spełnia wymagane kryteria). Te 40 dni to także czas na uzupełnienie dokumentów.

ARiMR przeprowadza też kontrolę administracyjną. Jeżeli wypadnie ona pomyślnie, spełniamy kryteria i wniosek jest kompletny, to agencja wydaje postanowienie o spełnieniu warunków o przyznaniu renty. Ma na to kolejne 40 dni. Jest to swego rodzaju promesa - w ciągu 6 miesięcy od otrzymania postanowienia rolnik musi przekazać gospodarstwo, zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej i złożyć potwierdzające to dokumenty w biurze ARiMR-u. Jeszcze tylko 30 dni cierpliwości (tyle ma agencja na wydanie decyzji o przyznaniu renty) i już wypłacą nam pieniądze (od miesiąca, w którym udało się spełnić wszystkie warunki jej uzyskania).

Ważna kolejność

Renty będą przyznawane przez ARiMR według kolejności składania wniosków. Dlatego ważne jest, aby nie zwlekać z decyzją, ale też działać bez zbytniego pośpiechu i stawić się w agencji ze wszystkimi wymaganymi zaświadczeniami.

Czy można dorabiać

Oczywiście, można, ale podjęcie pracy i osiąganie dochodu - obojętnie, czy w gospodarstwie rolnym, czy poza rolnictwem - przez rolnika lub jego żonę (męża) spowoduje zawieszenie renty. Będzie ona wypłacana znowu po zaprzestaniu zarobkowania.

2

POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę