aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Agencja apeluje o poprawne wypełnianie wniosków.

23 marca 2009

48,6 tysiąca rolników złożyło wnioski o przyznanie płatności obszarowych za 2009 rok.
16 marca rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2009 rok. Po czterech dniach 48,6 tys. rolników złożyło swoje wnioski w biurach powiatowych ARiMR. W porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym rolnicy złożyli 10 tys. wniosków więcej. Pracownicy ARiMR, którzy na bieżąco przeglądają złożone dokumenty stwierdzili, że w wielu z nich znajdują się błędy.

Dotyczą one głównie załączników graficznych, gdzie najczęściej brak jest podpisu rolnika oraz nie ma wyrysowanych i oznaczonych działek rolnych. Zdarza się również, że podpisu rolnika brakuje w składanym wniosku. Równie często przy zmianie powierzchni działek rolnych, nie zmieniona pozostaje ogólna powierzchni działek ewidencyjnych. Trzeba też pamiętać, że każda odręczna adnotacja w składanych dokumentach, np. skreślenie, musi zostać opatrzona datą oraz podpisem wnioskodawcy. W złożonych przez rolników wnioskach pracownicy Agencji zauważyli również, że nie podawana jest nazwa rośliny dla działek rolnych zadeklarowanych do programu rolnośrodowiskowego. Rolnicy zapominają też wprowadzić korekty danych dotyczących działek rolnych, gdy nastąpiła zmiana uprawy w stosunku do roku ubiegłego. I tak gdy np. w 2008 roku na danej działce rolnej uprawiana była roślina kwalifikująca się do jednolitej i uzupełniającej płatności obszarowej, a w 2009 roku na tej samej działce rolnik zmierza zasiać, bądź już posiał, roślinę która kwalifikuje się tylko do jednolitej płatności obszarowej, musi wprowadzić w składanym wniosku stosowną korektę.

Agencja apeluje o poprawne wypełnianie wniosków. Dokładne zapoznanie się z instrukcją wypełnienia wniosku, pozwoli rolnikom dobrze je przygotować. Ponadto Agencja zwraca uwagę, że rolnicy, którzy otrzymali wnioski spersonalizowane, przed złożeniem ich w biurach powiatowych ARiMR muszą zweryfikować dane w nich zawarte. W przypadku, gdy dane te są nieaktualne rolnik powinien wnieść stosowne poprawki.

 


POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę