Rzepak olejowy jako źródło biopaliwa będzie wydajniejszy dzięki bakteriom
16 lipca 2009
Rzepak hodowany z przeznaczeniem na biopaliwo mógłby oczyszczać skażoną glebę. Użycie roślin do oczyszczania gleb z trujących substancji było testowane z sukcesem przez wiele lat.
Okazało się, że jest to tania i przyjazna dla środowiska metoda pozbycia się gleby takich ciężkich metali jak arszenik, miedź, cynk i chrom.
Głównym problemem w tej metodzie jest ilość czasu jaki potrzebny jest by rośliny mające oczyścić glebę z toksycznych substancji dojrzały. Obecnie ten problem można rozwiązać poprzez połączenie bakterii tolerujących ciężkie metale z roślinami używanymi do produkcji biopaliwa takimi jak rzepak olejowy. Jeśli zaszczepi się rośliny odpornymi na metal bakteriami ich ziarna rozwijają się lepiej a wzrost będzie szybszy. Liście gromadzą metale którymi w roślinie zajmują się bakterie niwelując zły wpływ żelaza, ołowiu czy cynku na dalszy rozwój rośliny. Zarówno bakterie jak i roślina korzystają na tej symbiozie.
Niektóre szczepy bakterii wykazują zwiększone zdolności do wzrostu w rzepaku, co oznacza także większy zbiór rośliny i w konsekwencji więcej biopaliwa. Jest to dobra wiadomość dla tych rolników których ziemie nie mogą być obsiane roślinami przemysłowymi, w tym rzepakiem, ze względu na duże skażenie metalami ciężkimi.
Ostatnio naukowcy obserwowali dwa typy bakterii sprzyjające metalom które zasiedlają liście rzepaku olejowego oraz jeden szczep bakterii który mieszka w korzeniach innych roślin z rodziny kapustowatych i odkryli, że wszystkie trzy pomagają roślinie w rozwoju, chociaż wykazują różne tolerancje na różne metale ciężkie. Badania naukowe są prowadzone na rzecz rozwoju technologii która ma bardzo szerokie zastosowanie jeśli chodzi o poprawę plonów roślin z których powstaną biopaliwa zarówno w skali poszczególnych państw jak i w skali międzynarodowej.