Przyjęcie przez Sejm weta prezydenta w sprawie ustawy o biopaliwach odsuwa w czasie realizację celów gospodarczych. Odrzucenie weta stworzy możliwość poprawienia ustawy – poinformował w czwartek Sejmie wiceminister rolnictwa Kazimierz Gutowski.
Podzielenie przez Sejm argumentów zawartych w uzasadnieniu do decyzji weta prezydenta będzie oznaczać, że ustawa nie wejdzie w życie oraz odsuwa w czasie realizację celów gospodarczych. Odrzucenie weta prezydenta oznacza wejście w życie ustawy po upływie 14 dni od jej ogłoszenia oraz stwarza możliwość poprawienia ustawy w zasadniczych kwestiach, do których zastrzeżenia wniósł prezydent – mówił Gutowski odpowiadając na pytania poselskie.
Przypomniał, że rządowa wersja projektu nie budziła zastrzeżeń pod względem zgodności z prawem Unii Europejskiej. Dopiero po wprowadzeniu poprawek zgłoszonych przez posłów projekt wzbudził wątpliwości co do zgodności z prawem unijnym.
Ustawa, którą zawetował Aleksander Kwaśniewski, zakłada, że od 1 lipca tego roku benzyny wprowadzane do obrotu będą musiały zawierać co najmniej 4,5% bioetanolu.
Gutowski, przypominając stanowisko rządu mówił, że wejście ustawy w życie przyczyni się do stworzenie około 75-100 tysięcy nowych miejsc pracy, (...) co jest nie bez znaczenia przy 18-procentowym wskaźniku bezrobocia. Dodał, że wejście ustawy w życie przyczyniłoby się do poprawy stanu środowiska, co dałoby około 80 mln euro oszczędności, dzięki obniżeniu emisji dwutlenku węgla.
Według Gutowskiego, poprawiłby się także stan polskiego rolnictwa. Polska uniezależniłaby się tez od importu ropy naftowej, (...) zostałaby też ograniczona tzw. szara strefa paliwowa, bo dodatek biokomponentów będzie pod szczególnym nadzorem akcyzowym, pozwalającym na ustalenie miejsca ewentualnego pogarszania jakości paliw – powiedział.