NIE dla żywności modyfikowanej

23 czerwca 2003

Kilkaset osób protestowało na ulicach amerykańskiego miasta Sacramento w przededniu rozpoczynającej się dzisiaj konferencji na temat żywności genetycznie modyfikowanej.

Nie chcemy jeść waszych korporacyjnych wytworów – głosiły transparenty demonstrantów. Zablokowali oni ruch uliczny i przewrócili pojemnik na śmieci przed hotelem, w którym mieszkają delegaci. Policja podała, że aresztowanych zostało 11 osób, którym zarzucono udział w nielegalnym zgromadzeniu, wandalizm i posiadanie broni.
 
W trzydniowej Konferencji Ministerialnej i Wystawie Nauki i Technologii Rolnej, której organizatorem jest amerykańskie Ministerstwo Rolnictwa, wezmą udział przedstawiciele ponad 100 krajów. 
 
Konferencja odbywa się w momencie burzliwych sporów wokół żywności genetycznie modyfikowanej. USA domagają się, aby Światowa Organizacja Handlu zmusiła Unię Europejską do zniesienia zakazu żywności genetycznie modyfikowanej. Z kolei w większości krajów oraz - jak przekonują demonstranci - również w USA narasta sprzeciw wobec biotechnologii.
 
Przedstawiciele amerykańskiego ministerstwa mówią, że celem konferencji jest pomoc krajom rozwijającym się w zmniejszeniu głodu i poprawie odżywania za pomocą zaawansowanych technologii. Według nich, biotechnologia w szczególności może pomóc zmniejszyć użycie pestycydów i uzyskać lepsze zbiory, przyczynić się do ochrony środowiska i poprawy zdrowia. 
 
Ale aktywiści organizacji ekologicznych przekonują, że biotechnologia nie jest antidotum na kompleks problemów żywnościowych, z którymi borykają się kraje rozwijające. Obawiają się oni, że producenci żywności genetycznie modyfikowanej i przemysł biotechnologiczny chcą wykorzystać konferencję do poszukiwania nowych rynków zbytu.


POWIĄZANE

Ogólnopolska kampania „Kupuj świadomie PRODUKT EKOLOGICZNY” prowadzona przez Min...

Wartość polskiego rynku żywności ekologicznej szacowana jest na 1,36 mld zł w ce...

Wydaje się, że rolnictwo ekologiczne w Polsce skazane jest na walkę o przetrwani...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę