Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zrównoważona produkcja żywności podnosi świadomość konsumentów

8 listopada 2021
Zrównoważona produkcja żywności podnosi świadomość konsumentów

Stale rosnąca liczba populacji w skali globalnej, zmiany klimatu i towarzyszące im gwałtowne zjawiska, stawiają przed rynkiem żywności coraz więcej wyzwań. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, jako konsumenci powinniśmy być świadomi naszych wyborów żywieniowych. Znaczenie ma nie tylko to, co jemy, ale również skąd dane produkty pochodzą. Czy wybieramy sezonową żywność od lokalnych producentów, czy ich produkcja jest nowoczesna i zrównoważona, dzięki czemu ograniczają zużycie surowców. Nasze wybory pociągają za sobą konsekwencje, a producenci chcący produkować wystarczającą ilość żywności w sposób zrównoważony powinni współpracować ze wszystkimi zainteresowanymi stronami – pracownikami, współpracownikami, społecznościami lokalnymi oraz dbać o zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko.

W ostatnich latach obserwujemy trend rosnącej świadomości konsumenckiej. Z jednej strony coraz więcej zmian regulowanych jest przez prawo, z drugiej natomiast polscy producenci dostrzegają korzyści płynące z zrównoważonego rozwoju. Wprowadzanie do firm takich rozwiązań przekłada się na zwiększanie oszczędności.

Zrównoważone jak jajo

Jednym z liderów zrównoważonej produkcji żywności są producenci jaj. Pod względem wykorzystania zasobów naturalnych jaja oraz ryby nie pozostawiają tak dużego śladu węglowego, jak inne składniki diety pochodzenia zwierzęcego. Jaja oraz ryby umieszczane są przez World Resources Institute w grupie białek o niewielkim wpływie na środowisko razem z białkami roślinnymi, takimi jak soczewica, czy orzechy. Jednak w ogromnej mierze jest to zasługa przedsiębiorców zajmujących się produkcją jaj. Jak podaje International Egg Commission, w ciągu ostatnich 30 lat, branża zmniejszyła zużycie zasobów o około 70 procent. Ograniczono zużycie wody oraz energii, podniosła się jakość pasz, która również pochodzi ze zrównoważonej produkcji. Duża część odpadów produkcyjnych takich jak stłuczone skorupki czy pomiot, jest wykorzystywana przez inne branże lub rolników. Biogazownie już dziś zabiegają o pomiot, a jego cena stale idzie w górę. Upowszechnia się wytwarzanie bionawozów, wykorzystanie ściółki oraz innych odpadów rolniczych, które poddane odpowiednim procesom pozwalają na wprowadzenie cykliczności do produkcji i pewnego obiegu zamkniętego. Dzięki takim rozwiązaniom wprowadzanym już dziś, jaja mogą w niedalekiej przyszłości dojść do etapu, w którym będą pozytywnie wpływały na równowagę środowiskową.
W Polsce także mamy się czym pochwalić. Grupa Woźniak, lider w produkcji jaj konsumpcyjnych i produktów przetwórstwa jajecznego w Europie wdrożyła w swojej działalności zintegrowany proces produkcji, który przekłada się na jej zrównoważenie.
 

W Grupie Woźniak stosujemy zintegrowany proces produkcji. Z jednej strony wpływa to na utrzymanie wysokiej jakości, a z drugiej każdy etap jest nadzorowany, dzięki czemu ograniczamy straty zarówno w produktach, jak i energii. Zależy nam, aby produkcja, która nie jest obojętna dla środowiska, była zrównoważona i prowadzona zgodnie z najnowszymi wytycznymi. Dlatego stawiamy na najnowocześniejszy park maszynowy oraz w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną, a cały proces odbywa się z poszanowaniem zasobów naturalnych oraz zapobiega ich marnotrawieniu. Odpowiadamy za każdy element produkcji – od przygotowywania paszy, przez stada rodzicielskie kur niosek, wylęgarnie oraz odchowalnie, po jaja konsumpcyjne i do przemysłu, kończąc na logistyce. Każdy produkt uboczny tej produkcji jest dalej wykorzystywany np. pomiot, czy skorupki jaj

– podkreśla Adam Woźniak, Prezes Grupy Woźniak.

Odpowiedzialny biznes

Jako największy producent jaj konsumpcyjnych w Polsce Grupa Woźniak wdrożyła serię polityk ograniczających wykorzystanie zasobów naturalnych wewnątrz organizacji. Ponadto firma współpracuje jedynie z zaufanymi kontrahentami i zwraca szczególną uwagę na wpływ ich działań na środowisko.
 

W Grupie Woźniak jesteśmy świadomi wpływu produkcji na środowisko, dlatego cały czas unowocześniamy i zmieniamy nasze procesy, aby w jak największym stopniu pozwalały na oszczędzanie zasobów naturalnych. Przez przeszło 30 lat zwiększyliśmy produkcję, ale jednocześnie sukcesywnie zmniejszamy ślad działalności na środowisko naturalne. W tym roku ogólny wskaźnik wyniósł ponad 40%

– zaznacza Barbara Woźniak, Prezes firmy Ovotek i Pełnomocnik Zarządu Ferm Drobiu Woźniak.

Grupa Woźniak, jako producent i eksporter ma rozwiniętą sieć logistyczną. Aby redukować negatywny wpływ na środowisko również w tym aspekcie stale zmienia tabor ciężarowy na pojazdy o coraz mniejszej emisyjności zgodnie z normami emisji spalin EURO 6. Europejska norma Euro 6 obowiązuje od września 2015 roku. Opracowano ją w celu większej ochrony środowiska i zmniejszenia emisji m.in tlenków węgla. Norma ta ustanawia dopuszczalną emisję szkodliwych gazów wydalanych przez pojazdy spalinowe. Największe limity zostały nałożone na producentów pojazdów w kwestii emisji cząstek stałych i tlenków azotu (NOx). Ponadto Grupa Woźniak wprowadziła zasady optymalizacji logistyki transportowej:
  • tabor ciężarowy wykorzystywany jest na potrzeby całej Grupy Woźniak,
  • ogranicza się do minimum „puste” przejazdy,
  • eksportując produkty transport jest w pełni wykorzystany i powroty również, dzięki czemu zredukowane zostały koszty oraz emisja gazów cieplarnianych,
  • opakowania używane w transporcie są poddawane recyklingowi i ponownie wykorzystywane.
Działalność biznesową, prospołeczną oraz środowiskową Grupa Woźniak ujęła w swoim premierowym raporcie pt. „Raport Zrównoważonego Rozwoju Grupy Woźniak”. Jest to kompendium wiedzy na temat działalności przedsiębiorstwa, wartości, praktyk oraz wewnętrznych procesów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo produktów, jakimi są jaja. To pierwsze tak kompleksowe opracowanie w polskiej branży produkującej żywność.

 

 

Biuro prasowe Grupy Woźniak


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę