europejskie forum rolników 2025

ŻNIWA 2023: Copa i Cogeca wzywają DG AGRI do podjęcia pilnych działań

18 lipca 2023
ŻNIWA 2023: Copa i Cogeca wzywają DG AGRI do podjęcia pilnych działań

Na przestrzeni dwóch miesięcy prognozy zbiorów, które początkowo były pozytywne, zostały przewrócone do góry nogami przez złe warunki pogodowe w całej Europie. Ogólna unijna produkcja nasion oleistych i roślin wysokobiałkowych pomimo dramatycznych sytuacji w Hiszpanii i we Włoszech pozostaje prawidłowa. Jednak w przypadku zbóż sytuacja jest wyjątkowo niepokojąca, ponieważ spodziewana produkcja wyniesie 256 mln ton, prawdopodobnie najgorsze zbiory od 2007 r. i 10% poniżej średniej z ostatnich 5 lat. Wielu rolników nie będzie w stanie pokryć kosztów produkcji, dlatego Copa i Cogeca wzywają do pilnego działania, aby stawić czoła tej trudnej sytuacji w 2023 r. i jej skutkom w 2024 r.

Już na początku maja stało się jasne, że niektóre państwa członkowskie, takie jak Hiszpania, Portugalia czy północne Włochy, poniosą poważne straty (do 50%). Jednak wówczas prognozy Copa i Cogeca wciąż przewidywały, że ogólna produkcja UE pozostanie stabilna dzięki poprawie warunków pogodowych w Europie Północnej i Wschodniej. Niestety od tego czasu sytuacja dramatycznie się pogorszyła.

W maju i czerwcu susze ponownie nawiedziły całą UE, a w niektórych regionach nie było żadnych opadów. Teraz spodziewamy się poważnego ograniczenia produkcji, zwłaszcza zbóż, nie tylko w Hiszpanii, Portugalii czy we Włoszech (do -60% w stosunku do 2022 r.), ale w całej UE (np. Rumunia -20%, Finlandia - 30%, Polska - 14%, Litwa -35% w stosunku do prognozy majowej). Temu niskiemu poziomowi produkcji zbóż będą towarzyszyć poważne problemy z jakością w wielu regionach. Chociaż w przypadku nasion oleistych i roślin wysokobiałkowych oczekiwana produkcja pozostaje przyzwoita (32 mln ton w przypadku nasion oleistych, 3,8 w przypadku roślin wysokobiałkowych), wpływ pogody na jakość może poważnie obniżyć rentowność.

żniwa 2023

Europejscy rolnicy stoją w obliczu podwójnego ciosu, ponieważ ta niska produkcja łączy się z bardzo wysokimi cenami środków produkcji i niskimi przyszłymi cenami wszystkich upraw. Poza wysokimi cenami energii i utrzymującą się ogólną inflacją należy zwrócić uwagę na fakt, że nawozy do zbiorów w 2023 roku były kupowane w momencie, gdy ceny były najwyższe w 2022 roku. Przy obecnych bardzo niskich przyszłych cenach zbóż (219 euro/t mielenie pszenicy) i nasion oleistych (407 euro/t rzepaku) stwarza to sytuację, która jest po prostu nie do utrzymania dla większości rolników, jak pokazano we Francji i Szwecji.

W tym kontekście Copa i Cogeca apelują do Komisji o elastyczność we wdrażaniu WPR w tym roku, aby nie zagrażać dostępowi rolników do podstawowego wsparcia. Ponadto apelujemy o odstępstwa na przyszły rok ze względu na wpływ tych warunków klimatycznych na następny rok rolniczy. W ten sam sposób przedłużenie zawieszenia ceł importowych na amoniak i mocznik oraz rozszerzenie go na inne nawozy mineralne (oraz zawieszenie środków antydumpingowych na RSM) pomogłoby rolnikom poradzić sobie z bardzo trudną sytuacją, w której wszystkie strony.

***

Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Wspólnie zapewniamy zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne rolnictwo UE, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom ludzi w całej Europie

oprac. e-mk pprr.pl


POWIĄZANE

Liczba gospodarstw agroturystycznych stale rośnie, podobnie jak zainteresowanie ...

Donald Tramp, prezydent USA, ogłosił nowe cła, które mają na celu ochronę ameryk...

Według najnowszego badania opinii publicznej, większość społeczeństwa uważa, że ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę