Co Państwa Partia chce zrobić po wyborach dla polskiego rolnictwa?
Szczególny nacisk zostanie położony na poprawę konkurencyjności naszego rolnictwa, między innymi poprzez:
Co chcielibyście Państwo zmienić w zakresie pozyskiwania i wykorzystywania środków unijnych skierowanych do rolników, przedsiębiorców rolnych oraz samorządów. Czy procedury ich otrzymania nie są zbyt skomplikowane?
Najważniejszym, najbardziej powszechnym instrumentem wsparcia rolnictwa w ciągu najbliższych lat będą dopłaty bezpośrednie. Wypłacane są one dla ok. 1,5 mln gospodarstw, również tych, które produkują głównie lub wyłącznie na własne potrzeby. Dla tej grupy dopłaty mają inny charakter niż dla gospodarstw powiązanych z rynkiem. To jest bardzo istotny element, biorąc pod uwagę strukturę naszych gospodarstw. SLD opowiada się, aby wynegocjowane stawki płatności były uzupełniane z budżetu krajowego tak jak ma to miejsce przy płatnościach za rok 2004 i 2005.
Dla rolników prowadzących gospodarstwa na obszarach o niekorzystnych warunkach należy utrzymać programy wspierające tych rolników.
W pełni należy wykorzystywać możliwości wynikające z programów kierowanych do rolnictwa i na wieś, a więc z SAPARDu, Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich czy Sektorowego Programu Operacyjnego w rolnictwie i rybołówstwie.
Przed nami perspektywa finansowa na lata 2007-2013. W tym okresie będzie funkcjonował Europejski Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach którego będą realizowane zadania objęte dotychczas PROWem i SOPem „rolnictwo”. SLD opowiada się za wykorzystaniem doświadczeń oraz taką modyfikacją warunków i określeniem priorytetów, które będą uwzględniały zróżnicowania regionalne. Samorząd rolniczy powinien odegrać ważną rolę w formułowaniu tych priorytetów.
Jak SLD ocenia działania swoich Ministrów Rolnictwa w osobie Pana
Ministra Olejniczaka i Pilarczyka? Gdzie były najsłabsze punkty ich działalności, a jakie największe sukcesy?
Wojciech Olejniczak był najlepszym ministrem rolnictwa w III RP. Największym sukcesem Ministrów Olejniczaka i Pilarczyka było wprowadzenie polskiego rolnictwa do Unii Europejskiej.
Co w pierwszej kolejności powinien zrobić nowy minister rolnictwa?
Nadrzędnym celem polityki rolnej jest poprawa życia i pracy mieszkańców wsi poprzez wzrost gospodarczy, z uwzględnieniem wymogów ochrony środowiska. Podejmując pierwsze decyzje nowy minister rolnictwa powinien to mieć na uwadze.