Co Państwa partia chce zrobić po wyborach dla polskiego rolnictwa?
Hasło naszego programu rolnego to Szybki rozwój polskiej wsi i polska własność.
Nigdy nie zaakceptujemy i nie zaakceptowaliśmy warunków jakie wynegocjowała w grudniu 2002 roku w Kopenhadze strona polska. Jako jeden z głównych celów stawiamy sobie renegocjacje Traktatu Akcesyjngo.
Należy zmienić wysokość plonu referencyjnego. Obecnie jest on na skandalicznie niskim poziomie 3 ton z hektara. Z powodu ustalenia plonu referencyjnego na tak niskim poziomie polscy rolnicy nigdy nie otrzymają porównywalnie wysokich dopłat jakie przysługują rolnikom w starych krajach UE. Nawet w 2013 roku kiedy teoretycznie dopłaty mają być 100 %-owe przy plonie referencyjnym 3 tony z hektara to praktycznie będą one wynosić 50 % dopłat jakie otrzyma np. francuski rolnik. Chcemy podwyższenia kwot produkcyjnych, by te pokrywały chociaż popyt wewnętrzny.
Zapowiadamy zdecydowane działania celem, których będzie zmniejszenie obciążeń finansowych polskiej wsi i zmniejszenie kosztów produkcji rolniczej. Pojazdy rolnicze pracujące na polu napędzane są paliwem, w cenę którego wliczony jest podatek drogowy. Jest to bez wątpienia sytuacja wysoce niezrozumiała. Dlaczego użytkownik pojazdu nie poruszającego się po drogach publicznych, tylko po polu ma płacić podatek drogowy? Zamierzamy to zmienić. Trudne byłoby wprowadzenie dodatkowego tzw. paliwa rolniczego na stacjach. Wiązałoby się to z kolejnymi dodatkowymi zbiornikami, dystrybutorami itd. Proponujemy by rolnicy dostawali zwrot kwoty pieniężnej, która rekompensowałyby zapłacony podatek drogowy. Rekompensata przypadałaby na hektar użytków rolnych w zależności od rodzaju uprawy. Chcemy też niższej akcyzy na paliwo wykorzystywane w rolnictwie. Rekompensata byłaby w postaci zwrotu pieniędzy, analogicznie jak przy podatku drogowym.
Ustawa o biopaliwach musi być wprowadzona niezwłocznie. Nie jest prawdą, że w Polsce na temat zastosowania biopaliw nie prowadzono badań naukowych i nic nie wiadomo. Dodatek pięciu procent domieszki biokomponentu do paliwa nie powoduje uszkodzenia silnika. Badania nad zastosowaniem dodatków z rzepaku do paliw prowadzone są już od ponad 15 lat. Nie tylko Polacy interesują się zastosowaniem rzepaku do produkcji biokomponentów w celach paliwowych. Pewne badania prowadzone były równolegle w różnych państwach Europy Zachodniej. Czesi już od kilku lat stosują ponad 30 procentowy dodatek do oleju napędowego i nie mają żadnych problemów z silnikami pojazdów napędzanych tym paliwem. Dzięki ustawie o biopaliwach rolnicy mieliby zagwarantowany zbyt na płody rolne. W wyniku rozwoju biopaliw powstawałyby nowe miejsca pracy. Państwo Polskie nie byłoby tak zależne od dostaw ropy z Rosji. Nastąpiłby wzrost opłacalności produkcji roślinnej .
Co chcielibyście państwo zmienić w zakresie pozyskiwania i wykorzystywania środków unijnych skierowanych do rolników, przedsiębiorców rolnych oraz samorządów? Czy procedury ich otrzymania nie są zbyt skomplikowane?
Tak procedury są skomplikowane. Chcielibyśmy złagodzić warunki pozyskiwania tych środków .
Jak oceniacie państwo działania poprzedniego i obecnego ministra rolnictwa kończącej się kadencji sejmu?
Żle. Jarosław Kalinowski odpowiada za złe warunki zapisane w Traktacie Akcesyjnym. Dziś przez to rolnicy mają ogromne problemy, ponieważ dopłaty w żaden sposób nie rekompensują wzrostu cen środków potrzebnych do produkcji rolniczej i spadku cen na płody rolne. Minister Wojciech Olejniczak odpowiada za fałszywą propagandę sukcesu integracyjnego, która skłóca mieszkańców wsi z mieszkańcami miast.
Co w pierwszej kolejności powinien zrobić minister rolnictwa?
Wprowadzić paliwo rolnicze, renegocjować Traktat Akcesyjny, wprowadzić ustawę o biopaliwach, wprowadzić zakaz wielkopowierzchniowych metod hodowli.
Jakie sprawy, decyzje, ustawy dot. wsi i rolnictwa będę najpilniejsze, Pana zdaniem w pracach nowego Parlamentu?
Jak już wspomniałem: paliwo rolnicze , biopaliwa, renegocjacja traktatu akcesyjnego, ale także powinno się ułatwić kupno ziemi rolnikom, która jest w zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Ziemia ta musi posłużyć powiększeniu areału gospodarstwom indywidualnym poprzez oddanie jej polskim rolnikom w dzierżawę na okres ok. 20 lat z możliwością pierwokupu.
Przyszłość i szanse rozwoju wsi - w czym Pan ja widzi?
Marcin Wroński ( kandydat na posła do parlamentu z list LPR z okręgu Bydgoskiego) -Produkcja rolnicza na cele pozarolnicze, to jest szansa rozwoju polskiej wsi. Produkujemy zdrową żywność i to też jest szansa, tylko trzeba stworzyć warunki by ta produkcja była opłacalna i promować ją na rynku każdego państwa.