Skąd pomysł, aby w lutym zorganizować targi maszyn i urządzeń rolniczych Agro-Premiery na terenie MTP w Poznaniu?
Przemysław Trawa: - Pomysł rodził się przez kilka lat, jak pamiętam rozmawialiśmy o tym już w 2001 roku a prekursorem pomysłu był Pan Prezes Gusowski. W okresie późniejszym proces decyzyjny dojrzewał, poszczególni wystawcy zaczęli coraz częściej mówić o lutowym terminie prezentacji swoich produktów. Szczególnie w ostatnich 3 latach zaczęli się głośno wypowiadać o taki właśnie terminie wielkoobszarowi właściciele gospodarstw rolnych, którzy argumentowali, że zmienił się kalendarz dopływu gotówki do gospodarstw. A więc nie po żniwach – jak było przed przystąpieniem naszego kraju do UE, ale po otrzymaniu dopłat bezpośrednich. Te argumenty przesądziły ostatecznie, że utworzyliśmy dodatkowy termin Polagry, dodając właśnie lutowe Agro-Premiery.
Ilu wystawców prezentowało się podczas tegorocznej edycji Agro Premier?
Przemysław Trawa: -W czasie Międzynarodowych Targów Mechanizacji Rolnictwa Polagra 2007Agro Premiery ponad 100 wystawców prezentowało swoją ofertę na ponad hektarze przestrzeni. Wśród propozycji producentów i handlowców znajdowało się 47 nowości – maszyn i urządzeń rolniczych, a także rozwiązań służących nowoczesnemu rolnictwu. Polagra Agro Premiery 2007pomyślana została jako miejsce biznesowych spotkań producentów maszyn i urządzeń rolniczych, a także podzespołów i części zamiennych, środków chemicznych, aparatury i urządzeń kontrolno – pomiarowych i laboratoryjnych, a także przedsiębiorstw świadczących usługi finansowe, leasingowe i ubezpieczeniowe. Agro Premiery to oferta wszystkiego, czego producent rolny może potrzebować przed rozpoczęciem sezonu polowego.
W jakim kierunku, sądząc po targowych nowościach rozwija się technika rolnicza ?
Przemysław Trawa: - Na polską wieś dużymi krokami wkracza komputeryzacja. Nawigatory pozwalające uzyskiwać przy sterowaniu maszynami rolniczymi wojskową precyzję i dokładność, programy do obsługi produkcji roślinnej łączace w2 sobie funkcje kartoteki polowej z informacjami GPS – obsługa map ewidencji gruntów, ortomap czy też systemy pomiaru temperatury w silosach zbożowych dla małych odbiorców, pozwolą na efektywniejsze wykorzystanie pracy w wielu gospodarstwach.
Oprócz oferty wystawienniczej z myślą o rolnikach przygotowaliście również ciekawy cykl seminariów i szkoleń ?
Przemysław Trawa: - Ponieważ współczesne rolnictwo - w równym stopniu jak rozwiązań technicznych i technologicznych potrzebuje fachowej wiedzy i doradztwa w czasie Polagry 2007 Agro Premiery nie zabrakło także otwartych dla zwiedzających seminariów , szkoleń i warsztatów. Dotyczyły one przede wszystkim możliwości wykorzystania unijnych funduszy, w tym dopłat oraz możliwości modernizacji gospodarstw i leasingowania maszyn. Specjalny cykl zajęć poświęcony był też agroenergii – biopaliwom oraz roślinom energetycznym. Natomiast odbywające się w czasie targów Forum Producentów Surowców Rolnych poświęcone było możliwościom wykorzystania krajowych surowców rolniczych do produkcji biopaliw.
Jak widzieliśmy po dużej frekwencji odwiedzających, premiera jest raczej udana?
Przemysław Trawa: - Nie wiem! Zwykle mówię, że zobaczymy w roku przyszłym, ponieważ najlepszą oceną danej edycji targów, jest to, co dzieje się w kolejnym przedsięwzięciu. Krótko mówiąc: jeżeli frekwencja na kolejnej edycji targów rośnie, to znaczy, że ta, tegoroczna się udała i Agro-Premiery odniosły sukces. Tak, więc zapraszam wszystkich za rok.
Dziękujemy za zaproszenie, ppr.pl z przyjemnością pojawi się na tej ciekawej imprezie w lutym 2008r.