aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rozmawialiśmy z prof. dr hab. Andrzejem Babuchowskim, doradcą prezesa ARiMR.

9 czerwca 2003

1. Czy mogę prosić o przypomnienie głównych celów, założeń programu SAPARD? 

Głównymi celami programu SAPARD są:

  • poprawa ekonomicznej konkurencyjności polskiego sektora rolno-spożywczego, na rynku krajowym i rynku międzynarodowym; 
  • dostosowanie sektora rolno-spożywczego do standardów acquis communautaire w zakresie jakości, higieny i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska;
  • stymulowanie wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich poprzez wspieranie rozwoju infrastruktury technicznej oraz tworzenie warunków do podejmowania pozarolniczej działalności gospodarczej na wsi.

2. Jak ocenia Pan wykorzystanie programu SAPARD przez rolników, samorządy, przedsiębiorców w ramach realizacji jego poprzednich edycji?

Biorąc pod uwagę fakt, że Program SAPARD funkcjonuje dopiero 11 miesięcy, ogólne wykorzystanie środków na poziomie około 50% (podpisane umowy) należy ocenić dobrze. Dotychczas podpisano prawie 1200 umów z samorządami wykorzystując ponad 56% środków przeznaczonych na infrastrukturę wiejską. Kolejne umowy obejmujące prawie 500 wniosków będą podpisane wkrótce. Oznacza to, że możemy się spodziewać znacznego ponad 80% wykorzystania środków w ramach tego Działania. W ramach pierwszego wezwania do składania wniosków, nie osiągniemy stuprocentowego wykorzystania środków, ponieważ w większości przypadków, wartości inwestycji po przetargach są niższe niż kosztorysowe. Tym nie mniej zaoszczędzone środki nie przepadną , a zostaną wykorzystane w kolejnym wezwaniu do składania wniosków.

W Działaniu 1, dotyczącym wspierania przetwórstwa rolno-spożywczego finansowanych jest 224 wniosków na sumę 199 910 319,67 mln PLN, co daje prawie 40% wykorzystanie środków przewidzianych na ten cel. Tak więc stopień wykorzystania środków można uznać za zadawalający. Pozostałe środki zostaną wykorzystane w kolejnych wezwaniach do składania wniosków. Natomiast w najmniejszym stopniu wykorzystywane są środki w ramach Działania 2 dotyczącego inwestycji w gospodarstwach rolnych. Do tej pory zakontraktowano tylko 13% przewidzianych na ten cel środków, w ramach nieco ponad tysiąca wniosków. Należy jednak zaznaczyć, że w tym Działaniu obserwujemy najszybszy przyrost wniosków.

3. Czy wg Pana to ryzyko finansowe związane z prowadzeniem inwestycji i procedura rozpatrywania wniosków odstrasza rolników od SAPARD-u?

Nie należy niedoceniać tego faktu, jednak jedną z głównych przyczyn powstrzymującymi potencjalnych beneficjentów od składania wniosków jest ich słaba kondycja finansowa. Po prawidłowo zrealizowanej inwestycji, zgodnie z warunkami umowy, beneficjent zawsze otrzyma zwrot należnej mu części poniesionych nakładów. 

4. Czy trzecia edycja tego programu z wydłużonym terminem realizacji inwestycji przyczyni się do zwiększenia zainteresowania przedsiębiorców pozyskaniem funduszy Sapardowskich?

Sądzę, że tak. Jedną z przyczyn małej liczby wniosków był też krótki termin realizacji inwestycji. Co prawda, w trzecim wezwaniu do składania wniosków, skierowanym do zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, obowiązują jeszcze stare procedury i terminy, tak więc liczba wniosków może być stosunkowo niewielka. Jednak biorąc pod uwagę planowane ułatwienia w przygotowaniu wniosków oraz wydłużenie czasu realizacji inwestycji, nawet do końca roku 2006; jak również ujednolicenie poziomu wysokości dotacji do 50% dla wszystkich sektorów przetwórstwa objętych Programem, to w kolejnych wezwaniach możemy oczekiwać znacznie większego napływu wniosków.

5. Czy pieniądze z programu SAPARD nam przepadną wraz z wejściem Polski do UE czy nie?

W zakresie przyjmowania wniosków o płatność, Program SAPARD będzie funkcjonował do momentu przejęcia przez Polskę zarządzania funduszami strukturalnymi lub wyczerpania środków, o ile nastąpi to wcześniej. Środki niezakontraktowane w chwili przejęcia przez Polskę zarządzania funduszami strukturalnymi przepadną. Natomiast wypłaty pieniędzy za zakontraktowane i zrealizowane inwestycje będą następowały do 31.12.2006 r. Pieniądze na inwestycje zakontraktowane nie przepadną.

Dziękuję za rozmowę


POWIĄZANE

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Przy 428 głosach za, 131 przeciw i 44 wstrzymujących się, posłowie poparli przed...

Posłowie przyjęli zmiany we wspólnej polityce rolnej (WPR), aby zmniejszyć obcią...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę