Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozmawialiśmy z panią Bogną Dudą-Jankowiak – prezesem zarządu Zakładów Mięsnych DUDA SA.

2 stycznia 2003

Zakłady Mięsne DUDA S.A. są firmą rodzinną. Początki Spółki sięgają 1990 roku, w którym Marek Duda założył przedsiębiorstwo o nazwie "Handel i Przetwórstwo Rolno-Spożywcze". Sześć lat później firma przyjęła formę prawną spółki cywilnej i na bazie jej późniejszego majątku, w 1999 roku, została zawiązana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Na początku roku 2002 Zakłady Mięsne DUDA przekształciły się w Spółkę Akcyjną. Jeszcze parę lat temu firma była zwykłym 27-hektarowym gospodarstwem rolnym. W 2001 r. przedsiębiorstwo Dudów zwiększyło sprzedaż o ponad 50 proc. i opanowało 5 proc. krajowego rynku mięsa czerwonego. W związku z  debiutem ZM Duda na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A w Warszawie rozmawialiśmy z prezesem zarządu panią Bogną Dudą-Jankowiak.

Pani prezes, proszę o parę zdań na temat działalności firmy. W który sektorze mięsa Państwo działają, gdzie zaopatrujecie się w surowiec i kto jest odbiorcą waszych produktów?

Zakłady Mięsne DUDA S.A. z siedzibą w Grąbkowie (powiat rawicki, woj. wielkopolskie) funkcjonują w sektorze mięsa czerwonego. Działalność produkcyjno – handlowa opiera się na pozyskiwaniu i konfekcjonowaniu mięsa wieprzowego i wołowego. Główny asortyment obejmuje półtusze wieprzowe oraz wieprzowe elementy mięsne, a także ćwierci wołowe i ich elementy. Spółka prowadzi także działalność usługową w zakresie zamrażania i składowania towarów spożywczych w dwóch mroźniach składowych.

Zaplecze surowcowe przedsiębiorstwa stanowią głównie lokalni producenci gwarantujący żywiec najwyższej jakości. W celu zniwelowania skutków chwilowych niedoborów surowca oraz wahań jego cen, Spółka jest na etapie tworzenia własnego zaplecza surowcowego.

Głównymi odbiorcami ZM DUDA są zakłady przetwórstwa mięsnego, ogólnokrajowe sieci handlowe oraz zakłady rozbiorowe. Ważną grupę w strukturze sprzedaży stanowi eksport (13,6% ogólnej sprzedaży) oraz Agencja Rynku Rolnego.

Firma ZM Duda SA należy do czołówki polskich firm sektora mięsnego. W czym tkwi przyczyna sukcesu?

Zakłady Mięsne DUDA S.A. z 5 % udziałem w rynku mięsa czerwonego stanowią czołówkę polskich zakładów mięsnych. Sukces Spółki tkwi w skutecznym, rodzinnym zarządzaniu oraz w specjalizacji nastawionej na ubój i rozbiór mięsa wieprzowego i wołowego.

Jak wygląda przygotowanie zakładu do norm unijnych?

Firma, chcąc funkcjonować w Unii Europejskiej jako konkurencyjny podmiot poczyniła już wiele starań w tym kierunku. Ubojnia trzody chlewnej w Grąbkowie oddana do użytkowania w październiku br. w pełni odpowiada normom unijnym, podobnie jak dwie mroźnie składowe wybudowane w oparciu o najnowocześniejsze technologie chłodnicze. W Spółce funkcjonują już Dobre Praktyki Produkcyjne wynikające z Dyrektywy 64/433 a na ukończeniu jest wdrażanie zakładowego systemu HACCP oraz norm ISO 9001:2000 i ISO 14001.

W ostatnim czasie Zakłady zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na ten krok i jak przebiega dotychczasowa publiczna emisja akcji Spółki?

Decyzja o wprowadzeniu firmy na Giełdę Papierów Wartościowych podjęta została w 2000 r., w tym też celu w lutym br. decyzją Sądu Rejonowego w Poznaniu nastąpiła rejestracja ZM DUDA jako spółki akcyjnej. Priorytetowym założeniem pozyskania inwestorów było zdobycie środków na rozbudowanie własnego zaplecza oraz stworzenie silnej grupy kapitałowej składającej się z kilku prężnie działających zakładów mięsnych.

Na dzień dzisiejszy Spółka jest już po pierwszym notowaniu PDA (praw do akcji), natomiast pierwsze notowanie akcji na rynku równoległym w systemie notowań ciągłych odbędzie się w styczniu 2003 r.

 Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.


POWIĄZANE

ALDI, Carrefour Hipermarket, Dino, TOPAZ, Empik, CCC, Castorama i HEBE to najbar...

Węgry sprawują prezydencję w Radzie do grudnia 2024 r. włącznie a tekst ten będz...

Rada Europy przyjmuje ulepszone przepisy o ochronie przed agrofagami roślin Rada...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę