- Do sieci wyciekł e-mail z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Zawiera porady dotyczące obejścia przepisów klimatycznych. Czy to sprawiedliwe? - informuje TYSOL.pl za Berliner Zeitung.
Wielu przedsiębiorców skarży się na nadmierne wymogi UE w zakresie sprawozdawczości w zakresie zgodności z zasadami "zrównoważonego rozwoju" i "ekologii". Najnowszą nadchodzącą dyrektywą jest dyrektywa CSRD, która musi zostać przyjęta przez każde państwo członkowskie od roku budżetowego 2024. Co ciekawe jednak, jak wynika z korespondencji mailowej ujawnionej przez Financial Times, boi się jej również Europejski Bank Rozwoju, który sam siebie nazywa "klimatycznym" i który obiecał, że że usunie wszystkie inwestycje w paliwa kopalne ze swojego portfela kredytowego.
W ujawnionym przez Financial Times, poufnym mailu do kolegów Jean-Christophe Laloux, dyrektor operacyjny EBI, ma ostrzegać przed „poważnym ryzykiem dla reputacji” banku wynikającym z nowych przepisów UE dotyczących sprawozdawczości w zakresie informacji o tym, jak ekologiczna jest dana inwestycja. Ma to na celu wykazanie proporcji aktywów banku uznawanych za "przyjazne dla klimatu". Otóż według informacji ujawnionych przez Financial Times, w przypadku "klimatycznego" EBI, jest to tylko "ok. jednego procenta".
Laloux chce odroczenia prac nad dyrektywą "ponieważ zaszkodziła reputacji banku", a także przekazania Komisji Europejskiej "co należy zmienić w rozporządzeniu, aby taksonomia była praktyczna dla banku takiego jak EBI".
- Ten artykuł ma potencjał na upadek Green Dealu! (Zielonego Ładu przyp. red.)
Europejski Bank Inwestycyjny nie wierzy w zielone bajki i boi się o swoich klientów, udzielając im porad, jak 'wykiwać' system:)
Zielony świat się wali na naszych oczach!!!
- pisze Aleksandra Fedorska, dziennikarka i ekspert ds. gospodarczych TYSOL.pl
***
Europejski Bank Inwestycyjny
Europejski Bank Inwestycyjny, EBI – bank międzynarodowy, instytucja finansowa Unii Europejskiej, działająca od 1 stycznia 1958, powołana na mocy traktatu rzymskiego z 1957 o utworzeniu EWG. Jego akcjonariuszami są państwa członkowskie UE. Siedziba EBI mieści się w Luksemburgu.
Europejski Bank Inwestycyjny jest niezależny od budżetu UE, posiada osobowość prawną i własne organy decyzyjne (Rada Gubernatorów, Rada Dyrektorów, Komitet Zarządzający, Komisja Audytowa).
oprac, e-mk, ppr.pl