Na całym świecie prowadzone są badania naukowe, które dostarczają wielu dowodów, iż mleko i produkty mleczne należą do najbardziej wartościowych.
Spożycie mleka i produktów mlecznych w Polsce pozostaje wciąż na niskim poziomie. Zgodnie z rekomendacjami Instytutu Żywności i Żywienia osoby dorosłe powinny spożywać minimum 2 porcje produktów mlecznych dziennie.
Głównym powodem, dla którego powinniśmy włączyć do diety mleko i produkty mleczne jest zawartość dobrze przyswajalnego wapnia. Szklanka mleka zawiera 1/4 dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej na wapń, ilość tę można zastąpić szklanką jogurtu lub kefiru, 2 plasterkami żółtego sera, kostką sera twarogowego, 2 opakowaniami twarożku ziarnistego lub 2 opakowaniami serka homogenizowanego. W swojej diecie warto też uwzględnić produkty fermentowane zarówno tradycyjne (mleko zsiadłe, jogurt, kefir, maślanka) jak i te nowej generacji (biojogurty, mleko acidofilne), które w swoim składzie zawierają szczepy bakterii o udokumentowanych właściwościach probiotycznych.
W sklepie podczas dokonywania decyzji zakupowych zachęcamy do zwracania uwagi na skład i kraj pochodzenia produktu. Wybierajmy polskie produkty mleczarskie, które powstają w najwyższej jakości mleka. Mleko wyprodukowane przez polskich rolników trafia do najnowocześniejszych w Europie zakładów mleczarskich, które w ostatnich latach przeprowadziły ogromne inwestycje, zakupiły najnowsze linie technologiczne, na których mogą produkować bardzo wydajnie i przy zachowaniu najwyższych standardów higienicznych.
***
Kampania “#WspieramyPolskieMleczarstwo” realizowana przez Polską Izbę Mleka i sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka.
oprac. redakcja ppr.pl na podst. źródło: PIM