Uproszczenie WPR: konieczny krok i lekcja na przyszłość
Wczoraj 14.05.2025 Komisja Europejska przedstawiła swój trzeci pakiet uproszczeń —tym razem skupiony na Wspólnej Polityce Rolnej (WPR) — mający na celuzmniejszenie obciążeń administracyjnych, złagodzenie kontroli i zaproponowanie mechanizmów reagowania kryzysowego w ramach WPR na lata 2023–2027.
Ta inicjatywa jest odpowiedzią na protesty rolników w 2024 r. i jest zgodna z
szerszymi celami Europejskiej Agendy na rzecz Konkurencyjności.
Copa i Cogeca zasadniczo popierają zarówno podejście, jak i mocny język użyty przez komisarzy Hansena, Fitto i Dombrovskisa podczas prezentacji pakietu.
Od lat nasze organizacje wzywają do wprowadzenia rozsądnych środków uproszczenia, zmian, które pozwoliłyby rolnikom bardziej skupić się na zarządzaniu swoimi gospodarstwami, a także pomogłyby
zwiększyć konkurencyjność produkcji rolnej w UE.
Rozporządzenie, które jest teraz na stole, zawiera liczne przepisy techniczne i szczegółowe propozycje, które wymagają dogłębnej analizy — zadania, którego Copa i Cogeca podejmą się ze swoimi członkami, w świetle propozycji złożonych po protestach w 2024 r. i ponownie na początku tego roku.
Jest to już drugi pakiet naprawczy dotyczący WPR przedstawiony przez Komisję w ciągu jednego roku. Fakt ten powinien posłużyć jako lekcja na przyszłość i ukształtować nasze dyskusje na przyszłość: sektor rolny potrzebuje polityk, które są spójne, znaczące i
możliwe do wdrożenia.
Zasady te muszą obowiązywać nie tylko w ramach WPR, ale we wszystkich politykach UE, które mają wpływ na rolnictwo.
W związku z tym mamy duże oczekiwania co do środków upraszczających, już ogłoszonych poza ramami WPR, ponieważ one również będą miały bezpośredni wpływ na sektor.
Na koniec podkreślamy, że przyszłe wysiłki na rzecz uproszczenia nie mogą podważać wspólnego charakteru WPR ani otwierać drzwi niekontrolowanej renacjonalizacji.
oprac, e-red. ppr.pl
22121754
1