Pierwsza edycja konkursu Targów TSW rozstrzygnięta
W ramach 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa 2025 organizatorzy przeprowadzili konkurs Sadownik Roku. Zgłoszenia nadeszły z całej Polski, a laureatów poznaliśmy pierwszego dnia TSW w Kielcach. Zwycięski tytuł i trzykilogramową statuetkę jabłka otrzymał Wojciech Kot z miejscowości Uleniec w powiecie grójeckim na Mazowszu. Wyróżnieni zostali także Aneta i Krzysztof Grochowscy ze Świętokrzyskiego oraz Renata i Rafał Koźlak z Dolnego Śląska.
15. edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa 2025 w Kielcach to największe wydarzenie tej branży w Europie. Kompleksowa wystawa maszyn, narzędzi i środków produkcji została wzbogacona o konkurs „Sadownik Roku 2024” skierowany do plantatorów. Organizatorzy TSW, Oficyna Wydawnicza OIKOS z Warszawy, powołali jury złożone z ekspertów branży, którzy skrupulatnie przeanalizowali wszystkie zgłoszenia. Wyłonili laureatów, których gospodarstwa w sposób szczególny wyróżniają się na arenie polskiego sadownictwa.
W środę, 22 stycznia, podczas uroczystego otwarcia TSW 2025 w Targach Kielce poznaliśmy wyniki.
Wojciech Kot Sadownikiem Roku 2024
Tytuł „Sadownik Roku 2024” otrzymał Wojciech Kot, który gospodarstwo prowadzi w Uleńcu, w gminie Grójec. Na 20 hektarach rosną jabłonie i grusze, każda plantacja pod sieciami antygradowymi. Jest sadownikiem z wieloletnim doświadczeniem, wielkim pasjonatem i innowatorem. Jego gospodarstwo stanowi wzór do naśladowania dla innych. Jury doceniło jego zaangażowanie w zrównoważony rozwój sadownictwa, innowacyjne podejście i dbałość o najwyższą jakość produkowanych owoców. Pan Wojciech od lat czerpie inspiracje z zagranicznych technologii produkcji, a zdobytą wiedzą chętnie dzieli się z sadownikami. Jako jeden z pierwszych sadowników w Polsce wdrożył nowoczesne metody uprawy jabłoni i grusz, a jego wiedza w tym zakresie, szczególnie w uprawie grusz, przyniosła mu miano „encyklopedii uprawy grusz w powiecie grójeckim”. Stosowane w jego gospodarstwie innowacyjne rozwiązania ochrony przed gradem i szkodnikami, systematyczne badania gleby oraz dbałość o każdy etap produkcji, od sadzenia po zbiory i przechowywanie, to dowody na profesjonalizm i pełne zaangażowanie w wykonywaną pracę. Jury doceniło również jego udział w lokalnych inicjatywach sadowniczych i gotowość do niesienia pomocy innym.
Gospodarstwo Grochowskich wyróżnione za kompleksowe podejście!
Wrażenie na jurorach zrobiło także gospodarstwo Anety i Krzysztofa Grochowskich, które prowadzą w Woli Żyznej w gminie Szydłów, w powiecie staszowskim. Wyróżnienie otrzymali za kompleksowe podejście, obejmujące nie tylko produkcję owoców, ale również przetwórstwo i dystrybucję w ramach rolniczego handlu detalicznego. Na areale prowadzą uprawy jabłoni, śliw oraz borówki. Owoce także przetwarzają i dystrybuują, co, zdaniem jury, stanowi doskonały przykład strategii „od pola do stołu”. Obecni są na Szlaku Kulinarnym „Świętokrzyska Kuźnia Smaków”, prowadzonym przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Jednym z nagradzanych produktów jest konfitura „Rabarbar z miodem”.
Gospodarstwo Leg Sad docenione za zrównoważony rozwój!
W konkursie Sadownik Roku 2024 jury wyróżniło także Gospodarstwo Leg Sad, które Renata i Rafał Koźlakowie prowadzą w Kościelcu w powiecie Legnickim na Dolnym Śląsku. Firma wyróżnia się innowacyjnym podejściem do produkcji i dbałością o środowisko. Uruchomienie nowoczesnej pakowalni, w której jako pierwsi na rynku wprowadzili sortowanie owoców przy zbiorze w tunelach (ciemne, jasne, odrzut), znacząco usprawniło kontrolę jakości i pracę. System szybkiego schładzania owoców (tzw. shockery) to kolejny dowód na innowacyjność. Leg Sad stosuje zrównoważone praktyki minimalizujące negatywny wpływ na środowisko, chroniące bioróżnorodność i wspierające lokalne społeczności.
- Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom. Sadownika Roku oraz wyróżnionych zaprezentujemy wkrótce na stronie www.tsw.pl. Warto poznać te gospodarstwa i czerpać inspirację – podkreśla Ewelina Chyżewska, menadżer marketingu Targów Sadownictwa i Warzywnictwa i pomysłodawczyni konkursu.
oprac, e-red, ppr.pl