Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wiceminister: inwestycje w infrastrukturę na wsi zapisane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

9 marca 2017
Wiceminister: inwestycje w infrastrukturę na wsi zapisane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju
PAP / Marcin Obara

Budowa dróg, wodociągów, kanalizacji, dostęp do internetu, to główne sposoby podniesienia jakości życia na wsi, które mają być realizowane w ramach projektów zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - wskazał w środę wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

Przyjęta przez rząd Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) zakłada m.in. podniesienie poziomu dochodów gospodarstw domowych na wsi oraz wyrównanie poziomu jakości życia między obszarami wiejskimi i miejskimi.

„Dążymy (do tego), żeby na wsi żyło się w 70 procentach, jak w mieście. To trudny proces, trzeba go poprowadzić, ale zakładamy, że osiągniemy cel do 2030 r.” – powiedział Zarudzki w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Podkreślił, że za realizację tych zadań odpowiedzialny jest cały rząd, a nie tylko resort rolnictwa.

Zarudzki podkreślił, że mimo, iż widoczne są tendencje upodabniania się jakości życia na wsi i w mieście, to jednak, gdy wziąć pod uwagę dochodowość, dystans ten jest wciąż duży. „Wzrasta dochód rozporządzalny na osobę na wsi, ale w miastach wzrasta bardziej i te +nożyce się rozwierają+ (różnice się pogłębiają). To jest problem, z którym się mierzymy” - dodał.

Zwrócił uwagę na znacznie niższy poziom jakości życia na wsi niż w mieście, pod względem dostępności transportowej, wodociągowej, kanalizacji czy dostępu do internetu.

„Drogi to jeden z podstawowych elementów dostępności, czyli jakości życia i też mobilności przestrzennej(…) Drogi to jeden z pierwszych argumentów poprawy jakości życia, z całym dobrodziejstwem tego, co już zrobiliśmy i co jest do zrobienia” – powiedział.

Wskazał także na duże potrzeby w zakresie gospodarki wodno-kanalizacyjnej na wsi. Są one różne w poszczególnych województwach - jeśli chodzi o wodociągi, to w województwie w którym jest pod tym względem najlepiej 85-87 proc. obszarów wiejskich ma do nich dostęp. W najlepiej skanalizowanym województwie wskaźnik ten wynosi 55 proc. Zarudzki zaznaczył, że w ostatnich latach sytuacja systematycznie się poprawia, ale jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. „Na obszarach wiejskich należy wybudować jeszcze 40 tys. km sieci wodociągowej. W obecnym tempie potrzebujemy na to 12 lat” – powiedział.

Wiceminister wskazał też na potrzebę tworzenia na terenach wiejskich lepszego dostępu do internetu oraz do usług z zakresu ochrony zdrowia, kultury, ale też szkół i przedszkoli.

Zarudzki powiedział, że zadania związane z rozwojem infrastruktury na wsi i podniesieniem dochodów jej mieszkańców obejmują projekty strategiczne koordynowane przez ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi, wpisane w SOR. Wiceminister przypomniał, że wśród 170 projektów strategicznych wpisanych w SOR, aż 16 jest koordynowanych przez resort rolnictwa.

Uchwałę w sprawie przyjęcia "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)" Rada Ministrów podjęła 14 lutego br. Jest to, w ocenie rządu, najważniejszy dokument, który przedstawia cele do realizacji w perspektywie roku 2020 i 2030, wskazując sposób ich osiągania oraz określając najważniejsze projekty. Głównym celem projektowanych działań rozwojowych w SOR jest stworzenie warunków dla wzrostu dochodów mieszkańców Polski przy jednoczesnym wzroście spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym, środowiskowym i terytorialnym.

(PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę