europejskie forum rolników 2025

UE powinna niektóre rozwiązania promować, a nie narzucać.

25 października 2023
UE powinna niektóre rozwiązania promować, a nie narzucać.

Jesteśmy o krok bliżej do ram certyfikacji w zakresie usuwania dwutlenku węgla i rolnictwa węglowego, stwierdza w swoim oświadczeniu COPA i COGECA.

Eurodeputowani z Komisji Środowiska głosowali zdecydowaną większością głosów za unijnymi ramami certyfikacji w zakresie usuwania dwutlenku węgla i rolnictwa wykorzystującego węgiel, obejmujących składowanie dwutlenku węgla w produktach oraz redukcję emisji dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych, ale przy sztywnym podejściu do współfinansowania korzyści i wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju.

Dla Copa i Cogeca kluczowym punktem było to, że eurodeputowani ENVI przyznali, że rolnictwo węglowe to nie tylko sekwestracja dwutlenku węgla, ale także redukcja emisji z gleby oraz fermentacja jelitowa i obornika. Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują ten krok we właściwym kierunku, który umożliwi większej liczbie rolników dostrzeżenie korzyści płynących z tego systemu.

Ogólnie rzecz biorąc, zatwierdzony tekst traktuje gospodarstwa rolne lub lasy jako całość, łącznie z działaniami związanymi z łagodzeniem skutków i adaptacją, które skutkują unikaniem i redukcją emisji, nagradzają dodatkowe wyniki w zakresie ochrony środowiska i są w stanie zapewnić ciągłość istniejących systemów rolnictwa węglowego poprzez uproszczony proces, który nie generuje niepotrzebnych obciążeń administracyjnych dla rolników, leśników i spółdzielni.

Jednakże Copa i Cogeca głęboko ubolewają nad obowiązkiem generowania dodatkowych korzyści w wielu obszarach (np. różnorodnością biologiczną oraz utrzymaniem i ochroną ekosystemów) oraz kryteriami zrównoważonego rozwoju, które nie powinny były być obowiązkowe dla rolników i leśników w zakresie uzyskiwania kredytów węglowych. Należało to raczej promować, a nie narzucać.

Bardzo żałujemy również, że Komisja Środowiska zdecydowała się wyjść poza pierwotne cele wniosku Komisji i włączyć do niego zasady dotyczące stosowania certyfikatów, z potencjalnymi powiązaniami ze sprawozdawczością przedsiębiorstw w zakresie inwentaryzacji gazów cieplarnianych, systemami handlu uprawnieniami do emisji (ETS) i strategią po 2030 r. docelowy poziom usuwania dwutlenku węgla. Celem ram certyfikacji w zakresie usuwania dwutlenku węgla i rolnictwa wykorzystującego węgiel nie powinno być ustanowienie ram stosowania certyfikatów, ale takich, które umożliwią wydawanie certyfikatów jakości w UE.

Copa i Cogeca mają nadzieję, że nadchodzące posiedzenie plenarne utrzyma tę definicję rolnictwa emisyjnego i poprawi wspomniane powyżej elementy normatywne i wykraczające poza zakres.

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: COPA i COGECA


POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę