Państwa członkowskie nie osiągnęły stanowiska w sprawie ponownej autoryzacji glifosatu – co dalej?
Nic dziwnego, że przedstawiciele Państw Członkowskich w Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierzęta, Żywność i Pasz (Komisja PAFW) nie była w stanie osiągnąć stanowiska w żadnej z tych kwestii za lub przeciw ponownemu zezwoleniu na glifosat większością kwalifikowaną w następstwie wniosku Komisji. Postępowanie będzie zatem kontynuowane w drodze odwołania w postępowaniu odwoławczym nadchodzące tygodnie. Copa i Cogeca odnotowują wynik tego głosowania i wzywają
Państwa członkowskie do podjęcia swoich obowiązków.
Po raz kolejny pomimo wniosków obu agencji UE, które przeprowadziły ocenę (Europejska Agencja Chemikaliów i Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) byiśmy świadkiem przetasowań medialno-politycznych, odległych od aspiracji Europejczyka które podsyca przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.
Z ostatecznej decyzji, która wyłania się z procesu ponownego zezwolenia, jest jednak inna rzeczywistość.
Państwa członkowskie będą musiały stawić czoła; jak dotąd nie ma równoważnej alternatywy dla herbicydów, bez których nie byłoby wielu praktyk rolniczych, w szczególności ochrony gleby stały by się bardzo skomplikowane, pozostawiając rolników bez alternatywnych rozwiązań.
oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: COPA COGECA