Rada osiągnęła porozumienie w sprawie stanowiska państw członkowskich (tzw. „podejście ogólne”) dotyczącego dyrektywy w sprawie przepisów dotyczących podatku od wartości dodanej (VAT) od sprzedaży na odległość towarów importowanych oraz podatku VAT od importu.
Dyrektywa ma na celu usprawnienie poboru podatku VAT od towarów importowanych poprzez nałożenie na dostawców odpowiedzialności za podatek VAT zapłacony z tytułu importu, co prawdopodobnie zachęci ich do korzystania z kompleksowego systemu rozliczania podatku VAT od importu (IOSS).
![]()
Pobór podatku VAT od importu za pośrednictwem kompleksowego systemu rozliczeń importowych jest korzystny dla finansów publicznych państw członkowskich i utoruje drogę trwającym negocjacjom w sprawie reformy Kodeksu Celnego Unii, która jest kluczowym priorytetem naszej prezydencji - Andrzej Domański, minister finansów
Zagraniczni handlowcy lub platformy będą zobowiązani do zapłaty podatku VAT od importu i podatku VAT od sprzedaży na odległość towarów importowanych w państwie członkowskim ostatecznego miejsca przeznaczenia towarów. Będzie to zachęcać do korzystania z IOSS, ponieważ zagraniczni handlowcy lub platformy, które z niego nie korzystają, będą musiały być zarejestrowane w każdym państwie członkowskim.
IOSS służy jako punkt kontaktowy dla importerów towarów z krajów trzecich do Unii Europejskiej. Ma na celu uproszczenie deklaracji i płatności VAT przy imporcie towarów do UE, ponieważ rejestracja jest wymagana tylko w jednym państwie członkowskim, nawet przy dokonywaniu sprzedaży w całej UE.
Ponieważ IOSS umożliwia płatności VAT z góry (gdy konsument kupuje przedmiot), a nie na granicy, chroni dochody podatkowe państw członkowskich i zwiększa zgodność z VAT w przypadku importu. Przenosi również ciężar poboru VAT z klientów na platformy, co Rada ma nadzieję osiągnąć w przypadku ceł w swojej reformie Kodeksu celnego Unii.
Dyrektywa podlega specjalnej procedurze ustawodawczej, a zgoda na projekt ustawy wymaga jednomyślności w Radzie. Parlament Europejski zostanie skonsultowany w sprawie uzgodnionego tekstu i poproszony o wydanie swojej opinii. Następnie tekst będzie musiał zostać formalnie przyjęty przez Radę przed opublikowaniem w Dzienniku Urzędowym UE i wejściem w życie.
17 maja 2023 r. Komisja Europejska opublikowała pakiet reform celnych składający się z trzech wniosków ustawodawczych, z których jednym była dyrektywa Rady w sprawie zasad VAT dla sprzedaży na odległość towarów importowanych i VAT od importu. Pierwotny wniosek zawierał między innymi przepisy dotyczące zniesienia zwolnienia celnego dla towarów o wartości do progu 150 EUR.
Rada postanowiła jednak odłożyć te pierwotne przepisy na bok i omówić je w kontekście trwających negocjacji w sprawie reformy celnej. Tekst dyrektywy, w sprawie której państwa członkowskie osiągnęły dziś ogólne podejście, koncentruje się na środkach mających na celu zachęcenie do korzystania z IOSS.
oprac, e-red, ppr.pl