Największe ukraińskie przedsiębiorstwo drobiarskie, MHP, zamierza przed końcem tego roku uzyskać sto procent wykorzystania swoich mocy produkcyjnych we wszystkich swoich zakładach – poinformowała agencja Bloomberg. Tym samym wpływ prowadzonej od wielu miesięcy wojny dla bieżącej działalności operacyjnej MHP zostanie zminimalizowany.
Wszystkie zakłady MHP mają roczną zdolność wyprodukowania około 750 tys. ton mięsa drobiowego. Obecnie ten potencjał jest wykorzystywany w 90 procentach. Jeszcze w czerwcu MHP produkowało na 85 procent swoich możliwości a więc – jak zauważają przedstawiciele tego przedsiębiorstwa – osiąganie pełnej zdolności produkcyjnej odbywa się bardzo stopniowo. Agencja Bloomberg podkreśla, że MHP musi polegać na wysyłkach towaru drogami lub koleją, tak na rynku krajowym, jak i przez granicę Unii Europejskiej. Tymczasem MHP wolałoby prowadzić eksport za pośrednictwem portów czarnomorskich.
Producenci drobiu w UE nie są zadowoleni ze zniesienia wszelkich bariel celnych dla produktów spożywczych w tym drobiu z wielkich koncenrów jakim jest m.iinym MHP.
Wynika to oczywiście z faktu, że w krajach spoza UE w tym w Ukrainie nie ma aż tak restrykcyjnych wymagań fitosanitarnych ani też weterynaryjnych obostrzeń jakim poddawani są producenci unijni. W związku z tym, produkcja w UE jest zdecydowanie droższa, a produkty z zagranicy w tym z Ukrainy stają się coraz bardziej konkurencyjne cenowo. Dodatkowo drastycznie wzrosły koszty energii i branża drobiarska notuje straty, dlatego że z jednej strony rosną koszty produkcji, a z drugiej strony rynek UE notuje zalew taniego produktami drobiowymi z Ukrainy, które to nie podlegają obecnie żadnym opałtom granicznym i celnym.
Nastąpił efekt tkzw "szklanego sufitu" cenowego, bo rynek nie akceptuje podwyżek dla wyrobu finalnego (ma tani produkt z Ukrainy) i coraz częściej wśród znawców i fachowców branży drobiarskiej słychać głosy, że szykuje się głeboka recesja, ograniczanie produkcji drobiu w UE a nawet fala spektakularnych bankructw. Sytuacja ta dotyczy równie naszego, rodzimego sektora drobiarskiego.
ppr.pl (e-mk) na podst KIPDiP