Przedstawiciel ukraińskich państwowych służb odpowiedzialnych za sprawy weterynaryjne i bezpieczeństwo żywności, ogłosił, że po części sukcesy eksportowe ukraińskich firm na rynkach Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej są zasługą Unii Europejskiej.
Skąd taka interpretacja? Zdaniem ukraińskich władz chodzi o prostą zależność – pozwolenia na eksport produktów do Unii Europejskiej udzielone zakładom ze Wschodu powodują, że na rynkach państw trzecich są one postrzegane jako podmioty oferujące towary o najwyższych standardach bezpieczeństwa i jakości (skoro te towary są akceptowalne na rygorystycznym rynku europejskim).
W tej chwili 110 producentów żywności może eksportować do UE, w tym producenci drobiu i jaj. Co więcej, ukraińskie służby uważają, że skoro przedstawiciele biznesu chcą eksportować swoje produkty do krajów, które ustalają dodatkowe wymagania importowe, konieczne jest ulepszanie państwowej kontroli bezpieczeństwa żywności według międzynarodowych norm i standardów.
Obecnie najintensywniejsze prace prowadzone są w kierunku harmonizacji prawodawstwa ze standardami UE. Przykładowo, pod koniec 2017 roku uchwalono ustawę w sprawie bezpieczeństwa i higieny pasz, a w kwietniu tego roku ustawę regulującą kontrolę przestrzegania obowiązujących norm dla żywności, pasz, zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz produktów ubocznych.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz