biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

UE–Mercosur: Unijni Rolnicy znaleźli się na marginesie debaty

24 czerwca 2025
UE–Mercosur: Unijni Rolnicy  znaleźli się na marginesie debaty

Bruksela, 24 czerwca 2025 r. – Podczas gdy Komisja Handlu Międzynarodowego (INTA) Parlamentu Europejskiego prowadzi dziś publiczne wysłuchanie w sprawie umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a państwami Mercosuru, głosy najbardziej narażonych sektorów europejskiego rolnictwa pozostają poza dyskusją. Ich nieobecność – jak zaznaczają przedstawiciele organizacji producentów cukru, wołowiny, drobiu, kukurydzy, jaj i etanolu – mówi więcej niż niejeden komentarz wygłoszony w sali obrad.

W wystosowanym dziś wspólnym oświadczeniu organizacje rolnicze wyrażają głębokie zaniepokojenie selektywnym podejściem do debaty i wykluczeniem tych, którzy najbardziej odczują skutki wdrożenia umowy. Ich zdaniem spotkanie zostało zdominowane przez przedstawicieli sektorów eksportowych i wybranych organizacji społeczeństwa obywatelskiego, pomijając realne zagrożenia, jakie porozumienie niesie dla rolników w całej Europie.

Co pozostaje przemilczane?

Według sygnatariuszy, w dzisiejszej debacie zabraknie najważniejszych kwestii:

  • Rolnicy i producenci w UE zostaną zmuszeni do konkurowania z produktami sprowadzanymi z krajów Mercosuru, gdzie obowiązują znacznie niższe standardy środowiskowe, sanitarne i społeczne – bez wzajemnych gwarancji.

  • Europejscy konsumenci są wprowadzani w błąd, wierząc, że wszystkie produkty na rynku spełniają unijne normy – co nie zawsze jest zgodne z rzeczywistością.

  • Zapisy dotyczące zrównoważonego rozwoju w obecnym tekście umowy są nieprecyzyjne, niewykonalne i nie przewidują skutecznych środków egzekucji. Proponowany przez Komisję „fundusz kompensacyjny” nie jest w stanie zastąpić wiążących mechanizmów ochronnych.

  • Ustępstwa w dostępie do rynku przewidziane w umowie stanowią realne zagrożenie egzystencjalne dla unijnych producentów cukru, mięsa, drobiu, etanolu i innych wrażliwych sektorów.

Umowa w cieniu presji geopolitycznej

Zwolennicy porozumienia powołują się na aktualne napięcia międzynarodowe i groźbę ceł ze strony Stanów Zjednoczonych, argumentując, że umowa z Mercosurem jest niezbędna. Rolnicy przyznają, że sytuacja geopolityczna jest skomplikowana, ale – jak podkreślają – nie można w jej imię poświęcać strategicznego znaczenia rolnictwa, zwłaszcza w czasach kryzysów.

„To porozumienie jest zobowiązaniem na dekady, a nie na kilka najbliższych miesięcy. W tej presji na dywersyfikację i ograniczanie ryzyka nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie żywnościowym i przyszłości unijnego rolnictwa” – piszą sygnatariusze.

Apel o uczciwy dialog

Organizacje po raz kolejny wzywają europosłów do zapewnienia uczciwej i zrównoważonej debaty, w której uwzględnione zostaną głosy tych, którzy mogą stracić najwięcej. Dzisiejsze wysłuchanie nazwano zmarnowaną szansą, ale wezwano eurodeputowanych do zadawania trudnych pytań i obrony zasad sprawiedliwego handlu, wzajemności standardów i ochrony unijnych rolników.


Oświadczenie podpisały następujące organizacje:

  • AVEC – Stowarzyszenie Przetwórców i Handlowców Drobiu w UE

  • CEFS – Europejskie Stowarzyszenie Producentów Cukru

  • CEPM – Europejska Konfederacja Producentów Kukurydzy

  • CIBE – Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka

  • COPA-COGECA – Zjednoczony głos rolników i ich spółdzielni w UE

  • ePURE – Europejskie Stowarzyszenie Odnawialnego Etanolu

  • EUWEP – Europejskie Stowarzyszenie Hurtowników Jaj, Produktów Jajecznych, Drobiu i Dziczyzny

  • iEthanol – Europejskie Stowarzyszenie Etanolu Przemysłowego i Spożywczego

  • SELMA – Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonej Hodowli i Mięsa w Europie

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Plan Bezpieczeństwa Gospodarstw Rolnych USA (Plan Bezpieczeństwa Gospodarstw Rol...

8 lipca 2025 r. odbyło się bardzo ważne wydarzenie przed budynkiem USDA w Waszyn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę