MERCOSUR1
TSW_XV_2025

UE MERKOSUR? NIE! "flash action" w Brukseli

9 grudnia 2024
UE MERKOSUR? NIE! "flash action" w Brukseli

9 grudnia 2024 r. miała miejsce flash action w Brukseli, mająca na celu rozpoczęcie kolejnego etapu mobilizacji przeciwko porozumieniu UE-Mercosur pod hashtagiem #stopmercosur. Interesy polskich rolników reprezentowała Agnieszka Maliszewska, 1 wiceprezydent Cogeca i dyrektor biura PIM.

Obawy społeczności rolniczej ziściły się. W piątek 6 grudnia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i jej odpowiednicy z czterech krajów Mercosur sfinalizowali negocjacje w sprawie „odnowionej” umowy o partnerstwie UE-Mercosur. Proponowana umowa UE-Mercosur składa się z filaru politycznego i współpracy oraz filaru handlowego. Finalizacja negocjacji stanowi pierwszy krok w procesie zmierzającym do zawarcia umowy.

Organizacje rolnicze Copa-Cogeca zorganizowały pilną akcję protestacyjną w Brukseli w poniedziałek, 9 grudnia. Copa-Cogeca podkreślają, że kraje Mercosuru nie spełniają wysokich standardów produkcji wymaganych w UE, w tym dobrostanu zwierząt, stosowania produktów fitosanitarnych i zrównoważonych praktyk. Co więcej, przepisy dotyczące pracy i inne regulacje w Mercosur są mniej rygorystyczne, umożliwiając niższe koszty produkcji i uniemożliwiając uczciwą konkurencję.

Wrażliwe sektory, takie jak wołowina, drób, cukier, etanol i ryż, stoją w obliczu zwiększonego ryzyka nasycenia rynku i utraty dochodów z powodu napływu tanich produktów z krajów Mercosuru. Umowa ta jeszcze bardziej obciąży pod względem gospodarczym wiele gospodarstw rolnych, które już teraz zmagają się z wysokimi cenami środków produkcji i trudnymi warunkami klimatycznymi.

Dowody są przytłaczające: kraje Mercosuru nie spełniają standardów produkcji nałożonych na unijne rolnictwo, czy to w zakresie środków ochrony roślin, dobrostanu zwierząt, czy praktyk zrównoważoności. Te państwa działają również w oparciu o niższe standardy pracy i bezpieczeństwa, co pozwala im produkować po niższych kosztach, uniemożliwiając tym samym uczciwą konkurencję z unijnymi producentami. Działaniom Komisji Europejskiej brakuje spójności. Za poprzedniej kadencji Komisja mnożyła ograniczenia i regulacje nakładane na naszych producentów. Natomiast na początku obecnej kadencji, instytucja nadała priorytet tej niesprawiedliwej umowie.

Podczas protestu rolników głos zabrała Agnieszka Maliszewska, Pierwsza Wiceprezydent Cogeca oraz Dyrektor Biura PIM, która reprezentowała interesy polskich rolników. W swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie polskiego sektora produkcji wołowiny i wieprzowiny, wskazując na poważne zagrożenia związane z przyjęciem umowy UE-Mercosur. Zwróciła uwagę, że zarówno polscy rolnicy, jak i polski rząd jednoznacznie sprzeciwili się tej umowie, dostrzegając jej potencjalne konsekwencje. Maliszewska wyraziła wdzięczność wobec obecnych za dotychczasową współpracę między organizacjami i zaapelowała o dalsze działania na rzecz przekonywania rządów innych państw członkowskich do przyłączenia się do Polski w wyrażeniu sprzeciwu wobec tej umowy. Podkreśliła, że kluczowa jest świadomość skutków, jakie mogą wynikać z realizacji porozumienia, oraz wspólne działanie na rzecz ochrony europejskiego rolnictwa.

Przewodnicząca von der Leyen podkreśliła znaczące postępy poczynione od 2019 r., w tym postanowienia dotyczące zobowiązań klimatycznych, wylesiania i 1 mld euro na zabezpieczenia w rolnictwie. Wsparcie ze strony państw członkowskich, takich jak Niemcy, Hiszpania i Portugalia, podkreśla podział w UE. Krytycy oskarżyli Francję o podsycanie niezgody wśród włoskich i polskich rolników, co jeden z urzędników UE nazwał „niebezpiecznym dla projektu europejskiego”.

 mercosur Bruksela

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródlo i foto: Polska Izba Mleka


POWIĄZANE

WNIOSEK O SPROSTOWANIE ARTYKUŁU PRASOWEGO Zarząd Kombinatu Rolnego Kietrz Sp. z ...

Oświadczenie Eurogrupy w sprawie projektu planów budżetowych na 2025 r. Gospodar...

Prezydenci Republiki Argentyńskiej Javier Milei; Wielonarodowego Państwa Boliwii...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę