Rada osiągnęła porozumienie z Parlamentem Europejskim w sprawie nowych przepisów mających na celu zapewnienie, że statystyki dotyczące ludności i mieszkalnictwa gromadzone na poziomie UE będą kompletne, spójne i porównywalne .
Celem nowych ram prawnych jest poprawa ogólnej jakości statystyk dotyczących ludności i mieszkalnictwa poprzez wprowadzenie zharmonizowanej definicji terminu „ludność”, ułatwienie dostępu do źródeł danych oraz usprawnienie i udoskonalenie tworzenia statystyk w tym zakresie.
Europejskie statystyki dotyczące ludności i mieszkalnictwa są niezbędne do projektowania, wdrażania i oceny polityk UE , w tym planowania gospodarczego i społecznego, polityki spójności oraz zielonej i cyfrowej transformacji. Są one również niezbędne do celów administracyjnych i określania głosowania większością kwalifikowaną w Radzie. W tym celu państwa członkowskie obecnie dostarczają Eurostatowi dane dotyczące całkowitej liczby ludności na poziomie krajowym.
Jednakże, zgodnie z oceną przeprowadzoną przez Komisję Europejską, w obecnych ramach prawnych państwa członkowskie stosowały różne definicje populacji , co utrudniało porównywanie zebranych danych.
Ponadto w celu opracowania skutecznej polityki UE obejmującej wiele sektorów konieczne jest gromadzenie bardziej szczegółowych i aktualnych statystyk dotyczących ludności i mieszkalnictwa , obejmujących m.in. cechy społeczno-ekonomiczne, migracje i charakterystykę budynków.
Nowe, uzgodnione dziś przepisy ustanawiają wspólne ramy prawne dla opracowywania europejskich statystyk dotyczących ludności i mieszkalnictwa, aby:
Komisja przedstawiła swój wniosek 20 stycznia 2023 r., aby sprostać zapotrzebowaniu na bardziej terminowe, częstsze i bardziej szczegółowe europejskie statystyki dotyczące ludności i mieszkalnictwa, zwłaszcza w świetle zmieniającej się sytuacji demograficznej i ostatnich trendów migracyjnych, zmiany klimatu i transformacji cyfrowej.
Rada uzgodniła swój mandat negocjacyjny 21 czerwca 2023 r., a następnie dokonała jego przeglądu 6 marca 2024 r. Negocjacje z Parlamentem Europejskim rozpoczęły się 8 listopada 2023 r. i zakończyły się dziś osiągnięciem tymczasowego porozumienia.
Osiągnięte dziś porozumienie jest tymczasowe i zostaną przeprowadzone dodatkowe prace techniczne w celu sfinalizowania tekstu umowy. Następnie zostanie ono potwierdzone przez Radę i Parlament, zanim będzie mogło zostać formalnie przyjęte przez obie instytucje po rewizji prawno-językowej.
oprac, e-red, ppr.pl