Rywalizacja uczniów była tak zacięta, że sekundy decydowały o tym, która szkoła zakwalifikuje się do ogólnopolskiej olimpiady. Odpowiedzi na 25 pytań w konkursie ZUS zajęły uczniom zwycięskich drużyn tylko 6,33 i 6,38 minut.
To już IX edycja Olimpiady ZUS. Na Dolnym Śląsku do zmagań szkolnych w I etapie przystąpiło 3316 uczniów z 76 szkół. Do II etapu – wojewódzkiego przeszło już tylko 60 uczniów z 20 szkół, którzy przyjechali do Wrocławia z Bolesławca, Głogowa, Jawora, Jeleniej Góry, Kamiennej Góry, Legnicy, Lubania, Lubina, Milicza, Oleśnicy, Oławy, Wołowa i Zgorzelca.
- Stawką było reprezentowanie naszego województwa w Finale Ogólnopolskiej Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” - mówi Joanna Małolepszy z wrocławskiego ZUS, organizatorka konkursu wojewódzkiego.
- Walka o podium była zacięta. W konkursie podstawowym trzy drużyny osiągnęły ten sam najwyższy wynik 24 punktów na 25 możliwych – opowiada Małolepszy. - Czas odpowiedzi na pytania dwóch szkół był prawie identyczny, dlatego do wyłonienia finalisty z naszego województwa konieczne było przeprowadzenie dogrywki. Dwie drużyny bezbłędnie odpowiedziały na pytania dogrywkowe – dodaje.
- W sytuacji, gdy dwie lub więcej szkół dostaje taką samą ilość punktów, decydujący jest czas udzielenia odpowiedzi. Różnica między pierwszą a drugą drużyną wyniosła tylko pięć sekund stąd m.in. decyzja o tym żeby do Warszawy pojechały dwie drużyny z Dolnego Śląska – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego
|
W wyniku weryfikacji punktacji i czasu rozwiązań testów etapu wojewódzkiego na terenie całej Polski Komitet Główny Olimpiady przyznał zespołowi z Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu dziką kartę i tym samym w finale Olimpiady zobaczymy dwie pierwsze drużyny z Wrocławia.