biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Trendy żywieniowe na social mediach – jak bardzo wpływają na wybory młodych ludzi

20 lipca 2025
Trendy żywieniowe na social mediach – jak bardzo wpływają na wybory młodych ludzi

Jak wynika z raportu IFIC Food & Health Survey w porównaniu z 2023, w 2024 roku w USA nastąpił znaczny wzrost liczby obserwujących content żywieniowy - z 42 do 54 proc. Można zauważyć podobny trend również w Europie. Zaskakujące dane mówią, że coraz więcej osób powyżej 18. roku życia obserwuje profile powiązanie z dietetyką. Ponad 50 proc. respondentów badania, którzy są z Gen Z z USA i UK powiedziało, że inspiracji na posiłki szukają właśnie na TikTok[1].

Social media są domeną obecnych czasów, większość z nas nie wyobraża już sobie życia bez nich. Szczególnie dotyczy to młodszych pokoleń, od Millenialsów w dół. Osoby 18-34 są bowiem szczególnie podatne na content płynący z TikToka czy Instagrama. Tymczasem wiele osób kreujących się na ekspertów wcale nimi nie jest. Tworzą trendy, które mogą być naprawdę szkodliwe dla nas…

Profile dietetyczne – jak są istotne obecnie

Z badań IFIC Food & Health Survey z 2024 roku wynika, iż aż 4 na 10 Amerykanów obserwuje profile dietetyczne lub żywieniowe, z tego 54 proc. z nich wierzy w to, co pokazują influencerzy.

Ekspozycja na treści dotyczące żywności i żywienia w mediach społecznościowych znacznie wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem (42% w 2023 r. do 54%). Większość ufa treściom, które widzą, choć mniej osób ufa im bardzo (21% w 2023 r. do 15%). Platformy społecznościowe, na których częściej oglądane są treści dotyczące żywności i żywienia, różnią się w sposób przewidywalny w zależności od pokolenia: Facebook dla starszych pokoleń vs. Instagram i TikTok dla młodszych pokoleń[2].

Zatrważające jest to, że ponad połowa konsumentów chciałaby, aby to AI dokonywało za nich wyborów żywieniowych. Ponadto, aż 2 na 3 osoby uważają, że dzięki narzędziom online
i aplikacjom mobilnym będą w stanie osiągnąć lepsze rezultaty w zakresie diety czy aktywności ruchowej[3]. Ale czy aby na pewno tak jest?

„Chrupiący” styl życia

Alarmujące jest to, że na social mediach są promowane niekoniecznie zdrowe trendy żywieniowe. Na przykład na TikTok w ostatnim czasie bardzo modny stał się „chrupiący” (ang. crunchy) styl życia. Jego geneza wzięła się od osób jedzących granolę i żyjących w zgodzie z naturą. Początkowo łączony był on z naturalnym rodzicielstwem czy eko życiem wśród dorosłych. Teraz jednak wiąże się go z młodymi dorosłymi i nastolatkami, którzy chcą sami odkrywać zdrowsze produkty za

pomocą TikToka czy Instagrama. A czemu to jest szkodliwe? Bowiem wiąże się z unikaniem wielu typów produktów, przez co młode organizmy nie są w stanie rozwijać się prawidłowo[1].

Trudno sobie wyobrazić, że tak wiele osób w grupie wiekowej 18-34 jest aż tak mocno podatna na to, co obserwują w social mediach i w ogóle w Internecie. Tymczasem okazuje się, że część z nich bardziej ufa samozwańczym dietetykom i dietetyczkom, którzy nie mają odpowiednich certyfikatów i dyplomów, mogących potwierdzić ich rzetelność. Kreowane w mediach społecznościowych ”modne” i wątpliwie zdroworozsądkowe trendy mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jeżeli naprawdę myślimy o zmianie stylu życia, warto rozważyć wprowadzenie nowych nawyków krok po kroku, bez radykalnej diety czy narzucania sobie zbyt wielu ćwiczeń. Chodzi przecież o to, że to ma być dla nas przyjemne i w efekcie stać się przyczynkiem do faktycznej zmiany, a nie tylko pozorowanej – mówi Karolina Kamińska, przedstawicielka europejskiego programu GOOD MOVE – Trzymaj formę, który promuje zdrowy styl życia wśród młodych osób w całej Europie.

Zdrowe nawyki – to jakie one w końcu są?

Zastanawiamy się często, jak powinniśmy się odżywiać. Zewsząd torpedują nas różnorakie, często nawet sprzeczne ze sobą, informacje. A dlaczego by nie komponować swoich posiłków zgodnie z MyPlate. Zakłada on, że na połowę talerza składają się świeże owoce i warzywa. Drugą zaś stanowić powinny zboża oraz białko[2]. Najtrudniej jest przekonać osoby nastawione ambiwalentnie do zdrowego stylu życia. Jednak uwierzcie, to dobra droga do tego, by być sprawnym i zdrowym przez długie lata.

Najlepsza dieta to taka, którą jesteśmy w stanie utrzymać, a nie stosować tylko przez jakiś czas, np. okres zrzucania zbędnych kilogramów. Zakazy i restrykcyjne diety o bardzo niskiej kaloryczności obiecujące bardzo szybkie efekty, nie są dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę. Mogą powodować bowiem efekt jo-jo oraz nadmierne objadanie się „zakazanymi” grupami produktów. Spożywanie posiłków w ramach zasady połowy talerza jest najlepszym i prostym rozwiązaniem. Świeże owoce i warzywa to w końcu samo zdrowie!  – mówi Ilona Skrzypek, psychodietetyczka programu GOOD MOVE.

W ramach programu GOOD MOVE zorganizowany został tydzień metamorfozy, czyli II edycja obozu Let’s Move Camp[3]. Pojawiły się na nim influencerki i influencerzy z całej Polski. Celem wydarzenia było pokazanie, jak niewielkim wysiłkiem można powoli zacząć zmieniać swoje

codzienne nawyki. To idealne rozwiązanie dla osób, które mają ambiwalentne odczucia względem jakichkolwiek diet innych niż swoja, czy też aktywności ruchowej – mówi Karolina Kamińska.

Social media są obecnie nieodłączną częścią naszego życia. Przynoszą nam nieograniczony dostęp do różnorodnej wiedzy a także pozwalają na szybszy kontakt między ludźmi. Nie należy jednak wierzyć we wszystko, co proponują nam platformy social mediów. Weryfikacja oglądanego materiału i docieranie do rzetelnych źródeł jest najlepszym rozwiązaniem, aby bezpiecznie korzystać z wyświetlanych nam informacji.

 

Więcej o programie GOOD MOVE na stronie - https://good-move.eu/pl/good-move-in-poland/

A także na social mediach kampanii :

Instagram instagram.com/good_move_eu

Facebook facebook.com/profile.php?id=61557025402749

YouTube https://www.youtube.com/@Good_Move_eu

TikTok https://www.tiktok.com/@good_move_eu

***

Sfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani organ przyznający dotację nie ponoszą za nie odpowiedzialności. Aby uzyskać wskazówki dotyczące zrównoważonej i zdrowej diety, zapoznaj się z zaleceniami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/11/e-book-Talerz-Zdrowego-Zywienia.pdf

 

[1] https://ifst.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/fsat.3802_6.x

[1] 2024 IFIC Food & Health Survey s. 6

[1] https://mamadu.pl/197099,niepokojacy-trend-wsrod-mlodych-chrupiace-nastolatki-sobie-szkodza

[1] https://www.fda.gov/food/nutrition-facts-label/using-nutrition-facts-label-and-myplate-make-healthier-choices

[1] Let’s Move Camp to obóz, w którym wzięło udział 6 influencerów. W tym roku miał on miejsce w Kawęczynie. Uczestnicy wydarzenia znajdowali się pod opieką trzech ekspertów – dietetyka, psychodietetyka i trenera personalnego. Obóz miał na celu pokazanie jak ważnym aspektem jest zdrowy styl życia i jak łatwo można go osiągnąć bez wprowadzania radykalnych zmian.


OPRAC, E-RED, PPR.PL


POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę