USDA (United States Department of Agriculture Foreign Agricultural Service) w zeszłym tygodniu przedstawił najnowszy raport dotyczący światowej produkcji, handlu i cen ziaren zbóż pt. „Grain: World Markets and Trade”. Nie są to optymistyczne wiadomości dla polskich rolników. Światowe ceny i popyt nadal spadają przy prognozowanym wzroście produkcji. O rynki zagranicznym trzeba będzie jeszcze mocniej i skuteczniej zabiegać, aby pokonać bardzo silną konkurencję. Wydaje się, że należy znacznie stawiać na wzrost popytu wewnętrznego. Jest to oczywiście możliwe, jeśli rząd polski i Unia Europejska znajdą sposób do odbudowania produkcji wieprzowiny. Rynek produkcji trzody chlewnej od wielu lat jest w odwrocie, a rolnicy nie są przekonani do odbudowy stad. Brak stabilizacji rynku zbytu i gwarancji opłacalności tej produkcji, to główne czynniki zaniechania produkcji trzody chlewnej w polskich gospodarstwach rolnych.
Poniżej przedstawiamy szczegółowy raport dotyczący światowego rynku ziarna przez USDA.
KUKURYDZA
Prognozuje się, że światowa produkcja kukurydzy gwałtownie wzrośnie, napędzany głównie prognozą kontynuacji wysoką produkcją w Brazylii i wzrosty w Stanach Zjednoczonych i Argentynie. Z dostaw na Ukrainie prognozuje się spadek, ponieważ trwająca wojna ogranicza produkcję.
Przewiduje się, że handel kukurydzą wzrośnie w miarę obfitych dostaw od głównych eksporterów Brazylia, Argentyna i Stany Zjednoczone. Państwa te obniżają ceny i wspierają odbicie na globalnym popycie. Globalne spożycie kukurydzy na pasze i zastosowania inne niż paszowe są prognozowane w górę. Zapasy końcowe są również we wzroście, głównie z powodu silnego wzrostu na giełdach w Stanach Zjednoczonych.
PSZENICA
Perspektywy globalne dla pszenicy przewidują większą produkcję i konsumpcję wraz ze spadkiem światowego handlu i wzrostem zapasów. Prognozuje się wzrost produkcji pszenicy z większymi uprawami w Argentynie, Kanadzie, Chinach, Unia Europejska (UE), Indie i Turcja więcej niż kompensując duże spadki w Australii, Kazachstanie, Rosję i Ukrainę.
Handel światowy pszenicą będzie się kurczył z uwagi na niższy import do Chin. Spadki eksportu dla Australia, Indie, Ukraina i Stany Zjednoczone będą rekompensowane poprzez ponadprzeciętne wzrosty dla Argentyny, Kanady, i UE. Przewiduje się, że światowa konsumpcja wzrośnie. Będzie większe zużycie żywności, nasion i przemysłu (FSI) kompensując niższy wzrost handlu i zużycie resztkowe. Kończące się zapasy są prognozowane w dół, z mniejszymi zapasami w UE, Rosji i Stanach Zjednoczonych.
RYŻ
Prognozuje się rekordową światową produkcję ryżu większą produkcję w Azji, zwłaszcza na rekordowych plonach w Bangladeszu, Indiach i Chinach wraz z ożywienie w Pakistanie. Globalna konsumpcja wzrośnie do nowego rekordu, głównie poprzez silny wzrost w Indiach, Bangladeszu i Sub- Afryka Saharyjska. Globalny handel jest prognozowany praktycznie bez zmian, przy czym Indie pozostają czołowym eksporterem.
Oczekuje się, że Pakistan odnotuje znaczny wzrost w eksporcie przy odbiciu plonów, podczas gdy prognozy dla Tajlandii i Wietnamu – kolejne co do wielkości eksporterzy – spadają z powodu mniejszego popytu ze strony Indonezja. Światowe giełdy kontynuują spadki trend do najniższego poziomu od 6 lat.
oprac. e-mk; ppr.pl na podst. źródło: FSA USDA