Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Światowa produkcja zbóż w 2023/24 wyprzedza konsumpcję-niestety

14 maja 2023
Światowa produkcja zbóż w 2023/24 wyprzedza konsumpcję-niestety

USDA (United States Department of Agriculture Foreign Agricultural Service) w zeszłym tygodniu przedstawił najnowszy raport dotyczący światowej produkcji, handlu i cen ziaren zbóż pt. „Grain: World Markets and Trade”. Nie są to optymistyczne wiadomości dla polskich rolników. Światowe ceny i popyt nadal spadają przy prognozowanym wzroście produkcji. O rynki zagranicznym trzeba będzie jeszcze mocniej i skuteczniej zabiegać, aby pokonać bardzo silną konkurencję. Wydaje się, że należy znacznie stawiać na wzrost popytu wewnętrznego. Jest to oczywiście możliwe, jeśli rząd polski i Unia Europejska znajdą sposób do odbudowania produkcji wieprzowiny. Rynek produkcji trzody chlewnej od wielu lat jest w odwrocie, a rolnicy nie są przekonani do odbudowy stad. Brak stabilizacji rynku zbytu i gwarancji opłacalności tej produkcji, to główne czynniki zaniechania produkcji trzody chlewnej w polskich gospodarstwach rolnych.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy raport dotyczący światowego rynku ziarna przez USDA.

KUKURYDZA

 

kukurydza_popyt ceny

 

Prognozuje się, że światowa produkcja kukurydzy gwałtownie wzrośnie, napędzany głównie prognozą kontynuacji wysoką produkcją w Brazylii i wzrosty w Stanach Zjednoczonych i Argentynie. Z  dostaw na Ukrainie prognozuje się spadek, ponieważ trwająca wojna ogranicza produkcję.

Przewiduje się, że handel kukurydzą wzrośnie w miarę obfitych dostaw od głównych eksporterów Brazylia, Argentyna i Stany Zjednoczone. Państwa te obniżają ceny i wspierają odbicie na globalnym popycie. Globalne spożycie kukurydzy na pasze i zastosowania inne niż paszowe są prognozowane w górę. Zapasy końcowe są również we wzroście, głównie z powodu silnego wzrostu na giełdach w Stanach Zjednoczonych.

PSZENICA

 

pszenica_ceny_notowania

 

Perspektywy globalne dla pszenicy przewidują większą produkcję i konsumpcję wraz ze spadkiem światowego handlu i wzrostem zapasów. Prognozuje się wzrost produkcji pszenicy z większymi uprawami w Argentynie, Kanadzie, Chinach, Unia Europejska (UE), Indie i Turcja więcej niż kompensując duże spadki w Australii, Kazachstanie, Rosję i Ukrainę.

Handel światowy pszenicą będzie się kurczył z uwagi na niższy import do Chin. Spadki eksportu dla Australia, Indie, Ukraina i Stany Zjednoczone będą rekompensowane poprzez ponadprzeciętne wzrosty dla Argentyny, Kanady, i UE. Przewiduje się, że światowa konsumpcja wzrośnie. Będzie większe zużycie żywności, nasion i przemysłu (FSI) kompensując niższy wzrost handlu i zużycie resztkowe. Kończące się zapasy są prognozowane w dół, z mniejszymi zapasami w UE, Rosji i Stanach Zjednoczonych.

RYŻ

 

ryż_ceny_rynek zbytu

 

Prognozuje się rekordową światową produkcję ryżu większą produkcję w Azji, zwłaszcza na rekordowych plonach w Bangladeszu, Indiach i Chinach wraz z ożywienie w Pakistanie. Globalna konsumpcja wzrośnie do nowego rekordu, głównie poprzez silny wzrost w Indiach, Bangladeszu i Sub- Afryka Saharyjska. Globalny handel jest prognozowany praktycznie bez zmian, przy czym Indie pozostają czołowym eksporterem.

Oczekuje się, że Pakistan odnotuje znaczny wzrost w eksporcie przy odbiciu plonów, podczas gdy prognozy dla Tajlandii i Wietnamu – kolejne co do wielkości eksporterzy – spadają z powodu mniejszego popytu ze strony Indonezja. Światowe giełdy kontynuują spadki trend do najniższego poziomu od 6 lat.

 

oprac. e-mk; ppr.pl na podst. źródło: FSA USDA


POWIĄZANE

35 sprawdzanych opakowań na minutę i 100% skuteczności w wykrywaniu nieszczelnoś...

Grupa PZU po posiedzeniu sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji powodziowej, utwo...

Tysiące zwierząt na południu Polski zostało dotkniętych dramatycznymi skutkami p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę