Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spotkanie z Ambasadorem Iranu

15 stycznia 2016
Spotkanie z Ambasadorem Iranu
MRiRW

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel spotkał się w czwartek z ambasadorem Islamskiej Republiki Iranu w Polsce Ramin Mehmanparast Nodehi w celu omówienia możliwości dalszego pogłębiania współpracy dwustronnej pomiędzy Polską a Iranem w dziedzinie rolnictwa.

Omówiono możliwości intensyfikacji wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi poprzez wzajemne otwarcie rynków dla produktów rolno-spożywczych. Ambasador Mehmanparast Nodehi podkreślił, że współpraca gospodarcza z Iranem może odbywać się na dwóch płaszczyznach. Jednym sposobem jest wymiana handlowa produktów rolno-spożywczych, drugim współpraca na zasadzie wspólnych przedsięwzięć biznesowych jak spółki joint venture, gdzie możliwe będzie zagospodarowanie nadwyżek towarów rolno-spożywczych.

Minister Krzysztof Jurgiel zwrócił się z prośbą o wsparcie jego starań zmierzających do otwarcia irańskiego rynku dla polskich produktów rolno-spożywczych, w tym w szczególności dla mięsa wołowego i drobiowego oraz mleka.

Ambasador Mehmanparast Nodehi poinformował, że największy potencjał rozwoju eksportu polskich produktów dostrzega dla masła, mięsa wołowego i cielęciny, zboża i pasz oraz środków ochrony roślin. Islamska Republika Iranu kupuje około 1. mln. ton pszenicy i jęczmienia oraz 500 tys. ton pasz rocznie. Wspomniał także o potrzebie intensyfikacji współpracy dwustronnej pomiędzy przedstawicielami Polskiej i Irańskiej administracji państwowej poprzez wizyty na szczeblu ministerialnym i eksperckim.

Strona polska, podczas spotkania, wyraziła nadzieję na pozytywne efekty zaplanowanych spotkań biznesowych polskich i irańskich podmiotów podczas zbliżającej się misji irańskich biznesmenów w Polsce, zaplanowanej na 18-20 stycznia br. oraz na współpracę podmiotów polskich i irańskich w zakresie zbilansowania wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi.

Ambasador przyznał, że wśród krajów europejskich Polska jest ważnym partnerem handlowym i wyraził przekonanie o olbrzymim potencjale relacji dwustronnych, w tym handlowych pomiędzy polskimi i irańskimi podmiotami, podkreślając że współpraca z irańskimi podmiotami oznacza dostęp polskich produktów rolno-spożywczych do rynku wielu krajów regionu Bliskiego Wschodu i Azji, m.in. Iraku i Afganistanu.

Obie strony zgodnie przyznały, że dostrzegają olbrzymi potencjał współpracy dwustronnej pomiędzy Polską a Iranem w zakresie wymiany myśli technologicznej, szczególnie że Polska ma duże doświadczenie w zakresie modernizacji i mechanizacji rolnictwa oraz przetwórstwa żywności.

Z uwagi na potencjał współpracy, Islamska Republika Iranu została zaliczona do priorytetowych krajów o znaczących perspektywach rozwoju eksportu polskich produktów rolno-spożywczych oraz maszyn rolniczych.

MRiRW


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę