Singapur wycofuje z rynku jaja konsumpcyjne z malezyjskiej fermy z powodu bakterii Salmonella. Malezyjski zakład posiadający uprawnienia do eksportu jaj do Singapuru należy do firmy Lay Hong Bhd i 100 proc. swojej produkcji eksportuje do Singapuru. Podjęto natychmiastową decyzję o zawieszeniu importu jaj z fermy, z której pochodziły jaja (oznaczenie CES 008). Singapurska Agencja ds. Żywności (SFA) nakazała kilku importerom w Singapurze wycofanie jaj pochodzących od tego dostawcy.
Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywności uruchomiły dochodzenie w celu zidentyfikowania źródła bakterii Salmonella Enteritidis (SE) we wszystkich gospodarstwach (drób i jaja) należących do firmy Lay Hong Bhd, aby upewnić się, że produkcja jaj na pozostałych fermach należących do malezyjskiego przedsiębiorstwa jest bezpieczna. Lay Hong Bhd podjęła działania naprawcze i zintensyfikowane kontrole.
Singapur jest, po Chinach, drugim największym światowym importerem jaj i przetworów jajecznych. Singapurskie fermy odpowiadają za jedynie 26 proc. podaży jaj w kraju. Malezja jest kluczowym dostawcą jaj do Singapuru. Od pewnego już jednak czasu władze Singapuru wdrażają strategię zróżnicowania zagranicznych dostawców żywności.
Chodzi o politykę zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w kraju, który jest silnie uzależniony od dostaw produktów spożywczych z zagranicy. Jednym z jej założeń jest poprawa dywersyfikacji geograficznej i kosztowej dostaw jaj konsumpcyjnych ponieważ Singapur był zbyt mocno zależny od jednego źródła importu (w 70 proc.).
Spełnienie kryteriów ustanowionych w nowej polityce singapurskich władz stanowi nawet warunek udzielania lokalnym hurtownikom licencji na import jaj z akredytowanych źródeł.
KIPDiP