Podczas Targów TT Warsaw, które odbędą się w dniach 21-23 listopada br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, na narodowym stoisku Maroka będzie można dowiedzieć się więcej o Saïdii oraz innych miastach i regionach, a także skorzystać z przygotowanych atrakcji.
Do tej pory Polacy podróżowali do Maroka przede wszystkim na wypoczynek do Agadiru, zwiedzanie Marrakeszu i na objazdówki po cesarskich miastach oraz południowej części kraju. Już za kilka miesięcy kolejny region będzie dostępny dzięki bezpośrednim połączeniom lotniczym. Jak mówi Rachid Ennaciri, dyrektor Marokańskiego Narodowego Biura Turystyki w Polsce, Saïdia to doskonałe miejsce do wypoczynku, uprawiania sportów wodnych i dobra baza wypadowa do zwiedzania północno-wschodnich krańców kraju. – Bardzo się cieszę, że kolejny region staje się dostępny dla turystów znad Wisły. Jestem przekonany, że Polacy polubią klimat tego miejsca i zechcą eksplorować mniej znane zakątki Maroka. To kurort dla tych, którzy cenią luksusowe hotele i szukają nowych miejsc wypoczynku nad Morzem Śródziemnym – zapewnia.
Spotkanie na targach
Podczas Targów TT Warsaw Maroko zaprezentuje się na stoisku C3 w Sali Marmurowej. Swoją obecność zapowiedzieli również pan Adel El Fakir, dyrektor generalny Marokańskiego Narodowego Biura Turystyki i J.E. Abderrahim Atmoun, ambasador Królestwa Maroka w Polsce. Wśród wystawców będą przedstawiciele biur podróży i hoteli. To dobra okazja, by poznać regiony i miasta, a także zaczerpnąć porad, dokąd warto zaplanować wakacje. Do Saïdii, po raz pierwszy dostępnej dla polskich turystów dzięki ofercie Itaki, będzie można wybrać się od czerwca do końca września na 8 lub 15-dniowy wypoczynek. W katalogu jest do wyboru pięć pięciogwiazdkowych hoteli. Loty będą odbywać się z Warszawy i Katowic do miasta Oujda, a podróż potrwa ok. 4 godziny. Na stoisku Maroka będzie można wypić tradycyjną herbatę miętową i posłuchać marokańskiej muzyki.
Saïdia - „Błękitna Perła”
Miasto powstało pod koniec XIX w., kiedy na zlecenie sułtana zbudowano warowną fortecę, tzw. kasbę. Rozkwit nastąpił w czasach protektoratu francuskiego, ponieważ Europejczycy upodobali sobie to miejsce na wypoczynek. Aktualnie Saïdia słynie z piaszczystych plaż ciągnących się kilometrami, otaczających je ciepłych wód Morza Śródziemnego i wysokiej klasy hoteli. Kurort dysponuje nowoczesną mariną na ponad 800 jachtów. Zadowoleni będą też fani innych sportów: nie brak tu pól golfowych, terenów do jazdy konnej czy nurkowisk. Na przestrzeni roku w Saïdii i sąsiedniej Oujdzie odbywają się również ciekawe festiwale muzyczne.
Atrakcje regionu
Pobyt w Saïdii to okazja, aby poznać północno-wschodnie tereny kraju. Miłośnikom natury poleca się zobaczyć ujście rzeki Moulouya, drugiej co do długości w Maroku. Jej ujście jest obszarem chronionym, w którym zimują ptaki wędrowne. Z kolei w masywie górskim Beni Snassen wędrowców zachwycą formacje geologiczne, zwłaszcza malowniczy wąwóz Zegzel o długości 15 km. Roztaczają się z niego widoki na doliny porośnięte gajami oliwnymi i sadami. W okolicy znajdują się też jaskinie, np. Jaskinia Wielbłąda czy Jaskinia Gołębia.
Oujda, największe miasto w okolicy, została założona już w X w. i znajdowała się na trasie szlaków handlowych wiodących z Meknesu i Fezu do portów Morza Śródziemnego. Dziś można przechadzać się wąskimi uliczkami mediny i podziwiać dawne bramy wiodące do miasta, Bab Al Gharbi i Bab Sidi Abd El Ouahab albo spacerować po jednym z licznych parków. Jeśli ktoś jest zainteresowany dalszymi wycieczkami, to warto wybrać się do Berkane, które słynie z sadów i winnic, Taourirt z piękną kasbą z XIII w. lub do Fezu, pierwszej stolicy, a zarazem kulturalnego i religijnego centrum Maroka.
Newseria Lifestyle