aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

RE przedłuża zawieszenie wszystkich ceł na towary z Ukrainy

26 maja 2023
RE przedłuża zawieszenie wszystkich ceł na towary z Ukrainy

Rada Unii Europejskiej przyjmuje odnowienie tymczasowej liberalizacji handlu i innych koncesji handlowych

Rada przyjęła 25 maja 2023 roku rozporządzenie, które przedłuża zawieszenie wszystkich ceł, kontyngentów i środków ochrony handlu na ukraiński eksport do UE na kolejny rok, do czerwca 2024 r.

Odnawiając te środki, UE nadal demonstruje swoje niezachwiane poparcie polityczne i gospodarcze dla Ukrainy, która nadal stoi w obliczu niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji wojskowej Rosji- czytamy w komunikacie Rady Europejskiej. 

Środki te pomogą Ukrainie utrzymać stabilność stosunków handlowych z UE i utrzymać gospodarkę w bardzo trudnych okolicznościach. W połączeniu z szerokim wsparciem wojskowym, finansowym i humanitarnym ma to kluczowe znaczenie dla pomocy Ukrainie w jej długoterminowej odbudowie.

Przyjęte wczoraj rozporządzenie będzie obowiązywać przez okres jednego roku i dotyczy:

  • wszystkie zaległe należności celne na mocy tytułu IV układu o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą ustanawiającego pogłębioną i kompleksową strefę wolnego handlu (DCFTA). Dotyczy to dwóch kategorii produktów: owoców i warzyw objętych systemem cen wejścia oraz produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych objętych kontyngentami taryfowymi
  • pobierania ceł antydumpingowych na przywóz pochodzący z Ukrainy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia
  • stosowania wspólnych reguł przywozu (zabezpieczeń) w odniesieniu do przywozu pochodzącego z Ukrainy

Środki liberalizujące handel są podejmowane zgodnie ze zobowiązaniem zawartym w art. 2 układu o stowarzyszeniu (DCFTA), który jako zasadniczy element układu zapisuje się propagowanie poszanowania zasad suwerenności i integralności terytorialnej, nienaruszalności granic i niepodległości.

Tło i dalsze kroki

W dniu 23 lutego 2023 r. Komisja przedłożyła wniosek w sprawie odnowienia tymczasowej liberalizacji handlu uzupełniającej koncesje handlowe mające zastosowanie do ukraińskich produktów w ramach układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony.

W dniu 28 kwietnia Komitet Stałych Przedstawicieli potwierdził, że jeżeli Parlament Europejski zatwierdzi wniosek Komisji bez poprawek, Rada zatwierdzi stanowisko Parlamentu Europejskiego. W dniu 9 maja Parlament Europejski przyjął stanowisko w pierwszym czytaniu, przyjmując wniosek Komisji bez poprawek.

Po przyjęciu rozporządzenia zostanie ono podpisane przez przedstawicieli Rady i Parlamentu Europejskiego i opublikowane w Dzienniku Urzędowym przed wejściem w życie 6 czerwca.

 

redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

Czy kiedykolwiek doznałeś kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebowałeś...

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę