Rada Europy przyjęła 22 lipca rozporządzenie o cyfrowym etykietowaniu produktów nawozowych. To ostatni krok w procesie decyzyjnym. Przyjęte dziś rozporządzenie propaguje stosowanie etykiet cyfrowych na unijnych produktach nawozowych, przy jednoczesnym utrzymaniu etykiet fizycznych tam, gdzie jest to konieczne. Poprawia również czytelność etykiet i upraszcza obowiązki dostawców w zakresie etykietowania.
Etykiety gotowe do druku cyfrowego
Rozporządzenie aktualizuje obowiązujące rozporządzenie w sprawie etykietowania nawozów. Promuje ona stosowanie etykietowania cyfrowego w celu zmniejszenia kosztów, biurokracji i śladu środowiskowego producentów. Etykiety cyfrowe będą miały okres trwałości wynoszący co najmniej dziesięć lat od momentu wprowadzenia produktu do obrotu. Rozporządzenie zapewnia również udostępnianie informacji za pomocą środków fizycznych w celu ochrony konsumentów podatnych na zagrożenia lub osób o ograniczonych umiejętnościach cyfrowych. Etykiety cyfrowe będą również oferowane dla produktów sprzedawanych luzem, pod warunkiem, że niezbędne informacje będą również wyświetlane w formacie fizycznym w widocznym miejscu w punkcie sprzedaży. Komisja będzie uprawniona do aktualizacji ogólnych wymogów dotyczących etykietowania cyfrowego w drodze aktów delegowanych.
Następne kroki
Po zatwierdzeniu przez Radę stanowiska Parlamentu Europejskiego akt ustawodawczy został przyjęty.
Po podpisaniu przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Rady rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie trzy dni później.
Kontekst
Etykiety cyfrowe to kody QR lub kody kreskowe, które przekierowują użytkownika do strony internetowej, na której przechowywane są informacje o etykiecie. Rozwiązania cyfrowe znacznie obniżają koszty związane z etykietowaniem, jednocześnie ułatwiając aktualizację zawartości etykiet. Ponadto ilość i jakość informacji, które mogą być przechowywane na etykiecie cyfrowej jest znacznie wyższa niż na etykiecie fizycznej, której czytelność może być utrudniona, zwłaszcza w przypadku małych opakowań. Poziom umiejętności cyfrowych różni się jednak w zależności od grupy społecznej i wieku, a niektóre grupy szczególnie wrażliwe mogą mieć trudności ze zrozumieniem, jak działają etykiety cyfrowe lub inteligentne urządzenia.
W UE etykietowanie cyfrowe jest już stosowane w przypadku niektórych produktów zawierających chemikalia, np. baterii, i rozważane są przepisy dotyczące etykietowania cyfrowego innych produktów (np. detergentów, kosmetyków i innych chemikaliów). Oczekuje się, że uproszczenie obowiązków w zakresie etykietowania zmniejszy roczne koszty średnio o 57 000 euro w przypadku dużego przedsiębiorstwa i o 4 500 euro w przypadku MŚP.
Do tej pory w rozporządzeniu (UE) 2019/1009 określano wymogi dotyczące etykietowania nawozów. Wniosek Komisji został opublikowany 27 lutego 2023 r. Współprawodawcy osiągnęli wstępne porozumienie 22 stycznia 2024 r.
oprc, e-red,ppr.pl na podst źródło European Council