Rada UE i Parlament osiągają porozumienie w sprawie przedłużenia autonomicznych środków handlowych UE dla Ukrainy.
Negocjatorzy Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego wstępnie uzgodnili przedłużenie zawieszenia ceł przywozowych i kontyngentów na ukraiński eksport do UE o kolejny rok, do 5 czerwca 2025 r.
Wcześniej, 13 marca, europosłowie zagłosowali za zmianą wniosku Komisji w sprawie Ukrainy, aby uwzględnić bardziej wrażliwe produkty i szerszą datę odniesienia dla obliczania średnich ilości.
Odnowienie autonomicznych środków handlowych pozwoli Ukrainie nadal generować własne dochody z przepływów handlowych z UE.
Jednocześnie UE postanowiła wzmocnić ochronę wrażliwych produktów rolnych poprzez wzmocnienie zabezpieczeń już zawartych w obowiązującym rozporządzeniu w sprawie środków tymczasowej liberalizacji handlu. Pozwoli to na uwzględnienie wszelkich negatywnych skutków dla rynku jednego lub większej liczby państw członkowskich, a nie tylko dla rynku UE jako całości, jak ma to miejsce obecnie.
Odnowienie to potwierdza niezachwiane wsparcie polityczne i gospodarcze UE dla Ukrainy po dwóch latach niczym niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji wojskowej Rosji. Jednocześnie UE postanowiła wzmocnić ochronę wrażliwych produktów rolnych poprzez wzmocnienie zabezpieczeń zawartych już w obowiązującym rozporządzeniu w sprawie środków tymczasowej liberalizacji handlu, aby uwzględnić wszelkie negatywne skutki dla rynku jednego lub kilku państw członkowskich, a nie tylko dla rynku UE jako całości. tak jak ma to miejsce obecnie. Dodano również nowe automatyczne zabezpieczenie dla niektórych produktów wrażliwych, takich jak drób, jaja, cukier, owies, kukurydza, kasze i miód.
Autonomiczne środki handlowe pozwolą Ukrainie nadal generować własne dochody z przepływów handlowych z UE, co jest ważne dla wsparcia jej gospodarki w bardzo trudnych okolicznościach. W połączeniu z szeroko zakrojonym wsparciem wojskowym, finansowym i humanitarnym UE pomoże to Ukrainie w długoterminowej odbudowie, a także w jej stopniowej integracji z rynkiem wewnętrznym UE.
Odnowione rozporządzenie będzie obowiązywać od 6 czerwca 2024 r. do 5 czerwca 2025 r. i dotyczy dalszego zawieszenia wszystkich zaległych ceł i kontyngentów na mocy tytułu IV układu o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą ustanawiającego pogłębioną i kompleksową strefę wolnego handlu (DCFTA).
Rozporządzenie obejmie również dwa mechanizmy ochronne chroniące rynek UE:
co dalej?
Teraz wstępne porozumienie muszą zatwierdzić Parlament Europejski i Rada.
Komisja Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego i ambasadorowie państw UE (Coreper) zostaną poproszeni o potwierdzenie wyników negocjacji międzyinstytucjonalnych jeszcze dzisiaj.
Oczekuje się, że stanowisko Parlamentu w pierwszym czytaniu zostanie przyjęte na jednej z kwietniowych sesji plenarnych.
Następnie rozporządzenie ma zostać przyjęte przez Radę, podpisane przez przedstawicieli Rady i Parlamentu Europejskiego oraz opublikowane w Dzienniku Urzędowym, zanim wejdzie w życie 6 czerwca 2024 r
geneza
31 stycznia 2024 r. Komisja Europejska (komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis) zaproponowała przedłużenie o kolejny rok zawieszenia ceł i kontyngentów importowych na cały import z Ukrainy do UE.
21 lutego 2024 r. Komitet Stałych Przedstawicieli zatwierdził tekst wniosku Komisji bez żadnych zmian, tak aby osiągnąć porozumienie z Parlamentem Europejskim w pierwszym czytaniu.
Komisja Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego głosowała nad wnioskiem na posiedzeniu 7 marca 2024 r. i zgodziła się zatwierdzić wniosek Komisji bez żadnych poprawek. 13 marca na sesji plenarnej PE przyjęto poprawki. Ponieważ stanowisko Parlamentu różniło się od stanowiska Rady, a Rada nie poparła poprawek, konieczna była runda negocjacji międzyinstytucjonalnych, aby osiągnąć porozumienie z Parlamentem Europejskim w pierwszym czytaniu.
Teraz wstępne porozumienie muszą zatwierdzić Parlament Europejski i Rada..
oprac, e-mk, ppr.pl