Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przedżniwne zastosowanie glifosatu w zbożach

16 czerwca 2017
Przedżniwne zastosowanie glifosatu w zbożach

Plantatorzy zbóż tradycyjnie wykonują oprysk przedżniwny na plantacjach. Zalety wykorzystania do tego zabiegu glifosatu są ogólnie znane. Gwarantuje doskonałą kontrolę jednorocznych i wieloletnich chwastów, nawet tych najbardziej uciążliwych jak perz, ostrożeń czy powój. Umożliwia zbiór nierówno dojrzewającej plantacji, a co się z tym wiąże krótsze żniwa bez przestojów oraz zmniejszenie zużycia paliwa i eksploatacji sprzętu. Zastosowanie tej substancji aktywnej dodatkowo zapewnia wysuszenie całych roślin, zmniejszenie zanieczyszczeń oraz wysuszenie nasion.„Zroundupowana” plantacja łatwiej dosycha po deszczu, jak i po porannej rosie. Wykonanie zabiegu z użyciem glifosatu powoduje zniwelowanie ryzyka związanego z niepogodą.


Należy jednak pamiętać, iż w ubiegłym roku pojawiły się ograniczenia dotyczące zastosowania preparatów zawierających tę substancję aktywną. Wynikają one z rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2016/1313 z dnia 1 sierpnia 2016 r. Jeżeli chodzi o przedżniwne stosowanie to zmiany te dotyczą warunków, jakie muszą być spełnione, aby można było użyć glifosat. Mamy dwie takie sytuacje: zabieg można przeprowadzić wyłącznie w przypadku i w miejscach wystąpienia dużego nasilenia chwastów uniemożliwiających zbiór oraz dopuszcza się zastosowanie na plantacji lub jej części wyłącznie w sytuacji, gdy stan uprawy lub warunki pogodowe uniemożliwiają osiągnięcie w sposób naturalny jednoczesnej fazy dojrzałości do zbioru.


Pozostałe warunki dotyczące terminu i warunków agrotechnicznych przeprowadzenia zabiegu pozostają bez zmian. Również ogólne korzyści związane z tego typu zabiegiem, jak zwalczenie chwastów lub umożliwienie zbioru nierównomiernie dojrzewającej plantacji są oczywiste. W wypadku zastosowania Roundup Flex 480, który zawiera w swym składzie glifosat, w uprawie pszenicy w warunkach wystąpienia chwastów lub nierównomiernego dojrzewania wystarczy od 1 do 3 litrów preparatu na hektar, którą to dawkę rozcieńcza się w 150 do 250 litrów wody. Dość istotny jest termin wykonania zabiegu. Zwykle oprysk wykonuje się do 7 dni przed planowanym zbiorem, gdy dokłosie zaczyna tracić swoją zieloną barwę i staje się brązowe. Aby w sposób najbardziej precyzyjny uchwycić właściwy moment gotowości uprawy do zbioru należy wziąć 20 ziaren z różnych roślin, najlepiej ze środka każdego kłosa, nacisnąć na ziarno paznokciem kciuka i obserwować, jak zachowa się miejsce nacisku. Jeśli odcisk pozostanie na ziarnie, plantacja jest gotowa do zbioru. Ten test można przeprowadzić w pszenicy, jęczmieniu i owsie. W celu sprawdzenia wilgotności pszenicy należy przekroić każde ziarno na połowę. Jeżeli 75% ziaren ma szczyt bruzdki o ciemno brązowym zabarwieniu, oznacza to, iż poziom wilgotności wynosi około 30%. Natomiast jeśli wszystkie wybrane ziarna są ciemne, wilgotność jest niższa. Przedżniwne zastosowanie glifosatu dodatkowo pozwala zmniejszyć wilgotność ziaren aż o 2-3%, umożliwia eliminację chwastów, wyrównanie plantacji, a co za tym idzie bardziej efektywne planowanie żniw, ich przyśpieszenie, polepszenie parametrów zbieranego ziarna, a tym samym redukcję nakładów i zwiększenie zysków. Tak przygotowana plantacja szybciej dosycha po deszczu, a żniwa są znacznie łatwiejsze i tańsze.


„Roundupowanie przed żniwami” stało się standardowym zabiegiem wykonywanym na zachwaszczonych czy nierówno dojrzewających plantacjach. Jest to najefektywniejszy sposób na zwalczenie chwastów wieloletnich i dosuszenie całych, nierównomiernie dojrzewających roślin. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach użycia glifosatu. Zabieg desykacji można przeprowadzić jedynie wtedy, gdy stan uprawy lub warunki pogodowe uniemożliwiają osiągnięcie w naturalny sposób jednoczesnej fazy dojrzałości do zbioru. Z kolei oprysk eliminujący chwasty utrudniające przeprowadzenie żniw dopuszczalny jest tylko i wyłącznie w przypadku wystąpienia dużego nasilenia chwastów uniemożliwiających zbiór.

Anna Rogowska


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę